Nahoru
Dnes je den daňové svobody
Zdroj: Liberální institut
Dnes je den daňové svobody
Twitter

Den daňové svobody připadl letos na 13. června. Češi tak na stát pracovali 163 dní. Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období.  Na část, kdy pracujeme jen na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí a na část ve které konečně vyděláváme jen pro sebe.  Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží zkrátit dobu práce na stát. Hlídá, aby se na úkor daňových poplatníků nekradlo a neplýtvalo. Podívejte se, na kterých kauzách právě pracuje.

Zdroj: Liberální institut

Nejdříve daňovou svobodu letos přivítali již tradičně v Irsku (19. 3.) a poté ve Švýcarsku (9. 5.), již téměř před měsícem ji oslavili v Izraeli (17. 5.) a ve Spojených státech (18. 5.). Naopak nejdéle si na ni počkají také již tradičně ve Francii (30. 7.), v Belgii (23. 7.) a ve Finsku (21. 7.). Průměr OECD oproti pandemickým letům klesl o dva týdny a je o týden dříve než v ČR (6. 6.).

Datum daňové svobody vypočítává Liberální institut. Pro výpočet používá metodiku zaměřenou na výdajovou stranu veřejných financí. Jsou to totiž právě výdaje, které je nutné financovat daňovými příjmy a které, v případě deficitních rozpočtů, determinují i nutnost splácet v budoucnu dluh. Ke konci roku 2020 dosahoval celkový dluh 2 050 miliard korun. V roce 2021 již to bylo 2 457 miliard a v roce 2 895 miliard korun. Saldo státního rozpočtu dosáhlo v roce 2021 hrozivých 420 miliard korun.  Hlavními příčinami nárůstu je především to, že vlády utrácí víc, než lidé stihnou vydělat. Například v květnu tohoto roku vzrostly celkové výdaje meziročně o 154,5 miliard korun (+26,7 %). Pro jejich tempo byl určující vývoj běžných výdajů (+23,7 %, +130,4 mld. Kč) a obsluha státního dluhu.

Rekordní deficit

Na konci května skončil státní rozpočet se schodkem ve výši 271,4 miliardy korun, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo financí (MF). V meziročním srovnání se jedná o nárůst o 82,1 miliardy Kč, zároveň jde o největší květnový deficit od vzniku České republiky. Vláda letos za celý rok počítá s deficitem 295 miliard Kč, do naplnění této částky tak už státu teoreticky zbývá vyčerpat jen 23,6 miliardy Kč.

Půl milionu státních úředníků

Počet státních zaměstnanců na konci roku 2022 poprvé v historii Česka atakoval půlmilionovou hranici, když dosáhl 499 056 osob. Jde o zaměstnance organizačních složek státu (ministerstva, ústřední orgány státní správy, soudy apod.) a příspěvkových organizací státu. Takto pro stát pracovalo v roce 2022 11,86% všech zaměstnanců. Počet úředníků neustále roste.

Naopak mezi státní zaměstnance nepatři například zaměstnanci placení z rozpočtů krajů a obcí. Celkový počet osob veřejného sektoru, zahrnujícího jak rozpočet státu, tak krajů či obcí, je tudíž ještě vyšší a blíží se jednomu milionu lidí.

Prosba o podporu

Kverulant vystupuje proti rozhazovačnosti politiků a jejich úředníků již téměř 14 let. Podpořte Kverulanta v jeho užitečné práci alespoň symbolickým darem.

Twitter
Zpět na výpis novinek