Nahoru
Dnes je pátek třináctého
Depositphoto
Dnes je pátek třináctého
Twitter

Zachovejte klid! Papaláši nakonec nevyhrají. Zvláště když i vy začnete podporovat Kverulanta jakkoliv malým zato však pravidelným darem. Kverulant váš dar použije v boji proti věrolomným politikům a rozežraným úředníkům.

Depositphoto

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie nebo též friggatriskaidekafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie).

Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.

Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M (מ), což je první písmeno ve slově mavet, které znamená „smrt“.

V pátek 13. října 1307 začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů po celé Evropě a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Ještě starší událost tohoto data je pátek 13. listopadu 1002, kdy nařídil anglický král Ethelred II. popravu všech Dánů žijících v Anglii jako reakci na tehdejší časté dánské nájezdy.

V novodobých dějinách nalezneme tragédie, které se staly v pátek třináctého:

  • 13. 11. 2015 – série teroristických útoků v Paříži. Šest útoků střelnými zbraněmi a čtyři sebevražedné bombové útoky si vyžádali 130 mrtvých a stovky zraněných.
  • 13. 10. 2006 – bouře století v americkém Buffalo způsobila škody za 130 milionů dolarů
  • 13. 10. 1972 – v Andách se zřítilo letadlo s ragbyovým týmem. Přeživší museli jíst své mrtvé kamaráda, aby nezemřeli hlady. Záchrana přišla po 72 dnech, ze 45 lidí jich přežilo 16. Příběh byl i zfilmován.
  • 13. 11. 1942 – Japonsko utrpělo drtivé ztráty při legendární bitvě u Guadalcanalu
  • 13. 1. 1939 – obrovský lesní požár zpustošil australský stát Victoria, de facto jej z 75% zničil, zemřelo 70 lidí.

Pokud si i vy myslíte, že papaláše je třeba kontrolovat nejen v pátek 13. podpořte Kverulanta v jeho práci alespoň symbolickým darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek