
Přestože pražský Dopravní podnik investuje do právních služeb stovky milionů korun, soud mu v kauze Dozimetr odmítl přiznat postavení poškozeného. Podnik tak nemůže žádat náhradu škody, ani nahlížet do spisu. Tento výsledek zpochybňuje efektivitu vynakládaných veřejných prostředků. Kverulant proti tomuto nehospodárnému nakládání s veřejnými penězi protestuje a žádá nápravu.

Pražský Dopravní podnik (DPP) v posledních letech utrácí za právní služby částky, které by leckterá městská organizace považovala za přepych. Jen v roce 2024 šlo o téměř 30 milionů korun na interní právníky a dalších více než 100 milionů za externí advokátní kanceláře. Celkově od roku 2020 do roku 2024 podnik vydal na právní služby téměř 700 milionů korun.
Navzdory těmto astronomickým sumám se DPP v klíčové korupční kauze Dozimetr nepodařilo přesvědčit soud, že mu byla způsobena konkrétní škoda. Podle zjištění redaktora Radka Nohla ze Seznam Zpráv, zamítl soudce Obvodního soudu pro Prahu 9 Jakub Kriebel žádost podniku o přiznání postavení poškozeného s tím, že DPP neprokázal, jak mu měla konkrétním jednáním obžalovaných vzniknout škoda, ani v jaké výši.
Podle usnesení soudu nestačí obecná tvrzení o možné újmě či poškození pověsti. Dopravní podnik měl přesně doložit, jaké zakázky byly zmanipulovány, jaké faktury byly fiktivní a jaká částka byla skutečně odvedena na úplatcích. Bez těchto konkrétních údajů soud statut poškozeného nepřiznal.
Tímto rozhodnutím DPP ztratil možnost aktivně se účastnit hlavního líčení, klást otázky svědkům, navrhovat důkazy a hlavně žádat náhradu údajné škody.
Zarážející je, že i přes rozsáhlý právní aparát a štědré odměny pro externí advokáty DPP opakovaně selhává nejen v trestních, ale i v civilních sporech a při zadávání veřejných zakázek. Příkladem je zrušený tendr na metro D, kde podnik za právní služby zaplatil přes 15 milionů korun, ale výběrové řízení skončilo fiaskem kvůli závažným pochybením.
Kverulant.org dlouhodobě upozorňuje, že DPP často zadává právní služby bez skutečné soutěže a s minimální kontrolou efektivity. Dodatečné změny smluv umožňují navyšovat odměny advokátů, což otevírá prostor pro nehospodárné nakládání s veřejnými penězi a podezření na vyvádění prostředků.
Výsledkem je nejen absence důvěry veřejnosti, ale i hrozba stamilionových sankcí a zpoždění klíčových projektů. Vedení DPP přesto po právnících nevymáhá žádnou škodu ani v případech, kdy jejich práce selže a vede k finančním ztrátám.
Kverulant protestuje
Celý případ je varováním, že ani nejvyšší investice do právních služeb automaticky nezaručují zákonnost a efektivitu. Pokud chybí vůle a schopnost postupovat s péčí dobrého hospodáře, vymáhat náhrady za způsobené škody a řídit veřejné zakázky transparentně a odpovědně, je jakýkoliv právní servis jen drahou kulisou pro opakované selhání. Kverulant proti neúčelnému plýtvání veřejnými penězi opakovaně protestuje a žádá nápravu.
Prosba o podporu
Politiky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009. Kontrolujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.
Vojtěch Razima