Nahoru
Eurobillboard parazituje na velkých značkách
Eurobillboard | foto Seznam
Eurobillboard parazituje na velkých značkách
Twitter

Pronajímání billboardů nikdy nebyl byznys pro hodné hochy. Hodně billboardů je postaveno na černo nebo jim již dávno vypršelo povolení a jsou nelegální. Dva z billboardářů se ovšem svými kriminálními praktikami vymykají poměrům běžným v české kotlině. Jsou jimi v Čechách naturalizovaný Slovák Anton Fischer, kterému soud uložil podmínku a zákaz podnikání a jeho syn Oliver, kteří vystupují pod značkou Eurobillboard. Eurobillboard se na svých stránkách chlubí „referencemi“ od velkých značek. Kverulant má vážné pochybnosti, že by se zavedené značky jako je Mercedes-Benz, Shell, Komerční banka nebo pojišťovna Kooperativa spojily s takovými hochštaplery, proto je nyní upozornil, že jejich logo je spojeno s kriminálním byznysem. Kverulantovým cílem je parazity z Eurobillboardu zastavit, a proto vyzývá k bojkotu jejich billboardů a propaguje jej ve vyhledávání na Google a Seznam částkou několik desítek tisíc korun. Pomozte Kverulantovi a pošlete mu libovolný dar prostřednictvím této darovací brány. Kverulant.org o váš dar obratem zvýší částku utracenou na propagaci tohoto bojkotu.

Eurobillboard | foto Seznam

Desítky obcí a úřadů v České republice marně bojují s nelegální reklamou skupiny Eurobillboard. Ta nabízí plochy na kovových konstrukcích podél silnic, často na obecních či státních pozemcích, a to bez svolení či placení nájmu. Reklama navíc mnohde zasahuje do ochranných pásem silnic, kde být nesmí. Majitelé využívají všemožné právní kličky, aby nelegální reklamu udrželi na očích co nejdéle.

Falešné reference

Eurobillboard se na svých stránkách chlubí „referencemi“ od velkých značek. Kverulant má vážné pochybnosti, že by se zavedené značky jako je Mercedes-Benz, Shell, Komerční banka nebo pojišťovna Kooperativa spojily s takovými hochštaplery jakými jsou otec a syn Fisherovi. Proto postižené firmy upozornil, že jejich logo je spojeno s kriminálním byznysem. Kverulant, věří, že postižené společnosti proti Eurobillboardu podniknou patřičné kroky.

Násilí

„Mrštil se mnou na zem, tam mě zakleknul, za zády mi páčil ruku a vyslýchal mě, kdo jsem a co jsem zač,“ líčí Adam Hromas, co na stejném místě, kruhovém objezdu u středočeské obce Čestlice, prožil před několika měsíci, když se pokusil odstranit zjevně nebezpečný billboard Eurobillboardu.

„Už třetím rokem se každej den dívám tady na ty nelegální reklamní zařízení. A štve mě, že úřady si s tím nedokážou poradit, takže jsem jednoho dne prostě vzal zákon do vlastních rukou a ty plachty jsem strhnul,“ říká Adam Hromas a ukazuje místo, kde došlo k fyzickému střetu s Fischerovými.

Tepláky a Mercedes

Hromas nemá s reklamním byznysem nic společného, jeho matka ale působí jako starostka v pražské městské části Petrovice, která s nelegální reklamou také bojuje. Přesto nejspíš nečekal, co se stalo vzápětí. Okamžitě poté, co Hromas reklamu Eurobillboardu zničil, dorazil na místo Oliver Fischer. Jak jinak než v teplákách a v Mercedesu se zatmavenými skly a se značkou na přání.

Oliver Fischer v průběhu incidentu s Adamem Hromasem | Foto Adam Hromas

„Čekal tady na parkovišti u Hornbachu,“ ukazuje muž na nedaleké nákupní centrum. „Do chvilky přijel, vytáhl slznej plyn s tím, že mě zadržuje na místě a že počkáme na policajty,“ vypráví. Pak dorazil ještě Fischer starší a i ten Hromase napadl.

Během několika minut dorazila policejní hlídka a všichni tři účastníci potyčky putovali na služebnu. Policie se postavila na stranu majitelů reklamy a Hromas čelí kvůli jejímu poškození vyšetřování. Že se oba Fischerové zjevně dopouštějí provozováním nelegálních a nebezpečných billboardů ve velkém trestného činu obecného ohrožení, si patrně nepovšimli. A tak zákrok Antona Fischera policie vyhodnotila jen jako přestupek proti občanskému soužití. Popisuje ve své reportáži Jan Moláček z Deníku N.

„Mám několik záznamů, kdy naši hasiči likvidovali jeho billboard, protože na konci léta za velkého větru ulétl a skončil na komunikaci, jindy skončil mimo komunikaci ve strouze, to byla klika. Je to otázka času, než se něco stane a někomu to vlétne do auta. Samozřejmě je to všechno v rozporu se zákonem o pozemních komunikacích, protože to nestojí 15 metrů od osy komunikace. Navíc to tam stojí načerno,“ říká starosta středočeských Čestlic Martin Diviš a pokračuje: „My jsme ten problém začali řešit někdy v roce 2020. Dostali jsme od místního občana podnět, že je na našem pozemku umístěné reklamní zařízení.“ Následuje líčení útrap, které by znělo velmi povědomě stovkám starostů a úředníků po celé republice a jež má v desítkách obcí společného původce, Eurobillboard.

Společností s tímto slovem v názvu bylo a je několik. Některé se přejmenovaly, jiné už neexistují, v současnosti je aktivní společnost Eurobillboard Group. Všechny patřily nebo patří rodině jihočeského podnikatele původem ze Slovenska Antona Fischera. V devadesátých letech měl v Českých Budějovicích autosalon značky Hyundai, později se vrhl do dalších podnikatelských aktivit.

Společností s tímto slovem v názvu bylo a je několik. Některé se přejmenovaly, jiné už neexistují, v současnosti je aktivní společnost Eurobillboard Group. Všechny patřily nebo patří rodině jihočeského podnikatele původem ze Slovenska Antona Fischera. V devadesátých letech měl v Českých Budějovicích autosalon značky Hyundai, později se vrhl do dalších podnikatelských aktivit.

Podmínka a soudní zákaz podnikání

Anton Fischer má soudní zákaz podnikání. Rozsudek Okresního soudu v Českých Budějovicích z března 2022 navíc podrobně popisuje, jak se Oliver Fischer s pomocí nastrčených bílých koní vyhýbá placení daní a finančních pohledávek.

Soudkyně Danuše Ehrenbergerová uložila Fischerovi na jaře 2022 tříletý podmíněný trest za to, že převedl v roce 2018 svoje společnosti Imperial Club a Secure Home na nezaměstnaného Jaroslava P s bydlištěm na obecním úřadě. Podle soudu to udělal proto, aby se vyhnul placení daní a stotisícovým pohledávkám za nezaplacené faktury.

Za převod dvou zadlužených společnosti na své jméno dostal Jaroslav dvacet tisíc korun na ruku a tím pro něj celá záležitost skončila. Nepřevzal si ani účetnictví, ani pokladnu či přístup k bankovním účtům.

Soud popsal i to, že Anton Fischer i po přepisu na bílého koně dál společnosti ovládal. Nechal si podepsat generální plnou moc pro zastupování před úřady i soudy. Veškerou poštu, která chodila na adresu ve Fischerově penzionu, vozila Fischerovi domů sekretářka.

Obchodní „model“

V některých firmách nahradil Antona Fishera jeho syn Oliver Fischer. Obchodní „model“, na kterém skupina Eurobillboard vystavěla svůj byznys s reklamními plochami, dobře ilustruje právě čestlický případ. A v čem, kromě fyzického napadání, tento „model“ spočívá?

Firma nekomunikuje s úřady a ignoruje výzvy k odstranění billboardů. Když „majitel“ billboardů nastřádá určitý počet pokut od úřadů, nic nezaplatí a skončí v likvidaci. Likvidovanou firmu pak nahradí firma jiná, nelegální billboard se přesune o několik metrů dál, je označen samolepkou nového vlastníka a úředníci musí s odstraňováním začít od začátku.

České silnice lemují tři stovky nelegálních billboardů od Eurobillboardu. Reklamní plachty na lehkých kovových konstrukcích stojí obvykle bez povolení na obecních pozemcích, často jen desítky centimetrů od silnice a na místě je drží tenká kovová tyčka zatlučená do země. Nemají povolení úřadů, jejich majitel neplatí nikomu nájem.

Nebezpečné konstrukce

„Nelze ani vyloučit, že v případě střetu vyšší rychlostí může dojít k průniku konstrukce billboardu do interiéru vozidla. Což by mohlo mít vážné následky na zdraví řidiče či spolujezdců,“ říká o těchto billboardech šéf BESIP Tomáš Neřold.

Billboardy blízko dálnic a silnic jsou přitom i díky Kverulantovi už od roku 2017 zakázané.  U dálnic ve vzdálenosti do 250 metrů, u silnic první třídy do 50 metrů a u silnic druhé a třetí třídy do 15 metrů od vozovky.

Anton Fischer však tvrdí, že se samotnými billboardy nemá nic společného – pouze si pronajímá jejich plochu, kterou dále nabízí. „My neprovozujeme billboardy, my máme na těch stojanech pronajaté reklamní plochy. Jsme reklamní agentura, máme databázi různých dodavatelů reklamních ploch, které sdružujeme a přeprodáváme koncovým zákazníkům,“ říká Oliver Fischer, dnešní jednatel společnosti Eurobillboard Group.

Bílí koně

Odpovědnost tak Fischerovi přehazují na firmu vlastnící reklamní plochy. Ty však prostřednictvím bílých koní vlastní opět Fischerovi.

Že instalaci billboardů přímo řídí Anton Fischer, potvrzují i někteří starostové, na jejichž pozemku firma podniká. Starostka Prahy-Petrovic byla náhodně svědkem toho, jak firemní zaměstnanci instalují na pozemku její obce nelegální billboard.

„Je to hlavní komunikace, v podstatě denně kolem jezdím autem. Viděla jsem, jak u silnice stojí dodávka, modrý mercedes. Na vleku měli obrovskou železnou konstrukci a jali se to tam instalovat,“ popisuje starostka Olga Hromasová. Shodou okolností matka Adama Hromase, jehož napadení Fisherovými popisujeme v úvodu.

Starostka zavolala policii, ta ale nezasáhla

„Oni jim řekli, že jsou najatí a mají to tam prostě instalovat. Zavolali přímo pana Fischera a ten řekl, že tam má nájemní smlouvu, ať to tam nainstalují, což se také stalo,“ říká Hromasová.

Jak se ukázalo, žádná nájemní smlouva neexistovala. Po měsících zdlouhavého jednání s úřady se dostavil očekávaný výsledek – firma přemístila billboard na vedlejší pozemek, který spadá pod Prahu 11.

„Volala jsem na úřad Prahy 11, co s tím udělali. Na stavebním odboru mi příslušná referentka řekla, že se to snaží řešit, ale že se jim s tou firmou nedaří komunikovat,“ říká starostka Hromasová.

Milion měsíčně

Společnost Eurobillboard nabízí na svých internetových stránkách 287 billboardů. Koncem listopadu 2022 bylo 184 billboardů pronajatých a 103 volných k pronajmutí. Jednoduchým výpočtem lze odhadnout, o jak velký byznys se jedná: 184 aktuálně pronajatých billboardů, každý je oboustranný, každá strana stojí cca 2500 korun měsíčně. Násobením dojdeme k částce 920 000 korun měsíčně.

Bojkot reklamy od Eurobillboardu

Spolehlivým způsobem, jak zastavit zločince, je odříznout je od jejich příjmů. Proto Kverulant tímto vyzívá všechny inzerenty, aby nezadávali reklamu firmě Eurobillboard. Kverulant propaguje tento článek s výzvou k bojkotu ve vyhledávání na Google a Seznamu částkou 25 000 korun po dobu čtvrt roku. Prosíme vás, pomozte nám zastavit agresivní parazity libovolným darem. My o váš dar obratem zvýšíme částku utracenou na propagaci tohoto bojkotu.

Twitter
Zpět na výpis novinek