
Ministerstvo obrany se ocitlo v centru dalšího skandálu, který opět poukazuje na naléhavou potřebu regulace lobbingu v České republice. Generálmajor Štefan Muránský, bývalý šéf sekce podpory a logistiky Ministerstva obrany, přišel o bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně kvůli podezření z vynášení tajných informací zbrojařským firmám. Tento případ je jen dalším v řadě incidentů odhalujících problematické propojení mezi bývalými vysokými armádními činiteli a zbrojařským průmyslem, což zdůrazňuje nutnost přijetí zákona o lobbingu v ČR.

Ministerstvo obrany čelí dalšímu skandálu, který opět ukazuje na naléhavou potřebu regulace lobbingu v České republice. Tentokrát se jedná o případ generálmajora Štefana Muránského, který měl vynášet tajné informace zbrojařům. Zprávu o tom jako první přinesl server Aktuálně.cz.
Muránský, který tři roky řídil sekci podpory a logistiky Ministerstva obrany, přišel o bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň “Přísně tajné” v dubnu 2022. Důvodem bylo, že se dopustil několika jednání, kdy využil svého postavení v armádě k tomu, aby poskytl osobám mimo resort obrany potenciální výhodu.
Podle zpráv Vojenského zpravodajství se Muránský opakovaně scházel se zástupci zbrojařů, z nichž nejméně čtyři dříve působili na vysokých postech v armádě. Při těchto schůzkách měl sdílet informace ze zázemí armády, které mohly být užitečné pro jejich byznys a zároveň rizikové pro českou ekonomiku.
Povyšování
Generálmajor Štefan Muránský získal hodnost generálmajora 8. května 2019. Předtím, v květnu 2016, byl jmenován do hodnosti brigádního generála.. Od 1.ledna 2019 se stal ředitelem sekce podpory na ministerstvu obrany.
Generálové s.r.o.
Tento případ je jen dalším v řadě skandálů, které ukazují na problematické propojení bývalých vysokých armádních činitelů se zbrojařským průmyslem. Připomeňme si například kauzu armádního generála v záloze Jiřího Šedivého, který si po odchodu do civilu založil lobbistickou firmu Generals s.r.o. a lobboval za nákup předražených amerických vrtulníků.
V ČR zoufale chybí zákon o lobbingu
Tyto případy jasně demonstrují, jak zoufale Česká republika potřebuje zákon regulující lobbing. Absence takové regulace umožňuje bývalým armádním činitelům využívat své kontakty a znalosti k ovlivňování armádních zakázek ve prospěch soukromých firem.
Je alarmující, že zatímco v mnoha zemích EU a USA existují přísná pravidla pro lobbing, v České republice stále chybí. To vytváří prostor pro netransparentní jednání a potenciální zneužívání veřejných prostředků.
Kverulantovým cílem je prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále ještě zcela nepodařilo. Vláda projednání zákona opakovaně odložila a schválila jej teprve v březnu 2024. Ale i pokud vše půjde dobře a zákon projedná parlament, tak začne platit až v druhé polovině roku 2025. Kverulant bude přijímání této normy velmi pečlivě sledovat.
Bez těchto opatření bude česká obranná politika i nadále vystavena riziku, že bude ovlivňována spíše zájmy zbrojařských firem než skutečnými potřebami armády a bezpečnosti státu. Je na čase ukončit éru “generálů s.r.o.” a zajistit, aby rozhodování o armádních zakázkách probíhalo transparentně a ve veřejném zájmu.
Prosba o podporu
Zlobbované politiky a úředníky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009. Usvědčujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.
Vojtěch Razima