
Dnes se uskutečnilo jednání Rady České televize. Generální ředitel (GŘ) televize Jan Souček na něm informoval o škrtech ve zpravodajství a sklidil za to kritiku mnohých radních. To však nebyla zdaleka jediná výtka k jeho práci.

Kverulant se sledováním a kontrolou veřejnoprávní televize zabývá již dlouho. Proto i dnes vyslal na jednání Rady ČT svého zástupce. Rada se dnes na svém 3. zasedání v roce 2025 sešla v plném počtu. V úvodu byl vypuštěn bod s názvem vyhodnocení cílů a bonus GŘ za rok 2024.
Generální ředitel Jan Souček informoval, že vzhledem k pomalejšímu náběhu zvýšení televizních poplatků dojde k redukci produkce sedmi pořadů z divize zpravodajství. Týkat by se to mělo například pořadu Z kraje a Fokus Václava Moravce. Plánovaná úspora je 6,5 milionu korun. Nad tímto rozhodnutím se pozastavila zejména radní Ivana Chmel Denčevová, která namítala, že na případný výpadek byla již dříve v rozpočtu vytvořena rezerva. Jan Souček tomu uvedl, že došlo k nárustu jednotkových cen a výroba pořadů se zdražila. K tomuto bodu bylo přijato usnesení, které říká že absence pozastavených pořadů je v rozporu se zajišťováním veřejné služby a žádá generálního ředitele o vysvětlení.
Dalším bodem byl dopis vedoucí právní kanceláře generálního ředitele ČT který obvinil členy dozorčí komise ČT z úniku informací. V průběhu diskuze nad tímto bodem musela veřejnost opustit jednací sál a byl i zastaven internetový přenos z jednání Rady ČT. Následně bylo přijato usnesení, které žádá generálního ředitele o vysvětlení.
Dále rada projednávala přijetí usnesení kritického k počínání generálního ředitele ve věci přiznávání mimořádných odměn, dále za přílišné utajování smluv vkládaných do registru smluv. a konečně za nešťastná mediální vyjádření ve věci velké mediální novely, kdy GŘ v případě nepřijetí této novely hrozil veřejnosti zrušením programu ČT sport, Déčko a Art. Generální ředitel všechna obvinění odmítl a tvrdil, že tento bod nebyl na radě plánován k projednání a proto by neměl být projednáván. V následném hlasování bylo postupně velkou většinou přijato kritické usnesení jak ve věci mimořádných odměn, přehnaného utajování smluv, i ve věci nešťastné komunikace s veřejností.
V závěru Rada přijala některé dílčí úpravy podkladů pro sestavní výroční zprávy ČT za rok 2024. K finálnímu rozhodnutí o schválení výroční zprávy dojde 26.3.
Vojtěch Razima