Nahoru
Jak Kverulant zastavil vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře
Ilustrační foto MHDfoto.cz
Jak Kverulant zastavil vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře
Twitter

Počátkem roku 2020 Kverulant.org odhalil vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku (DPP) prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt nejdřív obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohli právníci za danou službu fakturovat. Pak byl ovšem uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Kverulant podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu a kauza díky němu získala širokou publicitu.  To vedlo k tomu, že tento tunel byl zastaven.  Nyní Kverulant zjistil, že peníze vyplacené od roku 2020 do jara 2023 kanceláři ROWAN odpovídají původně uzavřeným smlouvám. Kverulant tak tuto kauzu opatrně uložil do svého archivu. Opatrně proto, že  DPP bude dál pečlivě sledovat.  Oceňte Kverulantovu důslednost a odvahu bojovat s notorickými a mocnými tuneláři a podpořte ho alespoň malým darem.

Ilustrační foto MHDfoto.cz

Ve druhé polovině roku 2017 uzavřel Dopravní podnik Praha nejméně tři smlouvy na poskytování právních služeb s advokátní kanceláří ROWAN LEGAL. První dvě se týkají právních služeb v souvislosti se zajištěním servisu vozů metra za 14,6 miliardy korun, které byly zadány bez výběrového řízení.

V prvním případě šlo o smlouvu na poskytování právních služeb „Full Service vlaků metra M1 “.  Za tímto málo srozumitelným názvem se skrýval servis 53 vlaků na trase metra C u společnosti Siemens za přibližně 7,5 miliardy korun. V článku 4. 1. této smlouvy byla ujednána hodinová sazba ve výši 2500 Kč bez DPH. V článku 4. 3. bylo stanoveno, že „celková částka smluvní odměny zaplacená Dodavateli na základě této smlouvy může činit maximálně 2 000 000 Kč bez DPH“. Protože maximální částka, kterou mohli advokáti fakturovat, byla takto omezena, nemuselo být provedení právních služeb soutěženo. V srpnu 2018 byl uzavřen nenápadný dodatek, který pouze zrušil článek 4. 3., a vyvádění peněz mohlo začít. Tak bylo do listopadu 2019 vyfakturováno celkem více než 8,3 milionu korun, resp. 10,1 milionu včetně DPH.

Stejné podvodné schéma bylo uplatněno u smlouvy na „Full Service vlaků metra 81–71“. Šlo o servis 93 vlaků na trase A a B společností Škoda Transportation za 7,5 miliardy korun. I v tomto případě byla limitní cena zakázky ve výši 2 miliony korun zrušena nenápadným smluvním dodatkemNásledně bylo jen do října 2019 z DPP vyvedeno více než 5 milionů korun.

Třetím konkrétním případem, který se Kverulantovi podařilo zdokumentovat, byla smlouva na právní služby v rámci projektu „MODERNIZACE PROTICHEMICKÉHO VAROVNÉHO SYSTÉMU“.  I zde byla smluvním dodatkem zrušena maximální cena zakázky, naoko dohodnutá na 0,5 milionu korun. Následně bylo jen do konce roku 2019 z DPP vyvedeno více než 2,2 milionu korun.

Celkem bylo v těchto zdokumentovaných případech do konce roku 2019 namísto 4,5 milionu korun (5,4 včetně DPH) vyfakturováno 17,4 milionu korun. Tedy více než třikrát tolik.

Všechny výše uvedené dodatky uzavřel 17. srpna 2018 za Dopravní podnik tehdejší předseda představenstva a generální ředitel Martin Gillar a místopředseda představenstva Ladislav Urbánek. Martin Gillar se ředitelem a předsedou představenstva podniku stal v první polovině roku 2016. Do funkce ho dosadilo hnutí ANO. Po volbách 2018 byl na konci roku nahrazen novým ředitelem Petrem Witowskim. Na odchodnou tehdy Gillar dostal více než dva miliony korun. Šlo prý o částku, na kterou měl nárok podle své manažerské smlouvy.

Petr Hlubuček: Nechceme destabilizovat dopravní podnik

Místopředseda představenstva a zároveň dopravní ředitel Ladislav Urbánek však tehdy vyměněn nebyl. „Ve své funkci je dlouhodobě a v současnosti je podle mě nenahraditelný. Navíc nechceme destabilizovat dopravní podnik, proto veškeré personální změny musíme dělat s rozvahou,“ řekl tehdy další člen dozorčí rady a také náměstek primátora Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu / STAN). Hlubuček působil v dozorčí radě DPP už v předchozím volebním období, tehdy ještě jako nominant Trojkoalice (tehdy Zelení, STAN, KDU-ČSL). Ano, byl to ten stejný Hlubuček jako z kauzy Dozimetr. O této kauze ale později.

Lobbista Martin Janoušek

Za advokátní kancelář ROWAN LEGAL podepsal všechny uvedené smlouvy i následné dodatky jednatel a majitel Martin Janoušek. Zájem veřejnosti Janouškovi v únoru 2020 zajistila kauza spojená s bývalým ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem. Ten tvrdil, že mu advokát Janoušek nabídl krátce před Vánocemi 2019 přímo v úřadu úplatek ve výši 1,5 milionu. Mělo jít o zakázku na auditora mýta. Následně byl Janoušek v listopadu 2020 obviněn z trestného činu uplácení, ale už v lednu 2021 státní zástupce trestní stíhání Janouška zrušil a věc vrátil Národní centrály proti organizovanému zločinu k došetření. Výběr auditora mýta provázela řada problémů, problematický byl i průběh veřejné soutěže, v níž ministerstvo dopravy supervizora nového mýta vybírala.

Martin Janoušek je vnukem jednoho z hlavních komunistický papalášů minulého režimu Lubomíra Štrougala, který byl premiérem československé federální vlády v normalizační éře let 1970 až 1988. Matka Martina Janouška před listopadem 1989 vyučovala trestní právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. 

Martin Janoušek je považován za protřelého lobbistu. Spletitou síť kontaktů se Janouškovi podařilo přetavit v rozsáhlou klientelu. Server Hlídač státu, který eviduje veřejné zakázky, napočítal kanceláři ROWAN LEGAL v půlce roku 2020 účast v 81 veřejných zakázkách a 448 smluv za 275 milionů korun. Struktura objednavatelů přitom byla pestrá, šlo o různá ministerstva, Českou televizi či Řízení letového provozu.

Kverulantova výzva Pražské radě

Kverulant v březnu 2020 vyzval Radu hlavního města Prahy k zastavení tohoto tunelu. Dle jeho názoru měl především dostat okamžitou výpověď dopravní ředitel Ladislav Urbánek. Ten  také měl být odvolán z postu místopředsedy představenstva. Souběžně s tím měl jediný akcionář DPP, Hlavní město Praha, zastavit plnění ze všech smluv se společností ROWAN LEGAL, nechat provést audit těchto smluv a podat trestní oznámení. Audit měl vyčíslit škodu, ke které došlo, a ta měla být vymáhána po všech členech statutárních orgánů, kteří za tento podvod nesli odpovědnost.

První reakce vedení magistrátu nebudily naději, že tunel bude zastaven a viníci potrestáni. Mail z 25. března 2020 od Jiřího Hoskovce, vedoucího poradců primátora, naopak dával tušit, že sežrání zelí bude vyšetřovat partička kozlů: „Vážený pane řediteli, děkuji vám za váš podnět, byl předán k vyřízení příslušnému kontrolnímu orgánu, tedy dozorčí radě dopravního podniku. O dalších krocích vás tato bude informovat.“ Ani tiskové prohlášení dopravních podniků z 31. března 2020, které tvrdilo, že k žádnému vyvádění peněz z DPP nikdy nedošlo a  v žádném případě nedošlo ani k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, nedávalo mnoho nadějí na řádné vyšetření celé věci.

V dubnu 2020 Kverulantovi prozradil velmi dobře informovaný zdroj z pražského magistrátu, že primátor Hřib i všichni radní o vyvádění peněz z dopravního podniku dobře vědí a část z nich je na tento zločinný penězovod napojena. Na pokračování nezákonného vyvádění peněz z dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL má údajně zájem přímo primátor Zdeněk Hřib. O podvodech v dopravním podniku byl prý detailně informován i jeho protikorupční poradce Martin Kameník, dřívější šéf protikorupčního spolku Oživení a dřívější garant Rekonstrukce státu. Ale ani ten s tunelováním dopravního podniku nic dělat nebude, protože nechce překazit kšeft svého šéfa.

Kverulantova víra, že protikorupčním étosem mávající Piráti na pražském magistrátu s korupcí nezatočili jen proto, že byly naivní, vzala za své. Naopak vše nasvědčovalo tomu, že ochotně nasedli do rozjetého vlaku plného špinavých kšeftů.

Kverulant podal trestní oznámení

Kverulant podal v květnu 2020 trestní oznámení. Následovala reakce Pirátské strany. Ta v tiskovém prohlášení uvedla, že za nic nemůže, protože piráti na chod největšího městského podniku údajně nemají žádný vliv: „Důrazně se ohrazujeme proti tvrzení Kverulant.org, že se Piráti (nebo Zdeněk Hřib) podílejí na vyvádění peněz z Dopravního podniku skrze advokátní kancelář Rowan Legal. Předně musíme upozornit na to, že Piráti mají na dění v Dopravním podniku jen velmi malý vliv. V kontrolních orgánech městské společnosti DPP mají Piráti pouze dva zástupce a v exekutivních orgánech nikoho.“ A za vše prý mohou koaliční partneři: „DPP je tak plně pod taktovkou našich koaličních partnerů – Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. Primátor má velice omezenou možnost do vnitřních záležitostí této městské společnosti zasahovat.“ V prohlášení se sice uvádí, že „kancelář primátora celou záležitost obratem předala k řešení dozorčí radě DPP, což je v těchto případech standardní postup“, ale to Kverulant v kontextu této kauzy považuje za naprosto alibistické tvrzení.

Kverulant podal stížnost k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže

Kverulant podal v květnu 2020 i stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V půlce června přišlo nepříjemné překvapení. Ačkoliv kdo sledoval, jak místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek úkoloval přímo tehdejšího šéfa ÚOHS Petra Rafaje v kauze mýtného systému, patrně překvapen nebude. V půlce června místopředsedkyně ÚOHS JUDr. Eva Kubišová informovala Kverulanta dopisem, že jeho podání neshledala jako důvodné a věc odložila. ÚOHS se s Kverulantovým pětistránkovým podání vypořádal jedinou krátkou větou: „Úřad neshledal v rovině podmětu namítaných pochybení důvody pro zahájení řízení z moci úřední.“ 

Video

V roce 2020 natočil Kverulant o celé kauze toto video:

Kauza Dozimetr

V létě 2022 odstartovala Národní centrála proti organizovanému zločinu viditelnou část kauzy Dozimetr. Detektivové dorazili na pražský magistrát a do dopravního podniku kde zatkli několik lidí.  Následně policie začala stíhat jedenáct lidí, vesměs pro podvody v dopravním podniku.  Mezi obviněnými byl jak Hlubuček, který byl členem dozorčí rady Pražského dopravního podniku, tak podnikatel Michal Redl. Jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině. Kverulant je přesvědčen, že kauza Dozimetr byla odstartována i díky jeho trestním oznámení, které na dopravní podnik v této kauze podal.

Petr Hlubuček foto: ČTK Říhová Michaela

Zastavení tunelu

Přes všechny silácké řeči tehdejší koalice (Piráti, Praha Sobě, TOP 09, STAN a KDU-ČSL), že v dopravním podniku je vše v pořádku a Kverulant se mýlí, k zastavení vyvádění peněz z Pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL v tichosti došlo. Kverulant v létě 2023 zjistil, že celková suma vyplacená od začátku roku 2020 do konce I. čtvrtletí 2023 advokátní kanceláři ROWAN činila 41,5 milionu korun. To je dokonce o něco málo méně než hodnota smluv v tomto období uzavřená. Ta činila 44,1 milionu korun. K uzavírání podlimitních smluv s ROWAN LEGAL bez soutěže a k jejich následnému navýšení tak pravděpodobně již nedochází.

Kverulant také zjistil, že DPP utratil za externí právní služby od začátku roku 2020 do konce I. čtvrtletí 2023 celkem 354,2 milionu korun. To zhruba odpovídá součtu všech částek uvedených na příslušných smlouvách. Suma 354,2 milionu za právní služby odpovídá ročnímu průměru 103 milionů korun. Vedle toho má DPP ještě právní odbor. Jeho mzdové náklady včetně odvodů činily od začátku roku 2020 do konce I. čtvrtletí 2023 celkem 81,5 milionu korun. To je v průměru 24,8 milionů ročně.

Prosba o podporu

Tento tunel se nakonec Kverulantovi podařilo zastavit, podobně jako když si dopravní podnik v roce 2013 přichystal výjimečně předraženou zakázku na dodávku ostrahy svých objektů pro předem připravené vítěze.  Ale management pražských podniků je notorickým tunelářem veřejných rozpočtů a tak bude třeba na DPP dávat pozor neustále. Rozpočet ve výši bezmála 10 miliard korun je velkým lákadlem nejen pro rozežrané úředníky, ale především pro zkorumpované politiky. Pomáhejte nám i vy hlídat tyto výtečníky, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek