Nahoru
Již rok nelegální billboard stojí v Libni dál
Praha Libeň, foto Přidej se strhni to
Již rok nelegální billboard stojí v Libni dál
Twitter

Před nádražím Libeň stojí na pozemku hlavního města více než rok nelegální billboard. Praha už před časem schválila, že neprodlouží žádné smlouvy na umístění billboardů, tomu v Libni navíc smlouva vypršela už v prosinci 2021, od té doby však jeho majitel odstranění protahuje. Nyní firma slíbila odstranění nelegálního billboardu do konce března. Kverulant má za sebou již 14 let bojů proti billboardům. Stále však není vyhráno i proto bude dodržení tohoto slibu pečlivě sledovat. Pomozte nám i vy vyčistit Prahu od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Praha Libeň, foto Přidej se strhni to

Kverulant.org odeslal primátorovi Prahy a všem členům rady již několik dopisů, ve kterých je vybízí, aby konečně vyčistili Prahu od přebujelého reklamního smogu. K těmto výzvám se již připojilo mnoho občanů a několik neziskových společností. A výsledky se pomalu dostavují. V srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2.  Praha také neprodloužila nevýhodnou smlouvu s JCDecaux, na podzim 2021 začal platit zákaz reklamních plachet i v širším centru a Praha přijala usnesení, že nebude nově pronajímat svoje pozemky ani pro velké billboardy.  Magistrát také vypověděl desítky smluv na pozemky, které pronajímá různým firmám pro umístění reklamních poutačů. Jenže ne všechny billboardy po vypršení smlouvy jejich majitelé odstranili, to je případ i toho v Libni, který detailně popsali kolegové z Blesku.

„Billboard je ,nelegální’ proto, že jsme ve vedení města schválili opatření, díky němuž se neprodlužuje žádná smlouva na umístění billboardu. Tahle vypršela 31. 12. 2021 a díky opatření nebyla prodloužena. Od té doby se snažíme dosáhnout toho, aby majitel stavbu skutečně odstranil,“ vysvětluje Kristýna Drápalová (Praha Sobě), která se problematikou vizuálního smogu dlouhodobě na magistrátu zaobírá.

Jenže od té doby se majitel billboardu, společnost Big Media, neustále vymlouvá na chybějící povolení a razítka. „Na začátku jsme i chápali, že to nejde odstranit hned, protože se tam musí okolo uzavřít silnice, což vyžaduje řadu povolení, a tou dobou probíhala už jiná uzavírka kousek dál. Takže na to prý nedostali razítko, což bylo věrohodné. Po létě ale objektivní důvody pominuly a teď už je to jen zdržování, kdy tvrdí, jak jim pořád chybí nějaká razítka,“ popisuje Drápalová. Společnost Big Media slíbila, že billboard odstraní nejpozději do konce března, pokud se tak nestane, přistoupí hlavní město k žalobě.

Slova Drápalové potvrzuje i samotná společnost Big Media. „K odstranění reklamního zařízení je potřeba vyřídit řadu povolení, je to příliš dopravně exponované místo, navíc probíhala rekonstrukce ulice a s tím související četné uzavírky. Bez záboru komunikace a veřejného prostranství není možné reklamní zařízení odstranit, k tomu jsou nutná ta povolení. Učinili jsme již tři pokusy o získání veškerých povolení k odstranění, naposledy nám zamítavé stanovisko poskytl Dopravní podnik hl. města Prahy. Aktuálně se nacházíme ve fázi vyřizování nové skupiny povolení a předpokládáme, že termín odstranění by mohl být do konce března 2023,“ sdělila Blesku PR manažerka firmy Pavlína Stránská.

Petice

Na nelegální billboard upozornila iniciativa Přidej se a strhni to, která proti vizuálnímu smogu a nelegální reklamě dlouhodobě bojuje, a také se jim už řada reklam podařila z veřejného prostoru odstranit. Proti umisťování nelegální reklamy sepsali dokonce i petici. Žádají v ní nově zvolené radní, aby pokračovali v boji s vizuálním smogem.

„Velká část billboardů, které denně potkáváme, je nelegální – buď potřebná povolení nikdy neměly nebo tato již vypršela, přesto stavby stále stojí. Mnoho z nich je umístěno na pozemcích, jejichž vlastníkem je přímo město,“ stojí v petici „Příjem, který hlavní město z těchto pronájmů získává, je v celkovém městském rozpočtu zcela zanedbatelný (cca 0,07 % celkových příjmů). Regulace reklamy se často soustředí na historické centrum. Většina obyvatel Prahy ovšem žije mimo památkovou rezervaci a i oni chtějí bydlet v pěkném prostředí bez všudypřítomné obtěžující a mnohdy nebezpečné reklamy na nelegálních billboardech,“ uzavírají autoři petice. Petici můžete podepsat zde.

Prosba o podporu

Od slibů politiků ke skutečné nápravě věcí obecných je dlouhá cesta, a proto bude situaci bedlivě sledovat a připomínat dané sliby. Vyčistit Prahu a zastavit billboardovou lobby nám můžete pomáhat i vy, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem. Můžete se také zapojit do aktivit našich kolegů s výmluvným názvem Přidej se a strhni to.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek