
Návrh České asociace pojišťoven na umístění bezpečnostní kampaně na dálničních mostech se setkal s odmítnutím Ministerstva dopravy. Jedním z důvodů zamítnutí byl odpor obecně prospěšné společnosti Kverulant, která dlouhodobě bojuje proti billboardům u silnic.

Na posledním jednání Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu padl závěr, že se mosty k propagačním bannerům používat nebudou, uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.
„Je to v rozporu s ustanoveními zákona o pozemních komunikacích. I zařízení určená pro obecnou propagaci včetně BESIP považuje zákon za reklamní zařízení, která jsou u dálnic zakázána,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy důvody mluvčí a dodal, že k edukaci řidičů lze využívat informační panely, které má na dálnicích Ředitelství silnic a dálnic.
Argumenty proti kampani
Ředitel Kverulanta, Vojtěch Razima, byl zásadně proti tomuto nápadu asociace pojišťoven. „Před deseti lety jsme na našich dálnicích již viděli kampaň, která se tvářila jako výchova řidičů k bezpečnějšímu chování. Šlo o kampaň pojišťovny Kooperativa, která obsahovala dlouhé, rádoby vtipné postřehy typu: “Čím dražší auto, tím lacinější triky.” Kampani dominovalo především velké logo pojišťovny Kooperativa.“
„Reklamy na dálničních mostech jsou nebezpečné. Rozhodující je pro mě z věcného hlediska argument, že v okamžiku, kdy se díváte na billboard u silnice, tak v periferním vidění ještě pořád něco vidíte, kdežto když zvednete hlavu na mostní konstrukci, tak už v periferním vidění nevidíte vůbec nic.” . uvedl Razima pro Seznam Zprávy.
Razima dále upozornil na rizika spojená s formátem kampaně na mostech: “Když si budete číst text, tak se vám v mozku zapojí jiná centra než ta, která jsou zodpovědná za jemnou motoriku ovládání volantu a vozidla.”
Štěpán Fiala z občanského sdružení Nechceme-billboardy.cz je smířlivější a argumentuje, že podobné kampaně jsou běžné i v zahraničí – například v Německu nebo Rakousku, ale dodává: „Pokud je to decentně udělaný vizuál, tak bych s tím problém vůbec neměl. Je velmi časté, že jediné reklamy v zahraničí jsou tyto preventivní. Ďábel se skrývá v detailu, pokud by tam bylo třeba logo pojišťovny, tak už to zavání skrytou reklamou. A v zahraničí je to čistě edukativní bez skrytého poselství,“
Alternativní řešení pro zvýšení bezpečnosti
Pokud by Česká asociace pojišťoven myslela bezpečnost silničního provozu vážně, mohla by vyzvat své členy, aby neinzerovali na billboardech. Tím by přispěla k omezení rušivých elementů podél silnic a dálnic.
Právní úprava reklamy na dálničních mostech
Je důležité zdůraznit, že reklama na dálničních mostech je v České republice zakázána. Tento zákaz je upraven několika právními předpisy:
- Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, který v § 25 odst. 7 zakazuje umísťování reklamních zařízení na dálnicích, silnicích I. třídy a jejich silničních pomocných pozemcích.
- Vyhláška č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích, která v § 12 odst. 1 písm. d) stanoví, že na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích I. třídy se nesmí umísťovat reklamní zařízení viditelná z pozemní komunikace.
- Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, který v § 78 odst. 6 zakazuje umísťování reklamních zařízení, která by mohla snížit viditelnost dopravních značek nebo rozptylovat pozornost účastníků silničního provozu.
Tyto předpisy jasně stanovují, že reklama na dálničních mostech je nelegální a potenciálně nebezpečná pro účastníky silničního provozu.
Připomeňme si, že odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant.. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. V dubnu 2018 se o jeden takový dokonce zabil člověk. Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo vinou veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 ŘSD uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. I přes více než problematické začátky je po deseti letech od začátku Kverulantovi kampaně jasné, že s vyčištěním okolí silnic od vizuálního smogu uspěl.
Prosba o podporu
Silnice obestavěné tisícovkami českých vlajek, reklamní poutače přeměněné na prodejní automaty na náplasti nebo výhrůžky stamilionovými arbitrážemi. V roce 2012 se Kverulant pustil do boje s provozovateli billboardů lemujících silnice a dálnice. I přes více než problematické začátky bylo po deseti letech jasné, že Kverulant s vyčištěním okolí silnic od vizuálního smogu uspěl. Tento boj však ještě neskončil, jak dokazuje tento text. Oceňte Kverulantův vítězný zápas a staňte se jeho pravidelným dárcem.
Za Kverulantův tým Vojtěch Razima