Nahoru
Kdo je vlastně kverulant?
Kdo je vlastně kverulant?
Twitter

Rostislav Kotrč, kontroverzní postava na pomezí policejní a církevní sféry, se na  svém YouTube kanále spravedlnost-info zamýšlí nad otázkou, kdo je vlastně kverulant. Tento bývalý elitní detektiv Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a zároveň duchovní Československé církve husitské připomíná, že slovo kverulant se do mnoha evropských jazyků dostalo z latinského quaerere: ptát se, hledat. Konstatuje, že úřady rády označují tazatele i oprávněné stěžovatele slovem kverulant ve snaze diskreditovat jejich úsilí. Kotrč v závěru svého krátkého videa pochvalně zmiňuje Kverulant.org a vybízí k pokládání otázek a k hájení práva.

Rostislav Kotrč se dostal do pozornosti médií kvůli své neobvyklé kariérní dráze a politickým aktivitám. Kotrčova policejní kariéra byla poznamenána dvěma trestními stíháními. V obou případech byl však zproštěn obžaloby. První obvinění se týkalo vyzrazení identity svědkyně v korupční kauze na Ředitelství silnic a dálnic. Druhé stíhání souviselo s údajným nabouráním do informačního systému střední školy, kde Kotrč působil jako zástupce ředitele. „Nenabízí se možnost podpořit tvrzení obžaloby do té míry, aby bylo dosaženo jistoty pro označení obviněného jako jediného pachatele,” uvedl Nejvyšší soud při jeho očištění.

Po návratu k policii se Kotrč dostal do konfliktu s vedením NCOZ. Ředitel útvaru Jiří Mazánek ho v únoru 2023 propustil ze služby kvůli údajné osobnostní nezpůsobilosti. Kotrč se proti tomuto rozhodnutí bránil soudně, ale neuspěl. „Rozhodnutím byl žalobce (Kotrč) propuštěn ze služebního poměru, neboť není osobnostně způsobilý k výkonu služby,” uvádí rozsudek Městského soudu v Praze ze srpna 2023.

Kotrčův případ vyvolává otázky o hranicích mezi policejní prací, náboženskou činností a politickým aktivismem. Jeho obhajoba vlastního jednání jako „smyslu pro spravedlnost” kontrastuje s názory jeho kritiků, kteří ho považují za problematickou osobu.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek