Nahoru
Konečně začalo odstraňování sedmi papalášských retardérů v pražské ulici Na Hřebenkách
Odstraňování retardérů v ulici Na Hřebenkách 26. září 2023, foto: Kverulant.org
Konečně začalo odstraňování sedmi papalášských retardérů v pražské ulici Na Hřebenkách
Twitter

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů, ale teprve nyní začaly retardéry konečně mizet. Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům alespoň malým finančním darem.

Odstraňování retardérů v ulici Na Hřebenkách 26. září 2023, foto: Kverulant.org

Noví papaláši ve starých vilách

Čas trhl železnou oponou. Čajky a ZiLy vystřídaly audiny a mercedesy. Komunistické papaláše ve velkovilách vystřídali papaláši kapitalističtí. Některé scénáře se však nezměnily. Papaláši si vyhlédnou atraktivní lokalitu a uzavřou se v ní před sprostým a chudým lidem.  

Na začátku prázdnin roku 2008 znemožnila řidičům průjezd ulicí Na Hřebenkách nová zákazová dopravní značka. Starousedlíci měli jasno. V jednosměrném zákazu vjezdu měl prsty Marek Dospiva, šéf investiční skupiny Penta. Jistě milý finančník se s rodinou totiž tehdy právě nastěhoval do velkovily po komunistickém ministru zahraničí Bohuslavu Chňoupkovi na rohu ulice Na Hřebenkách a Nad Výšinkou.

Foto: Kverulant.org

„Sem nemůžete, tady je Dospivovo!“

Podle místních si pan Dospiva na městském úřadě „objednal“ taková omezení, aby ho při koupeli v bazénu nerušil hluk automobilů chudiny. Stejný důvod stál údajně i za umístěním zákazu stání v ulici Nad Výšinkou. V létě 2008 byl reportér časopisu TÝDEN dokonce svědkem toho, jak na respektování nového dopravního značení dohlížela městská policie a poučovala řidiče slovy: „Sem nemůžete, tady je Dospivovo!“

Místní si papalášské praktiky nenechali líbit a donutili úředníky, aby ulici Na Hřebenkách opět zprůjezdnili. Zákazové značky tak vydržely pouhé dva měsíce. Podle Prahy 5 s tím ale pan Dospiva neměl naprosto nic společného, vše se prý děje v zájmu zrakově postižených. Místní však tvrdí, že v ulici Na Hřebenkách žádné slepce od roku 1989 nepotkávají.

Radar, kamera a 7 velkých retardérů na 431 metrech

Pro kverulanty z Prahy 5 by to mohl být příběh s dobrým koncem. Mohl, ale nebyl. Na konci roku 2010 bylo zbudováno v ulici Na Hřebenkách sedm nových retardérů. A aby snad přeci jenom někdo nepřeskákal retardéry nepovolenou rychlostí, byl vybudován i radar s kamerami. Vše za peníze daňových poplatníků.

Foto: Kverulant.org

Retardéry překážejí sanitkám

Kverulant je nepřítelem retardérů. Jejich přínos je přinejmenším diskutabilní. Negativa jsou naopak zřejmá. Retardéry zpomalují nejen Kverulanta, který jistě může počkat, ale i sanitky, které by čekat rozhodně neměly. Situace došla tak daleko, že záchranáři čtyři měsíce mapovali dopravní překážky v Praze a předali magistrátu několikastránkový přehled nejkřiklavějších případů, které jim ztěžují jízdu. Že je na záchranářském seznamu i ulice Na Hřebenkách, nepřekvapí asi nikoho. A že magistrát se seznamem vůbec nic nedělal, asi také ne.

Z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové. Internetová encyklopedie Wikipedia cituje výzkum Britské automobilové asociace, která srovnala spotřebu paliva při stálé rychlosti 30 mph (48 km/h) oproti jízdě přes zpomalovací prahy a zjistila nárůst spotřeby ze 4,9 na 9,1 litru / 100 km. Při prostém snížení rychlosti ze 30 na 20 mph (32 km/h) stoupla spotřeba jen o 10 %. Podobný výzkum provedla britská Laboratoř dopravního výzkumu, podle níž jsou na silnicích se zpomalovacími prahy zvýšeny emise oxidu uhelnatého až o 82 % a oxidu dusného až o 37 %, píše Wikipedia.

Cena retardérů

A na kolik nás, daňové poplatníky, přišlo sedm retardérů a jedna kamera? Podle původní smlouvy nás měly přijít „jen“ na 21 milionů korun. Ale záhy se ukázalo, že „pouhých“ 21 milionů nemůže stačit, a tak byl uzavřen dodatek na vícepráce. Celková cena tak činila téměř 24,5 milionu. To, že se pokládal i nový asfalt, na věci příliš nemění.

Začátek boje za odstranění retardérů

Prvním starostou, kterého Kverulant vyzval k nápravě, byl Radek Klíma. Kverulant chtěl věřit, že když byl pan Klíma zvolen starostou 18. 11. 2010, tedy až po podpisu dodatku na vícepráce, nemá s retardéry nic společného a alespoň se pokusí věc vyřešit. Už jen proto, že jeho kampaň byla postavena na kritice vlády ODS v Praze a kritice celostátně proslulého starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Než byl pan Klíma zvolen, tvrdil o sobě, že se mu klientelismus nelíbí a chce něco konkrétního udělat. Nyní měl možnost. Odpověď starosty z června 2011 dávala Kverulantovi jistou naději, že celostátně proslulého starostu Milana Jančíka vystřídal na Praze 5 někdo lepší.

Zástupce starosty Prahy 5 Jiří Vejmelka veřejně prohlásil: „Nechám si od úředníků zjistit, proč to tam takto vypadá a co se s tím dá dělat. Můj názor je takový, že retardérů je nesmyslně moc. Stačily by dva.“

Pan starosta Klíma asi neměl čas, ono řídit Prahu 5, být za dobře s panem Dospivou a ještě být činný v osmi soukromých firmách, nebylo jen tak. A tak se i pan starosta Klíma musel poroučet. Zvlášť když se Pražanům na Praze 5 odměnil absurdním projektem obřích betonových truhlíků.

Sliby

Novým starostou byl od prosince roku 2012 Miroslav Zelený. Kverulant ho dopisem vyzval k redukci retardérů a chtěl opět věřit, že se nový starosta osobně zasadí o řešení situace, která každý den připomíná řidičům projíždějícím v ulici Na Hřebenkách neslavné doby starosty Milana Jančíka. Ale odkaz starosty M. Jančíka byl silný, a tak i starosta Zelený odpověděl, že se nedá nic dělat. To si však Kverulant nemyslel a dál osazenstvo Prahy 5 bombardoval stížnostmi na poměry v ulici Na Hřebenkách. Na podzim roku 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ani v dubnu 2018 se tak ovšem nestalo, a tak Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou. Přišla odpověď, že Praha 5 netuší, kdy a zda provede požadované stavební úpravy. Praha 5 prý už podala žádost o provedení stavebních úprav vlastníku komunikace, pražskému magistrátu. Opět se nic nestalo.

Kverulant svůj boj stále nevzdal a znovu napsal starostovi Prahy 5 dopis, ve kterém se dožadoval nápravy. Starosta Richter v květnu 2018 odpověděl, že on by se retardérů také rád zbavil, ale prý nemůže nic dělat a doporučuje se obrátit na vlastníka komunikace, na Hlavní město Praha. Je otázkou, proč starosta Richter neurgoval u primátorky zprůjezdnění ulice sám, navíc když byl od roku 2010 zastupitelem hl. města Prahy. Kverulant odpověď nezná a místo jejího hledání se počátkem května 2018 na tehdejší primátorku Krnáčovou obrátil dopisem sám. O tom, že by byl úspěšný, si však nedělal žádné iluze. Primátorka Krnáčová se odpovědí ani neobtěžovala.

Na podzim 2018 se ředitel Kverulanta Vojtěch Razima zúčastnil veřejné debaty o veřejném prostoru. Na ní vystoupil i starosta Prahy 5 Pavel Richter s příspěvkem, jak jeho Praha 5 dělá pro své občany samé hezké věci. Razima se proti jeho tvrzením ohradil a připomněl starostovi stále neodstraněné papalášské retardéry. Na to se starosta na kverulanta Razimu podrážděně obořil s tvrzením, že odstranění jednoho prahu a snížení šesti ostatních bude provedeno do týdne. Z následné korespondence Kverulanta s radnicí však vyplynulo, že starosta prostě jen lhal a Praha 5 stále netuší, kdy bude ulice Na Hřebenkách normálně zprůjezdněna.

Další sliby

V roce 2019 se starostkou Prahy 5 stala Renáta Zajíčková z ODS. I na tu se Kverulant v květnu 2021 obrátil dopisem, ve kterém ji vyzývá k odstranění retardérů. Pro jistotu zaslal podobný dopis i pražskému primátoru Hřibovi.

Koncem června 2021 přišla odpověď. Kverulantovi nenapsal ani magistrát, ani Praha 5 ale dceřiná společnost magistrátu Technická správa komunikací (TSK). V dopise TSK uvádí, že „byla pověřena vlastníkem komunikace, Hlavním městem Prahou k zajištění realizace Kverulantovy výzvy k nápravě“. Dále TSK Kverulantovi sdělila, že „požádá silniční správní úřad městské části Praha 5 o vydání rozhodnutí k odstranění či redukci počtu retardérů“.

Kverulant se na podzim roku 2021 dotázal úřadů, jestli už bylo vydáno rozhodnutí silničního správního úřadu o odstranění retardérů. Praha 5 sdělila, že nikolivTSK napsala, že sice ještě o vydání rozhodnutí nezažádala, ale „dělají na tom“, prý už dokonce vybrali zhotovitele projektové dokumentace a navrch ještě přihodili slib, že když bude sluníčko svítit, tak k odstranění retardérů dojde už na jaře roku 2022.

Ještě další sliby

Stavební odbor Prahy 5 Kverulantovi na jeho dotaz dne 20. prosince 2021 sdělil, že stavební povolení na odstranění či úpravu příčných prahů ještě vydáno nebylo, a to proto, že o něj ještě nikdo nepožádal. Stejnou odpověď Kverulant dostal i 27. dubna 2022. Důvodem je opět to, že o stavební povolení ještě nikdo nepožádal.

A TSK Kverulantovi na počátku roku 2022 na dotaz, jak jsou se slibovaným odstraňováním daleko, odpověděla, že teprve vybrali zhotovitele projektové dokumentace. Signifikantní na tom je, že k uzavření smlouvy s projektantem došlo až pět dnů po tom, co Kverulant svůj dotaz položil. Kverulant je přesvědčen, že kdyby se o věc nezajímal, tak by se nestalo vůbec nic. Také je přesvědčen, že i místní šetření, o kterém ho TSK informovala, nebylo provedeno těsně před vznesením dotazu, ale naopak několik dnů potom a datum byl posunut do minulosti. Výsledkem místního šetření bylo zjištění, že se v místě skutečně „nachází 7 zpomalovacích prahů, u kterých byla doporučena úprava sklonu, případně odstranění. Konkrétně bylo doporučeno práh č. 5 odstranit úplně a u zbývajících prahů upravit sklony, případně prodloužit horní část zpomalovacích prahů.“

Kverulant by nebyl kverulantem, kdyby se s kverulantskou usedavostí neptal zas a znovu, kdy konečně zmizí symbol papalášské arogance a tak mu 27. dubna 2022 TSK sdělila, že k odstranění tří ze sedmy prahů dojde červenci a srpnu 2022.  Prý se na tom ujednali již v lednu 2022.

Kverulant by nebyl kverulantem, kdyby se neptal zas a znovu, kdy konečně zmizí symbol papalášské arogance, a tak mu 27. dubna 2022 TSK sdělila, že k odstranění tří ze sedmi prahů dojde v červenci a srpnu 2022.  Prý se na tom usnesli již v lednu 2022.

Schválená projektová dokumentace

Pokrok nastal teprve v létě 2022. Byla vypracována projektová dokumentace a vydáno závazné stanovisko silničního správního úřadu s redukcí sedmi retardérů. U čtyř prahů budou podstatně prodlouženy nájezdové hrany, další tři prahy budou odstraněny, z toho dva budou nahrazeny zpomalovacími polštáři.

Místo 1 – stávající zpomalovací práh má dostatečnou délku, ale neplní funkci prahu jako takovém, kde je taky šířka přechodu pro chodce pouze do 3,0m. Jsou navržené náběhy prahu o délce 1,50m a výšce 8-10cm, dle situace. V místě stávajícího přechodu pro chodce je navržen nový přechod pro chodce o šířce 4,0m, kde je nutná úprava i přilehlých chodníkových ploch, včetně prvků pro nevidomé – viz situace. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 2 – stávající zpomalovací práh nemá dostatečnou délku, ani náběhy nejsou pro potřeby BUS vhodné. Jsou navržené náběhy prahu o délce 1,50m a výšce 8-10cm, dle situace, horní část prahu je navržená o dílce 7,75m a to z důvodu výskytu stávajících kanalizačních a jiných šachet. V místě stávajícího přechodu pro chodce je navržen nový přechod pro chodce o šířce 4,0m, kde je nutná úprava i přilehlých chodníkových ploch, včetně prvků pro nevidomé – viz situace. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 3 – stávající zpomalovací práh bude odstraněn, kde na jeho místě jsou navržené zpomalovací polštáře – lichoběžníkového tvaru o rozměru 2400x1800x65mm, tak aby nebyla ovlivněná jízda vozidel MHD a cyklistů. Prah je navržen jako stavebný, ohraničen zapuštěnou obrubou OP4, vyplněn velkou žul. dlažbou 16/20, výška polštáře je navržená max. 0,08m. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 4 – stávající zpomalovací práh bude odstraněn, kde na jeho místě jsou navržené zpomalovací polštáře – lichoběžníkového tvaru o rozměru 2400x1800x65mm, tak aby nebyla ovlivněná jízda vozidel MHD a cyklistů. Prah je navržen jako stavebný, ohraničen zapuštěnou obrubou OP4, vyplněn velkou žul. dlažbou 16/20, výška polštáře je navržená max. 0,08m. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 5 – stávající zpomalovací práh bude odstraněn, bez náhrady. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 6 – stávající zpomalovací práh nemá dostatečnou délku, ani náběhy nejsou pro potřeby BUS vhodné. Jsou navržené náběhy prahu o délce 1,50m a výšce 8-10cm, dle situace, horní část prahu je navržená o dílce 7,0m. V místě stávajícího přechodu pro chodce je navržen nový přechod pro chodce o šířce 4,0m, kde není nutná úprava přilehlých chodníkových ploch, ani prvků pro nevidomé – viz situace. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Místo 7 – stávající zpomalovací práh nemá dostatečnou délku, ani náběhy nejsou pro potřeby BUS vhodné, navíc, práh je vůči jízdní stopě vozidel natočen. Prah v návrhu bude kolmo na stopu vozidel. Jsou navržené náběhy prahu o délce 1,50m a výšce 8-10cm, dle situace, horní část prahu je navržená o dle situace. V místě stávajícího přechodu, který je šikmo, dojde k úpravě tak aby nový přechod byl kolmo na chodník, kde bude nutná úprava i přilehlých chodníkových ploch v jižní části ulice, včetně prvků pro nevidomé – viz situace. Odvodnění ulice před prahem bude zachováno. Stávající obruby budou zachovány.

Odstraňování retardérů

Až po 13 letech vytrvalého úsilí o nápravu konečně nastala změna.   Nejprve bylo v říjnu 2022 vydáno stavební povolení pro redukci retardérů.  Pak na sklonku léta 2023 konečně začaly stavební práce. Na konci září již byly odstraněny tři prahy, dva z nich byly nahrazeny zpomalovacími polštáři. U zbylých čtyř prahů by měly být v krátké době podstatně prodlouženy nájezdové hrany. Dokud se tak ale skutečně nestane, tak se Kverulant této kauze bude věnovat.

Odstraňování retardérů v ulici Na Hřebenkách 26. září 2023, foto: Kverulant.org

Prosba o podporu

Kverulant hlídá věrolomné politiky i zkorumpované úředníky již od roku 2009. Začněte mu v tom pomáhat, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek