
Kverulant už loni v létě a pak na podzim varoval, že podle dobře informovaných zdrojů se v České republice znovu chystá zvýšení limitů pro nutnost zadávat výběrové řízení dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Ve středu zvýšení limitů schválili poslanci, a to ještě formou přílepku. Nově tedy přibude malých zakázek, které není ze zákona nutné soutěžit a jimiž se nemůže zabývat dohledový úřad. Nově se rozšíří prostor pro ty, kdo mají nekalé úmysly. Nevládní protikorupční organizace Kverulant.org a Transparency International ČR (TI) proti přijetí této prokorupční legislativy protestují. Takový vývoj nelze považovat za krok správným směrem, protože rozšiřuje prostor pro korupci.

Sněmovna přehlasovala Senát
Na jaře 2023 již jeden pokus o zvýšení limitů pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu proběhl. Informovala o tom ČTK. Dne 30. 5. 2023 Poslanecká sněmovna přehlasovala návrh Senátu, který ho chtěl zvýšit v případě stavebních prací ze 6 milionů korun na 9 milionů korun. Tehdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) tento návrh odmítl s tím, že k otázce navýšení limitů se chce vrátit až v případné další novele zákona o zakázkách.
Přílepek
K návrhu zákona o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory z 13. 6. 2024 byl v září 2024 načten pozměňovací návrh, který má zvýšit limity pro tzv. veřejné zakázky malého rozsahu, u nichž je v praxi významně ztížen dohled a vymahatelnost. Prvně na to upozornili Kverulantovi kolegové z TI.
Pod návrhem jsou podepsáni poslanci Marek Novák (ANO), Monika Oborná (ANO) a Ivan Adamec (ODS). Ve středu toto přílepkové zvýšení limitů schválili poslanci.
Horní hranice se tak zvedne u dodávek zboží a služeb ze 2 milionů korun na 3 a u stavebních prací ze 6 na 9 milionů. Normu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.
„Zvýšení limitů pro zadávání zakázek malého rozsahu je samo o sobě krokem posilujícím korupční rizika, protože fakticky dává větší volnost těm, kdo chtějí systém zneužít. A stává se to,“ řekl Jan Dupák, vedoucí právník TI.
„S podezřením na nekalosti u malých zakázek se v TI setkáváme snad každý týden. Bohužel musíme odpovídat, že nad tím nikdo dohled nevykonává, spáchání trestného činu většinou prokázat nejde a vše závisí na tom, jestli někdo bude vymáhat politickou odpovědnost,“ doplňuje.
V České republice se za veřejné zakázky vydá cca 12,5 % HDP. Navíc existuje značný rozdíl mezi obžalovanými a odsouzenými pro trestné činy v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek. 30 % obviněných je zproštěno.
Dopady na transparentnost a konkurenci
Vojtěch Razima, zakladatel a ředitel Kverulanta, uvádí: „Zvýšení limitů pro zadávání veřejných zakázek může mít negativní dopady na transparentnost a konkurenci. Přímé zadávání zakázek bez výběrového řízení nutně povede k menší kontrole a vyššímu riziku korupce. Transparentní výběrové řízení je klíčové pro zajištění férové soutěže mezi dodavateli a pro efektivní využití veřejných prostředků.“
Protikorupční expert spolku Lobbio, Věnek Bonuš, byl ve vyjádření pro Rozhlas ještě ostřejší: „Vládní koalice otevřela cestu korupci. Bude tak méně otevřených soutěží a občané budou mít menší kontrolu nad tím, jak politici utrácí jejich peníze.“
Prosba o podporu
Kverulant kontroluje věrolomné a rozežrané politiky již od roku 2009. Prosíme, usvědčujte je s námi spolufinancováním naší práce. Žádný dar pro nás není malý. Obzvlášť je-li pravidelný.
Vojtěch Razima