Nahoru
Korupce má svůj den. V Česku, na Ukrajině i v Rusku
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
Korupce má svůj den. V Česku, na Ukrajině i v Rusku
Twitter

Dnes je mezinárodní den proti korupci.  Korupce je společenský jev, který se projevuje v různých formách, jako je například úplatkářství, zneužití veřejného majetku, nepotismus nebo klientelismus. Je to zneužití veřejného postavení nebo pravomoci k osobnímu prospěchu. Korupce má negativní dopad na ekonomiku, demokracii a společnost jako celek, Českou republiku nevyjímaje. Proto Kverulant už roky prosazuje přijetí zákona regulujícího lobbing. Pomozte mu v tom alespoň symbolickým darem.

Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create

Míra korupce se stanovuje na základě různých faktorů, jako je například míra úplatkářství, zneužití veřejného majetku, nepotismus nebo klientelismus. Nejčastěji se používá index vnímání korupce (CPI), který sestavuje Transparency International. CPI je založen na průzkumu expertů z různých zemí, kteří hodnotí míru korupce v daných zemích.

Míra korupce v České republice

Česká republika se v mezinárodním srovnání řadí mezi země s nižší mírou korupce. Podle indexu vnímání korupce publikovaném v lednu roku 2023 se Česká republika umístila na 41. místě ze 180 zemí. To znamená, že korupce je v ČR vnímána jako méně rozšířená než v průměru na světě. Pro úplnost dodejme, že 41. místo je stejně jako několik míst před námi místem děleným a dělíme se o něj s Gruzií, Slovinskem a Itálií.

Míra korupce na Ukrajině

Míra korupce na Ukrajině je výrazně vyšší než v České republice. Podle CPI zveřejněném počátkem roku 2023 se Ukrajina umístila na 116. místě, což znamená, že korupce je na Ukrajině vnímána jako velmi rozšířená.

Koncem listopadu 2023 navštívila Ukrajinu místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová (ANO) a po návratu ujišťovala veřejnost, že Ukrajina v zásadě s korupcí problém nemá. „Mluvila jsem se šéfy všech zásadních institucí. Mají tady nastavený systém stíhání korupce jak na nejvyšších místech, tak po střední a malé. Je to opravdu propracovaný systém, který už začíná nést ovoce, mají první velké kauzy,“ uvedla tehdy eurokomisařka Jourová.

S optimismem Věry Jourové bolestně kontrastuje utajovaný dokument Bidenovy administrativy, Který tvrdí, že rozsah korupce na Ukrajině představuje skutečnou hrozbu pro celou zemi. Dokument také popisuje konkrétní plány a doporučení, jak míru korupce na Ukrajině eliminovat, aby vojenská i finanční pomoc mohla od západních spojenců i nadále pokračovat. Na dokument upozornil v říjnu 2023 zpravodajský web Politico.

Podle vlivného webu Politico se zástupci americké vlády neoficiálně obávají rozsahu korupce v zemi, která se brání ruské agresi, mnohem více, než oficiálně přiznávají. V žebříčcích míry korupce se Ukrajina pravidelně umísťuje na chvostu evropských zemí.  To, že je na tom Rusko ještě hůře je hodně slabá útěcha a ukradených veřejných peněz nebude o to méně. Podle CPI se Ruská federace umístila na 137. místě, což znamená, že korupce je v Rusku vnímána jako extrémně rozšířená.

Chybí regulace lobbingu

Mohlo by se zdát, že si Česká republika v boji proti korupci nevede úplně špatně, ale jeden ze zásadních prvků nám stále chybí. Tímto prvkem je regulace lobbingu. V té jsme opravdu zaspali. V Evropské unii došlo k výraznějšímu nastavení pravidel lobbistických aktivit už v 90. letech 20. století.  Už v roce 2016 vyzvala Skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO) Českou republiku k zavedení pravidel větší transparentnosti. Jejich doporučení označené (i) zní: „Zajistit včasné zveřejňování zápisů ze zasedání parlamentních výborů a zvýšit transparentnost činnosti podvýborů, zavést pravidla pro členy Parlamentu o tom, jak jednat s lobbisty a dalšími třetími stranami, které se snaží ovlivňovat legislativní proces, a tak učinit vzájemná jednání více transparentní.“ Ve zprávě zveřejněné 16. červena 2023, tedy po sedmi letech, Skupina států proti korupci konstatuje: „Skupina GRECO došla k závěru, že doporučení (i) nebylo splněno.“

Ministerstvo financí je proti přijetí zákona o lobbování

Proti přijetí zákona regulujícího lobbing je ministr financí Zbyněk Stanjura. Zákon by měl sice začít platit až od 1. července 2025 ale Stanjura už nyní ví, že na něj nejsou vyčleněny další peníze. Kverulantovi se zdá, že se politici z ODS dohodli, kdo kdy a jak bude nastavení skutečné regulace lobbingu brzdit. Zdá se, že se jim to skvěle daří. Už nyní je téměř jisté, že ODS v čele pětikoalice dovládne bez toho, že by veřejnost měla v ruce nástroj, který veřejnosti umožní zkoumat kdo si zaplatil jaký zákon. Přesto Kverulant opakovaně vyzývá politiky k naplnění jejích slibů o transparentním způsobu vládnutí, a to zejména přijetím zákona o lobbingu.

Prosba o podporu

Boj proti korupci a veřejná kontrola politiků je docela náročná práce a bez peněz se dělat nedá. Přesto není Kverulant napojen na penězovody z veřejných zdrojů. Nejsme placeni z vašich daní. Jsme odkázáni jen na pomoc našich dárců. O to více si jich vážíme. Naše úsilí o lepší správu veřejných věcí za posledních 12 měsíců finančně podpořilo 2 300 laskavých žen a velkorysých mužů. Jejich dary tvoří téměř 75 % našich příjmů. Prosíme, buďte jedním z nich. Číslo Kverulantova účtu je 4350490001/5500, ale k darování můžete použít i tuto zabezpečenou darovací bránu.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek