Nahoru
Návrat billboardů: Hrozba pro bezpečnost na českých silnicích
Návrat billboardů: Hrozba pro bezpečnost na českých silnicích
Twitter

Zatímco v posledních letech jsme byli svědky postupného ubývání billboardů podél českých silnic, nová legislativní změna plánovaná na červenec 2026 hrozí tento pozitivní trend zvrátit. Rozšíření území, kde bude možné umisťovat billboardy bez povolení, může vést k jejich masivnímu návratu, a to i v blízkosti dálnic.

České vlajky na billboardech v září 2017. Foto: Dan Materna MAFRA

V posledních letech se Česká republika vydala cestou omezování billboardů podél silnic a dálnic, což bylo vnímáno jako krok správným směrem z hlediska bezpečnosti silničního provozu i estetiky krajiny. Tento trend se však může dramaticky změnit od 1. července 2026, kdy vstoupí v platnost novela zákona o pozemních komunikacích. Tato změna rozšíří území, kde bude možné umisťovat billboardy bez nutnosti získat povolení od silničního správního úřadu a policie, což v praxi znamená, že se billboardy mohou vrátit i do míst, odkud byly v minulosti pracně odstraněny.

Zastavěné území

Klíčovým bodem této legislativní změny je nová definice zastavěného území. Zatímco dosud bylo zastavěné území definováno zákonem o pozemních komunikacích a určováno hustotou zástavby, od července 2026 bude toto území určovat výhradně územní plán dané obce. To v praxi povede k rozšíření oblastí, kde nebude nutné žádat o povolení k umístění billboardu. Tato změna se může dotknout i okolí dálnic, což je v přímém rozporu s trendy v jiných vyspělých zemích, kde jsou billboardy v blízkosti hlavních dopravních tepen zpravidla zakázány.

Motivace zákonodárců k této změně není zcela jasná, ale její dopady mohou být značné. Nejenže se tím otevírá cesta k návratu vizuálního smogu do české krajiny, ale především se zvyšuje riziko pro bezpečnost silničního provozu. Billboardy mohou odvádět pozornost řidičů, což je zvláště nebezpečné na frekventovaných silnicích a dálnicích. Navíc jde tento krok proti dlouhodobému úsilí o kultivaci veřejného prostoru a snižování reklamního tlaku v místech, kde může být nebezpečný nebo rušivý.

V reakci na tuto hrozící změnu se aktivizují občanské iniciativy a odborníci na dopravní bezpečnost. Iniciativa Přidej se a strhni to vyzývá k intenzivnějšímu úsilí o odstranění co největšího počtu billboardů z okolí významných komunikací ještě před vstupem novely v platnost. Zdeněk Jahn k tomu říká: „Máme rok a kousek na to, abychom se zbavili co největšího počtu billboardů z okolí významných komunikací. Návod a odpovědi na případné otázky najdete na www.nelegalnireklama.cz.“

Kverulant apeluje na zákonodárce, aby zvážili dopady této změny a případně ji přehodnotili. Česká republika by se měla vydat cestou moderních evropských zemí, nebo se vrátí k praxi, kterou většina vyspělého světa již opustila.

Prosba o podporu

Silnice obestavěné tisícovkami českých vlajek, reklamní poutače přeměněné na prodejní automaty na náplasti nebo výhrůžky stamilionovými arbitrážemi. V roce 2012 s Kverulant pustil do boje s provozovateli billboardů lemujících silnice a dálnice. I přes více než problematické začátky bylo po deseti letech jasné, že Kverulant s vyčištěním okolí silnic od vizuálního smogu uspěl. Toto vítězství však nemusí být trvalé. Prosíme, pomozte nám tím, že se stanete naším pravidelným dárcem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek