Nahoru
Pokuta pro MMR za dělení zakázek
Pokuta pro MMR za dělení zakázek
Twitter

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) pokutu 150 tisíc korun za dělení zakázky na právní služby. Přitom právě MMR je garantem a metodikem pro dodržování a výklad zákona o zadávání veřejných zakázek. Přesto namísto zpřísnění dohledu nad veřejnými zakázkami dochází naopak k rozvolnění pravidel.

Ivan Bartoš, Foto: Radek Vebr, MAFRA Profimedia

Ještě za ministra Ivana Bartoše (Piráti) se MMR dopustilo přestupku podle zákona o zadávání veřejných zakázek, když od počátku roku 2022 do poloviny roku 2023 pořídilo od různých dodavatelů na tři desítky plnění spočívajících v poskytování právních služeb, které byl zadavatel povinen zadat v režimu zákona. Celková hodnota těchto objednávek a smluv přesáhla 6 milionů korun. Zadavatel má přitom u zakázek pravidelné povahy povinnost sčítat skutečnou uhrazenou cenu za předcházejících 12 měsíců. Jestliže celková hodnota těchto zakázek přesáhne 2 miliony korun, musí je zadavatel soutěžit a zadat v některém ze zadávacích řízení stanovených zákonem. 

ÚOHS za to MMR uložil pokutu ve výši 150 000 korun. Rozhodnutí ze dne 27. 11. 2024 je již pravomocné. Ministerstvo proti němu sice podalo rozklad, avšak k jeho podání a doručení došlo až po uplynutí zákonné patnáctidenní lhůty. Předseda Úřadu proto rozklad zamítl jako opožděný a rozhodnutí tak nabylo právní moci již k 13. 12. 2024.

V této souvislosti bolestivě vyniká, že minulý týden ve středu došlo ke zvýšení limitů pro povinnost pořádat výběrové řízení. Rozvolnění pravidel schválili minulý týden ve středu poslanci, a to ještě formou přílepku. Nově tedy přibude malých zakázek, které není ze zákona nutné soutěžit a jimiž se nemůže zabývat dohledový úřad.

Přílepek

návrhu zákona o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory z 13. 6. 2024 byl načten pozměňovací návrh, který zvýšil limity pro tzv. veřejné zakázky malého rozsahu, u nichž je v praxi významně ztížen dohled a vymahatelnost. Přijetí tohoto přílepku bylo dne 5. září 2024 doporučeno usnesením hospodářského výboru č. 262. Pod doporučením jsou podepsáni poslanci Marek Novák (ANO), Monika Oborná (ANO) a Ivan Adamec (ODS).

Horní hranice se tak zvedne u dodávek zboží a služeb ze 2 milionů korun na 3 a u stavebních prací ze 6 na 9 milionů. Normu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Přitom podle údajů MMR dosahují nákupy veřejného sektoru v ČR ročně astronomické výše 990 miliard korun, což představuje přibližně 15 % hrubého domácího produktu. Tyto veřejné nákupy a investice jsou zásadní hybnou silou pro českou ekonomiku a trh. Z pohledu nemandatorních výdajů vlády ČR i samospráv se jedná o nejvýznamnější nástroj realizace veřejných politik. Podle studie Econlab z.s. veřejné zakázky v ČR vytvářejí ročně přibližně 485 000 pracovních míst u dodavatelů a subdodavatelů. Tato čísla jasně ukazují, jak obrovský vliv mají veřejné zakázky na českou ekonomiku.

Dopady na transparentnost a konkurenci

Zvýšení limitů pro zadávání veřejných zakázek bude mít negativní dopady na transparentnost a konkurenci. Přímé zadávání zakázek bez výběrového řízení nutně povede k menší kontrole a vyššímu riziku korupce. Transparentní výběrové řízení je klíčové pro zajištění férové soutěže mezi dodavateli a pro efektivní využití veřejných prostředků.

Prosba o podporu

Kverulant kontroluje věrolomné a rozežrané politiky již od roku 2009. Prosíme, usvědčujte je s námi spolufinancováním naší práce. Žádný dar pro nás není malý. Obzvlášť je-li pravidelný.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek