Nahoru
Policie nemá věrohodné vyhodnocení zastavování vozidel prostřednictvím útočných rámů
Policie nemá věrohodné vyhodnocení zastavování vozidel prostřednictvím útočných rámů
Twitter

Policie používá nebezpečnou taktiku zastavování vozidel, jde o takzvaný PIT manévr, tedy o úmyslné nabourání do pronásledovaného vozidla. Přitom Policie ale odmítá doložit, že je tato taktika účinná a bezpečná. Statistiku má, ale pokaždé jinou. A když si veřejnost dovolí zeptat se, přijde chaos, výmluvy na obchodní tajemství. Kverulant se v tom šlendriánu snaží udělat pořádek – a hájí právo veřejnosti vědět, když s ní mocní nehrají fér.

Fotokoláž Kverulant | Zdrojové foto: Policie

Když 16. února 2025 zemřel v Kralupech nad Vltavou řidič po policejním PIT manévru, Kverulant se zeptal na všechno, co souvisí s tímto případem. Policie (nepřekvapivě) sdělila, že vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůže zveřejnit téměř nic. Až na jednu výjimku – „vyhodnocení bezpečnosti PIT manévru“ ze 7. 2. 2025. Fajn. Kverulant si ho tedy vyžádal. A co dorazilo? Materiál popisující pouze jeden konkrétní zásah v Kolíně ze dne 2. listopadu 2024.

Existují tři možné vysvětlení. Policie nemá přesné informace o obsahu dokumentů, které posílá, nebo termín „vyhodnocení” používá pro jakýkoli dokument obsahující více než tři odstavce, nebo v systému panuje takový nepořádek, že jedna osoba neví, co podepisuje, a druhá neví, co zveřejňuje.

Ať tak či onak – důvěru to nevzbuzuje. Ale dokonale to zapadá do celkového stylu, jakým Policie k PIT manévrům i jejich technickému zázemí přistupuje.

Zkratka PIT znamená v angličtině „precision immobilization technique“, i když na ní nic přesného není. Policisté ji údajně okoukali během návštěvy Spojených států amerických, kde se PITuje poměrně běžně a čelní rám na policejních vozidlech není žádnou extravagancí. Policie tam také ročně zabije více než 1 100 lidí. Samozřejmě, že nejen prováděním PIT manévru.

Podklady k zavedení ochranných rámů? Neexistují. Vyhodnocování účinnosti? Neprovádí se. Homologační protokoly? Tajné. Ale prý je všechno bezpečné, protože… to říkáme.


Statistika podle potřeby

Policie se zjevně drží hesla: když se ti nelíbí čísla, řekni jiná. Oficiální statistika, kterou zveřejnila 4. ledna 2024 na základě dotazu Kverulanta (dlouhodobého kritika útočných rámu PČR), vypadá nevinně:

  • 2020: 3 PIT manévry
  • 2021: 17
  • 2022: 11
  • 2023: 12

Prostě nízká čísla, žádná hysterie. Jenže když se v roce 2022 v TV Nova mluvilo o nákupu další várky policejních speciálů s útočnými rámy, mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík s klidem vyhlásil úplně jiná čísla:

  • 2020: 66 manévrů
  • 2021: 87
  • 2022: 47 – jen za první pololetí

A k tomu poznámka: manévry se používají čím dál častěji, takže Policie auta s rámy fakt! ale opravdu moc potřebuje. Čeští řidiči jsou totiž bestie. (Jinak by je PČR nemusela PITOvat ve zvýšeném počtu.)

Rámy – hlavně že vypadají drsně

Policejní škodovky jsou dnes osazeny trubkovými rámy, které mají chránit posádku i vůz. Tak zní oficiální narativ. Realita? Podle Kverulanta tyto konstrukce, přimontované na běžné samonosné karoserie – tzn. nikoliv na rám, jako u offroadů – mohou při nárazu vážně poškodit celou karoserii a paradoxně zvýšit náklady na opravy. O reálné ochraně posádky nemluvě.

Ale proč to ověřovat. Policie přece žádnou analýzu přínosu nevede. A když se někdo zeptá na výsledky homologačních testů? Smůla. Prý obchodní tajemství.

Naštěstí Nejvyšší správní soud řekl jasně: Ministerstvo vnitra porušilo zákon, když informace utajilo. Případ se vrací k projednání. Kverulant slaví dílčí vítězství. A doufá, že se veřejnost brzy dozví, co všechno bylo kvůli papalášům z Prezidia zameteno pod koberec.

Rámy versus realita: cyklista nepočká

Oficiální metodika PČR doporučuje provádět PIT manévr pouze do rychlosti 60 km/h. Jenže to by nesměla existovat videa z reálných zásahů – tam je zjevné, že policisté limity ignorují. Stejně tak přítomnost nezúčastněných osob, cyklistů, chodců či dalších řidičů.

I když bylo těsně před půlnocí, seděli dne 28. ledna 2021 dva chrabří plzeňští policisté ve své služební Octavii 4×4 zcela bdělí. Jakkoliv jistě měli ve voze příjemné teplo, oči se jim neklížily. A ještě že tak! Přesně ve 23:55 totiž zaregistrovali – zřejmě na kost vymrzlého – nebezpečného (!) cyklistu. Muž ovšem nebyl policistům podezřelý jen tím, že jel na kole. Připomeňme si, že koncem ledna 2021 měli občané dodržovat zákaz vycházení z důvodu covidové pandemie.

Není divu, že se chrabrá policejní hlídka rozhodla ihned „pomáhat a chránit“. Dobří muži zákona spustili své houkačky a světelným nápisem „STOP“ dali cyklistovi jasně najevo, co má udělat. Jenže zmrzlý cyklista – ke své veliké škodě – se zastavením otálel. Celé dvě (!) minuty s ním měli policisté svatou trpělivost. Poté si vzpomněli na nápis, který vozí na dveřích služební Octavie a cyklistovi rychle pomohli… trubkovým rámem svého vozu. Před pádem na tvrdý chodník jej sice neochránili, nicméně sanitku mu velkoryse zavolali.

A když se stane neštěstí? Policistům je to jasné – řidič neměl ujíždět!

První oběť. A co dál?

Jak už bylo uvedeno, tak při zásahu v Kralupech 16. února 2025 se vozidlo po zásahu PIT manévrem převrátilo a shořelo. Řidič nepřežil. Otázka, kterou Kverulant opakuje zní: Je cena za „efektivní” zásah přiměřená?

Nezastavení na výzvu policie: Přestupek, nikoliv důvod k ohrožení života

Ne, Kverulant nikdy neobhajoval ujíždění před policií. Ale tvrdí, že i ten kdo ujíždí, má právo na adekvátní nasazení donucovacích prostředků.

Nezastavení na výzvu policie je v českém právním systému klasifikováno jako přestupek, za který hrozí maximálně pokuta. Přestože se jedná o porušení zákona, je důležité si uvědomit, že tento čin nepatří mezi závažné trestné činy, jako je například ohrožení života či zdraví jiných osob. Proto by při řešení takové situace měla být zachována přiměřenost a nikdo – ani přestupce, ani ostatní účastníci silničního provozu – by neměl být vystaven riziku ohrožení života.

Kverulant se nevzdává

Jsme přesvědčeni o tom, že Policie nemůže před veřejností schovávat zásadní informace jen proto, že se někomu na Prezidiu líbí americká auta s rámy. Je to jen náhoda, že žádný jiný policejní sbor v Evropě rámy na autech v běžné hlídkové činnosti nemá? Jsou tuzemští policejní generálové genii? Česká republika je jedinou zemí v Evropě, která nasazuje rámy v takovém měřítku – bez dat, bez testů, bez vyhodnocení.

S tím se Kverulant nehodlá smířit. Budeme dál zjišťovat, připomínat a otravovat papaláše. Za všechny, kteří nechtějí být vedlejším efektem špatně plánované akce a kteří jsou přesvědčeni, že policisté nejsou rovnější mezi rovnými.

Prosba o podporu

Podpořte práci Kverulanta na tomto případu alespoň malým, zato však pravidelným darem. Nejsme placeni z daní, ale díky štědrosti našich dárců. Takových, kteří dbají na to, aby i mocní hráli s veřejností fér.

Petr Kološ

Twitter
Zpět na výpis novinek