
Sněmovna nedávno rozhodla, že zveřejňování zjevně nepravdivých či hrubě urážlivých informací ve volební kampani nebude přestupkem, za který by hrozila až dvoumilionová pokuta. Ztroskotal i pokus o zavedení etických pravidel pro politickou komunikaci. Čeští voliči tak před podzimními volbami musejí počítat s tím, že lži a manipulace zůstanou v kampaních beztrestné.

Poslanecká sněmovna 25. dubna 2025 vyškrtla ze zákona o volebních kampaních ustanovení, které mělo postihovat šíření lživých a urážlivých informací v kampaních. Zákaz zůstal pouze v deklaratorní části zákona, jeho porušení však nebude přestupkem, za který by hrozila pokuta až dva miliony korun.
Zrušení přestupku prosadila skupina poslanců ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s podporou ANO a SPD. Argumentovali tím, že posouzení férovosti kampaní má zůstat na voličích a soudech, nikoli na Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran, který by mohl být zahlcen podněty.
Kritici tohoto rozhodnutí upozorňovali, že chybějící sankce povede k dalšímu rozvolnění pravidel a umožní politikům šířit lži bez obav z postihu. Podle nich by úřad mohl efektivně zasáhnout proti šíření lží, aniž by bylo nutné zpochybňovat celé volby.
Kodex
Neúspěšná byla i snaha Asociace public relations (APRA) prosadit kodex eticky vedené politické komunikace. Podle průzkumu NMS Market Research více než 80 % Čechů vnímá politické kampaně jako neetické a 90 % považuje etiku v kampaních za důležitou, přesto se politické strany k dobrovolnému kodexu nepřihlásily.

APRA navrhla zásady transparentnosti, poctivosti, slušnosti a odmítnutí nenávistných či lživých sdělení. Kodex také zakazuje astroturfing, což je klamavá praktika, při níž se skrývají skuteční autoři nebo sponzoři určitého sdělení či organizace, aby to vypadalo, že podpora pochází od běžných občanů, tedy „zdola“. Politici však na výzvu k podpisu kodexu nereagovali, což podle odborníků ukazuje na nízkou ochotu měnit stávající praxi.
Právě absence pravidel a postihů znamená, že nás před podzimními parlamentními volbami čeká další vlna lží a manipulací za desítky milionů korun. Politické strany mohou beztrestně investovat do kampaní, které budou stavět na nepravdivých tvrzeních a osobních útocích.
Soudy i státní zastupitelství v minulosti opakovaně konstatovaly, že nesplnění předvolebních slibů či vědomé lhaní politiků není trestným činem. Voličům tak nezbývá, než spoléhat na vlastní úsudek a kritické myšlení, což v době masivní mediální masáže není snadné.
Lež ohrožuje demokracii
Odborníci varují, že tolerance lží v politice ohrožuje samotné základy demokracie. Pokud společnost netoleruje lež u lékařů či advokátů, proč by ji měla tolerovat u politiků, kteří rozhodují o veřejných záležitostech.
Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že některé parlamenty už připravují zákony, které by lhaní politiků postihovaly diskvalifikací z veřejných funkcí. Se lží se nyní rozhodli bojovat na ostrovech. The Guardian popisuje, že velšský regionální parlament Senned Cymru se zavázal, že do příštích voleb v roce 2026 přijme zákon, který diskvalifikuje ze všech veřejných funkcí a pozic jakéhokoliv poslance či kandidáta, který bude usvědčen z vědomé lži. Česká republika však zatím zůstává u deklarací bez reálné vymahatelnosti.
Výsledkem je, že politická soutěž se dál posouvá směrem k bezbřehé manipulaci a ztrátě důvěry veřejnosti. Podzimní volby tak budou opět testem, jak hluboko lze v české politické kultuře klesnout.
Prosba o podporu
Kverulant se věnuje kontrole politiků již od roku 2009. Pomozte mu v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.
Vojtěch Razima