Nahoru
Poslankyně Vrecionová na nelegálním billboardu u Pražského okruhu
Pražský okruh D0 16km směr D1 7. srpen 2023, foto: Kverulant.org
Poslankyně Vrecionová na nelegálním billboardu u Pražského okruhu
Twitter

Billboardy kolem Pražského okruhu už jsou více než 5 let zakázané, přesto je ministerstvu dopravy ještě neodstranilo. Politikům se totiž velmi hodí, jak dokazuje fotografie z Pražského okruhu. Byla to právě euro poslankyně Veronika Vrecionová (ODS), kdo se v roce 2012 nechal „zlobovat“ a navrhl podstatné zmírnění zákazu billboardů a komu mají být billboardáři za co vděčni. Pojďme si připomenout, jak to tehdy bylo.

Pražský okruh D0 16km směr D1 7. srpen 2023, foto: Kverulant.org

Podle Kverulanta mají billboardy na svědomí lidské životy, kradou nám veřejný prostor, billboardový byznys je spojen s korupcí, a přitom veřejnosti mnoho pozitivního nepřinášejí. Proto proti nim Kverulant bojuje již od svého vzniku v roce 2009. I Kverulantův dlouholetý tlak nakonec v roce 2012 přiměl ministerstvo dopravy k sepsání návrhu novely silničního zákona, který měl billboardy výrazně omezit. V původním návrhu sice byla desetiletá lhůta na odstranění billboardů, tu se ale Kverulantovi společně s dalšími podařilo zkrátit na pět let. Vládní návrh zákona zamířil do poslanecké sněmovny.

Před závěrečným schvalováním uspořádal Kverulant společně se serverem nechceme-billboardy.cz happening poblíž poslanecké sněmovny. Andělé oslovovali poslance přicházející hlasovat s tím, že již nechtějí žádné další mrtvé od billboardů. Mimochodem jedním z těchto andělů byl známý pražský kavárník Ondřej Kobza, který celý happening také vymyslel a zorganizoval. Podpora veřejnosti a podařený happening přinesly úspěch. Zákon byl v parlamentu schválen.  

Kverulant předpokládal, že schválení zákona senátem bude jen formalitou. Mýlil se. Tehdejší senátorka Vrecionová prosadila změkčující pozměňovací návrh, a to zachovat billboardy u místních komunikací a silnic II. a III. tříd. Sněmovnou schválený zákon by podle ní totiž znamenal do pěti let likvidaci 90 procent billboardů s dvoumiliardovým výpadkem pro státní rozpočet. Znamenal by prý i obrovské výpadky pro rozpočty obcí a krajů a Česká republika by prohrála všechny arbitráže za zmařené investice.  Vystrašený či zlobovaný Senát zákon vrátil zpět sněmovně. Více o zamítnutí zákona v reportáži TV NOVA z roku 2012:

V květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která ovšem oproti původnímu návrhu zakázala jen billboardy od dálnic a silnic I. třídy.

A arbitráže? Nakonec žádné nebyly. Zákazem billboardů se též zabýval Ústavní soud. Konstatoval, že úprava sleduje legitimní cíl a tím je veřejný zájem v podobě zvýšení bezpečnosti silničního provozu a ochrany života a zdraví jeho účastníků. 

Všechny billboardy na dálnicích a na silnicích I. třídy měl stát odstranit nejpozději do 1. září 2017. Hodně jich zmizelo, ale stále zdaleka ne všechny. Proto Kverulant ještě stále apeluje na odpovědné orgány, aby konečně vyčistily naši zem od nebezpečného reklamního smogu. Prosíme pomozte nám v tom alespoň malým darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek