Nahoru
Před pěti lety po srážce s nelegálním billboardem zemřel člověk, ale potrestán nebyl nikdo
Smrtelná nehoda s neodstraněným billboardem na D11 | 10.4.2018 | foto novinky.cz
Před pěti lety po srážce s nelegálním billboardem zemřel člověk, ale potrestán nebyl nikdo
Twitter

Přesně před pěti lety, v úterý 10.dubna 2018 se kolem čtvrté hodiny ráno na desátém kilometru dálnice D11 směrem z Prahy na Hradec Králové stala smrtelná nehoda. Řidičův vůz vyjel z vozovky, narazil do sloupu billboardu s českou vlajkou, odrazil se od něj, několikrát se přetočil a nakonec skončil v příkopu. Řidič nehodu nepřežil. Přitom billboardy měly od dálnic zmizet už v září 2017. Odstranit je měli jejich majitelé nebo příslušný úřad. Kverulant.org tehdy podal na billboardáře i na úředníky trestní oznámení.  Marně, ani po pěti letech od nehody nebyl nikdo potrestán.

Smrtelná nehoda s neodstraněným billboardem na D11 | 10.4.2018 | foto novinky.cz

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy  nařídila novela zákona o pozemních komunikacích, o jejíž přijetí se významně zasloužil Kverulant. Zákaz billboardů vstoupil v platnost již 1. září 2017. Billboardaři však tehdy svoji zákonnou povinnost ve velkém ignorovali a zaplavili silnice českou vlajkou ve snaze namluvit veřejnosti, že s tímto polepem to již nejsou billboardy. Skutečné odstraňování celkem asi 4 200 nelegálních billboardů začalo vinou veřejné správy se značným zpožděním a teprve na jaře 2020 ŘSD uzavřelo smlouvu na odstraňování billboardů. I přes více než problematické začátky je dnes celkem jasné, že s vyčištěním okolí silnic a dálnic od vizuálního smogu Kverulant uspěl. Kde však Kverulant zatím příliš úspěšný nebyl je Praha.

Kverulant bojuje za vyčištění Prahy od reklamního smogu už od svého založení v roce 2009. Výsledky se však dostavují jen pomalu. Billboardáři mají totiž politikům mnoho co nabídnout. A tak teprve v srpnu 2020 schválila rada hlavního města Prahy výpověď všech smluv na pronájem pozemků pro reklamní zařízení do 8 m2. Teprve na podzim 2021 Praha neprodloužila nevýhodnou smlouvu s JCDecaux na které prodělala 180 milionů korun, začal platit zákaz reklamních plachet i v širším centru a Praha přijala usnesení, že nebude nově pronajímat svoje pozemky ani pro velké billboardy. Teprve počátkem roku 2023 Praha konečně zmapovala všechny nelegální billboardy na svém území. Nelegální jsou čtyři pětiny z nich. Dokud nebudou odstraněny bude Kverulant ve svém boji pokračovat. Pomozte nám i vy vyčistit Prahu od vizuálního smogu alespoň malým darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek