Nahoru
Předvolební bomba ODS – tunel na Jadran!
Předvolební bomba ODS – tunel na Jadran!
Twitter

Preference ODS upadají a tato kdysi respektovaná strana se již stébla chytá. Asi proto premiér Petr Fiala loni na podzim prohlásil, že když bude u moci ještě čtyři roky, tak budeme mít platy jako v Německu. Nyní k tomuto slibu ODS přihodila ještě vybudování tunelu z Česka až na Jadran!

lustrační fotokoláž: PIRO | Pixabay

V polovině listopadu 2024 uvedl premiér Petr Fiala (ODS), že považuje svoji vládu za nejúspěšnější v české historii a chce letos na podzim vést koalici Spolu do voleb a znovu kandidovat na premiéra. K tomu, aby se občané České republiky měli stejně dobře jako sousední Němci nebo Rakušané, potřebuje ještě další čtyři roky u vlády, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT. „Já potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy. A už nebudeme žádná montovna,“ řekl Fiala v České televizi s tím, že čtyři roky je málo. Nyní k tomuto slibu ODS přihodila ještě vybudování železničního tunelu z Česka až na Jadran.

Autovlakem na Jadran za 2,5 hodiny

Myšlenka vybudování tunelu na jih není nová, objevila se poprvé v polovině 20. století, kdy vznikl ambiciózní plán na vybudování železničního tunelu, který by spojil tehdejší Československo s Jaderským mořem. Autorem tohoto projektu byl profesor Karel Žlábek, který navrhl trasu vedoucí z Českých Budějovic přes rakouský Linec až k jadranskému pobřeží poblíž slovinského města Koper. Celková délka trati měla být 410 kilometrů, z toho 345 kilometrů by vedlo v tunelech. Cesta vlakem z Českých Budějovic na Jadran by tak trvala přibližně 2,5 hodiny. Projekt počítal s přepravou osobních automobilů na speciálních vagonech a také s přepravou nákladů, což by výrazně zefektivnilo obchodní spojení s přímořskými státy. Jedním z inovativních prvků projektu bylo využití vytěžené horniny z tunelu k vytvoření umělého ostrova nazvaného Adriaport u jadranského pobřeží, který by sloužil jako československý přístav.

Přestože technické studie potvrdily realizovatelnost projektu, odhadované náklady na výstavbu činily kolem 300 miliard korun, což představovalo v té době nepředstavitelnou finanční zátěž. Navíc geopolitické okolnosti, zejména nesouhlas Sovětského svazu s přístupem Československa k moři a vedení trasy přes Rakousko, vedly k tomu, že komunistická vláda se projektem ani nezačala vážně zabývat. Lépe se projektu nevedlo ani po sametové revoluci, žádná z vlád demokratického Československa a později České republiky nedocenila odvážnost této vize, která mohla zásadně změnit dopravní propojení střední Evropy s Jaderským mořem.

Nejdelší železniční tunel na světě

Za posledních 50 let ovšem došlo k obrovskému rozmachu nových technologií, které jadranský tunel staví do trochu jiného světla. Nejenže by se jednalo o nejdelší (345 km) železniční tunel na světě (před Gotthardským tunelem ve Švýcarsku, který má 57 km), ale implementace nových dopravních technologií (superrychlé vlaky, maglev, cargo drony, nebo dokonce hyperloop segmenty) by z něj učinila rychlou a efektivní osobní i nákladní trasu z Německa, Polska a Česka k Jaderskému moři. Přístav Adriaport by pak mohl sloužit jako klíčový bod pro dovoz a vývoz do/z EU.

Příspěvek ke Green Dealu i k obraně

I když pozitivní dopad této stavby na zelenou tranzici (nejen snížením množství generovaného CO2 na tunokilometr přepraveného nákladu, ale hlavně výrazným zkrácením přepravních tras) je nesporný, tento projekt zatím není explicitně jmenován v taxonomii Green Dealu. Vinu na tom mají jistě české vlády posledních let, zahlcené koaličním škorpením, i Evropská komise, zaujatá spory na evropské úrovni. Je trochu paradoxní, že k projektu se česká vláda vrací právě nyní, kdy se zdá, že máme opravdu jiné starosti. Při hlubším zamyšlení se však okamžitě objeví výhody realizace projektu: nejde již jen o turisty či přepravu nákladů, ale o rychlý přesun spojeneckých jednotek přesunovaných po moři až na sever Jaderského moře do prostoru střední Evropy. Při této redefinici projektu se tak jadranský tunel stává strategickou evropskou vojenskou prioritou.

Náklady na obranu

Na posledních jednáních se spojenci v alianci ochotných se údajně již podařilo získat jejich principiální podporu pro jeho financování – Česko by mohlo náklady vynaložené na jeho budování vykazovat v rámci výdajů na obranu a mohlo by čerpat pro tento účel i levné půjčky z nově vytvářeného obranného fondu EU. Na rychlost událostí bohužel jako obvykle nestíhá reagovat Evropská komise, která na žádost ministra dopravy ČR o zařazení tohoto projektu do tzv. TEN-T zatím nedokázala reagovat.

Neoficiální jednání se společností Elona Muska

Problémem samozřejmě zůstává cena tunelu, a hlavně doba potřebná na jeho výstavbu; zde se však zdá, že nasazení nových technologií může i tyto problémy učinit řešitelnými. Zajímavou pikantností je v této souvislosti informace, kterou pod příslibem anonymity potvrdil jeden z poradců ministra dopravy Václava Kupky, že zástupci ministerstva jednali (zatím neoficiálně) o výstavbě tunelu s představiteli společnosti The Boring Company, což je americká společnost specializující se na výstavbu tunelů a infrastruktury, kterou v roce 2016 založil Elon Musk. Společnost je známá svými ambiciózními projekty, jako je například systém Loop v Las Vegas, který využívá elektrická vozidla Tesla k přepravě pasažérů pod zemí. Její technologie Prufrock III, která je v závěrečné fázi testování, slibuje ražbu až 10 km tunelu denně. Jejím nasazením by se doba vybudování tunelu z Česka na Jadran zkrátila z mnoha let na několik měsíců. A Elon Musk slibuje, že i náklady by byly zlomkem nákladů původně vynaložených při využití klasických razicích technologií.

Kombinace podpory EU s propojením na muže č. 2 americké administrativy otevírá samozřejmě zajímavé geopolitické možnosti: řečeno slovy Donalda Trumpa by Česko „mělo karty, se kterými se dá hrát“. Nakolik naše vláda dokáže s touto kartou hrát, je však samozřejmě otázka. Větší podrobnosti o připravovaném záměru by se údajně měly objevit již při zahájení ostré volební kampaně ODS v květnu. ODS si kromě jiného od této volební bomby slibuje i to, že se jasně vymezí proti svým partnerům v hnutí Spolu a díky kroužkování na sebe stáhne většinu hlasů tohoto uskupení. Stanovisko opozice k popsanému záměru se zatím nepodařilo získat.

Ivan Dvořák

Twitter
Zpět na výpis novinek