
Nově uveřejněný sborník rozhodnutí týkajících se veřejných zakázek v oblasti sportu dokazuje, že neférových soutěží spíše přibývá, než aby jich ubývalo. Přesto zákonodárci nedávno přijali rozvolnění pravidel pro povinnost zadávat zakázky veřejnou soutěží. Kverulant proti tomu protestuje.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal sborník rozhodnutí týkajících se veřejných zakázek v oblasti sportu za období 2021-2024. Dokument shrnuje klíčové případy, kdy ÚOHS řešil stížnosti na zadávací podmínky, hodnocení nabídek či vyloučení uchazečů. Úřad se opakovaně zabýval tím, zda zadavatelé nepožadovali nepřiměřené reference nebo neomezovali soutěž stanovením příliš úzkých technických podmínek.

Diskriminační požadavky
V několika případech ÚOHS konstatoval pochybení zadavatelů. Například u zakázky na rekonstrukce letního koupaliště a krytého bazénu v Břeclavi úřad zrušil zadávací řízení, protože zadavatel požadoval od hlavního stavbyvedoucího zkušenost s realizací minimálně dvou staveb v hodnotě alespoň 200 milionů korun. Podle ÚOHS to bylo nepřiměřené a omezovalo to hospodářskou soutěž. Úřad uvedl, že „zadavatel stanovil k prokázání technické kvalifikace takovou kombinaci požadavků, která nedůvodně omezuje účast dodavatelů v zadávacím řízení”.
Zajímavý byl také případ zakázky na dodávku veslařských lodí pro Národní sportovní reprezentaci. ÚOHS zde shledal, že zadavatel postupoval diskriminačně, když v jedné zakázce požadoval dodání lodí různých značek. Podle úřadu to „vytvořilo bezdůvodné překážky hospodářské soutěže, neboť někteří dodavatelé nemuseli být schopni nabídnout zadavateli všechna plnění, jež byla do předmětu plnění uvedených veřejných zakázek zahrnuta”. Zadavatel tak měl umožnit podání nabídek na jednotlivé značky zvlášť.
Jediný uchazeč připravoval zadání
Sborník také upozorňuje na problematiku střetu zájmů. V případě zakázky „Relaxační zóna Stará plovárna“ ÚOHS konstatoval, že zadavatel město Pardubice pochybilo, když nevyloučilo firmu, která se podílela na přípravě zadávací dokumentace a zároveň se stala jediným uchazečem přihlášeným do soutěže. Podle úřadu zadavatel „nepřijal žádné opatření, aby jmenovaná společnost tohoto svého postavení v daném zadávacím řízení nemohla případně zneužít k získání osobní výhody”. ÚOHS za tento prohřešek uložil Pardubicím pokutu ve výši 100 tisíc korun.
Zvýšení limitů pro povinnost pořádat soutěž
V této souvislosti bolestivě vyniká, že počátkem letošního roku došlo ke zvýšení limitů pro povinnost pořádat výběrové řízení. Navíc poslanci rozvolnění pravidel schválili formou přílepku. Nově tedy přibude malých zakázek, které není ze zákona nutné soutěžit a jimiž se nemůže zabývat dohledový úřad.
Přílepek
K návrhu zákona o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory z 13. 6. 2024 byl načten pozměňovací návrh, který zvýšil limity pro tzv. veřejné zakázky malého rozsahu, u nichž je v praxi významně ztížen dohled a vymahatelnost. Přijetí tohoto přílepku bylo dne 5. 9. 2024 doporučeno usnesením hospodářského výboru č. 262. Pod doporučením jsou podepsáni poslanci Marek Novák (ANO), Monika Oborná (ANO) a Ivan Adamec (ODS).
Horní hranice se zvedla u dodávek zboží a služeb ze 2 milionů korun na 3 a u stavebních prací ze 6 na 9 milionů. Norma již čeká na uveřejnění ve Sbírce zákonů.
Přitom podle údajů MMR dosahují nákupy veřejného sektoru v ČR ročně astronomické výše 990 miliard korun, což představuje přibližně 15 % hrubého domácího produktu. Tyto veřejné nákupy a investice jsou zásadní hybnou silou pro českou ekonomiku a trh. Z pohledu nemandatorních výdajů vlády ČR i samospráv se jedná o nejvýznamnější nástroj realizace veřejných politik. Podle studie Econlab z.s. veřejné zakázky v ČR vytvářejí ročně přibližně 485 000 pracovních míst u dodavatelů a subdodavatelů. Tato čísla jasně ukazují, jak obrovský vliv mají veřejné zakázky na českou ekonomiku.
Dopady na transparentnost a konkurenci
Zvýšení limitů pro zadávání veřejných zakázek bude mít negativní dopady na transparentnost a konkurenci. Přímé zadávání zakázek bez výběrového řízení nutně povede k menší kontrole a vyššímu riziku korupce. Transparentní výběrové řízení je klíčové pro zajištění férové soutěže mezi dodavateli a pro efektivní využití veřejných prostředků.
Prosba o podporu
Kverulant kontroluje věrolomné a rozežrané politiky již od roku 2009. Prosíme, usvědčujte je s námi spolufinancováním naší práce. Žádný dar pro nás není malý. Obzvlášť je-li pravidelný.
Vojtěch Razima