Nahoru
Renta pro první dámu. Ukázkový souběh výsluhového příspěvku a inkasování dalších veřejných peněz
Renta pro první dámu. Ukázkový souběh výsluhového příspěvku a inkasování dalších veřejných peněz
Twitter

Ve středu Senát rozhodoval o novele zákona týkající se platů a náhrad pro veřejné činitele. Novela kromě jiného mění systém náhrad u prezidenta s tím, že třetina z nich připadne manželi/manželce prezidenta republiky. Pokus o vypuštění této novinky nevyšel. Podle návrhu by Eva Pavlová, manželka současného prezidenta Petra Pavla, měla pobírat měsíční rentu ve výši 94 775 Kč. Eva Pavlová, stejně jako Petr Pavel, pobírají výsluhový příspěvek za doby strávené v armádě. Kverulant naopak navrhuje takovou změnu zákona, která by nárok na výsluhový příspěvek omezila a která by odebrala výsluhový příspěvek těm bývalým příslušníkům ozbrojených složek, kteří i po odchodu do civilu dál berou veřejné peníze. Opakovaně k tomu vyzval všechny zákonodárce. Podpořte nás v této kampani nejen symbolickým darem.

Eva Pavlová, Foto: Kaniuka Ruslan / Avalon / Profimedia

Návrh na zvýšení platů politiků o 6,95 % míří na Hrad k prezidentovi Pavlovi. Senát ho sice ve středu o 3 hlasy neschválil, ale neshodl se pak ani na vrácení zákona s pozměňovacími návrhy. Pro schválení vládního návrhu, který zvyšuje platy politiků a zavádí i rentu pro hlavu státu hlasovalo 28 z 60 přítomných senátorů.

Renta pro manželku

Návrh zdůvodňuje zavedení renty pro manželku či manžela hlavy státu tím, že manželka prezidenta plní řadu protokolárních úkolů a vyvíjí veřejnou činnost, aniž by za to dosud měla nárok na odpovídající náhradu výdajů. Podle blogera Petra Ducheka byl původní návrh jiný než ten o kterém později hlasovala Poslanecká sněmovna a následně Senát. Návrh počítal, že prezident si ponechá svých 335 % platové základny a jeho manželka dostane 30 % z platové základny.

Nejen Kverulantova ostrá kritika výše uvedeného návrhu nakonec vedla k tomu, že do návrhu zákona se tato změna dostala jako rozdělení prezidentských paušálních náhrad. Nově je v § 15 tohoto zákona je popsáno, že původních 335 % platové základny bude přerozděleno tak, že 235 % nároku zůstane prezidentovi a 100 % připadne manželce/manželovi. Dle nejnovějšího sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) by tak měla první dáma nárok na 94 775 Kč měsíčně.

O schvalování zákona o odměnách politiků v Senátu podrobně informovala mnohá média, nejpodrobnější informace uvedl server EPOCH TIMES. Senátor Michael Canov (SLK) na Ústavně-právním výboru (ÚPV), který se konal ještě před jednáním celého pléna, předložil několik pozměňovacích návrhů, včetně toho, který by nově navrhovanou úpravu § 15 rušil a ponechal původní, kdy má na náhrady výdajů nárok pouze prezident. Výborem však návrh neprošel, neboť k jeho podpoře se kromě předkladatele přihlásila jen senátorka Daniela Kovářová (nezávislá).

„Předně jsem přesvědčena, že jakákoliv změna by měla platit až od následujícího funkčního období. Nemůžeme si přece rozhodovat o vlastní odměně,“ sdělila senátorka dříve pro Epoch Times a dodala: „Dále považuji za nepředstavitelné, že by prezident podepsal zákon, který přiznává jeho manželce nějaké přilepšení. Byl by přece v tom nejosobnějším střetu zájmů.“

ÚPV v usnesení doporučil schválení novely v původním znění. Jako další projednal novelu (garanční) Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu, který nepřijal návrh na doporučení.

Pokud jde o změnu náhrad u prezidenta, přečetl senátor Michael Canov právní kritiku legislativců, kteří označili nové znění v § 15 jako nepříliš vhodnou a kusou, neboť „není a dost dobře nemůže být provázán s ostatními ustanoveními, která upravují zejména dobu a způsob poskytování jednotlivých nároků“.

„Je to prostě právní zmetek,“ komentoval ono stanovisko vlastními slovy. Dalším důvodem, proč tuto část v novele odmítá, i přes všechny obhajující argumenty, je okamžitá platnost po vyhlášení, což u něj vzbuzuje obavy, že ze strany prezidenta by mohlo jít o „něco za něco.“ „Tak to nemá fungovat,“ dodal.

Celkem více než 650 tisíc měsíčně

Základní plat prezidenta pro rok 2024 představoval částku 341 200 korun. Od roku 2011 sice podléhá dani, neodvádí se z něj však zdravotní a sociální pojištění. K tomu měsíčně hlavě státu náleží zvláštní víceúčelová paušální náhrada ve výši 317 500 korun. O tuto náhradu se nyní podělí se svojí partnerkou. Lze tedy konstatovat, že nakonec dopad na rozpočet bude neutrální. Server EPOCH TIMES přinesl i kritické vyjádření senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL): „Ale mně to vadí principiálně, protože to zase vybočuje z obvyklých zvyklostí.“

„A za druhé, když náhodou ten partner bude vykonávat – protože může – své nějaké povolání, no tak bude tu náhradu dostávat taky. Je to prostě nesystémová záležitost, úplně nesmyslná. A při platu a náhradách 700 tisíc si myslím, že to je úplně nedůstojná diskuse,“ dodal Čunek.

Jak už bylo uvedeno, tak zavedení paušální náhrady pro partnerku prezidenta je rozpočtově neutrální, ale problém je jinde. Eva Pavlová, stejně jako její manžel Petr Pavel, již pobírá výsluhový příspěvek za dobu strávenou v armádě.

Výsluhový příspěvek

Výsluhový příspěvek vojáků, policistů, celníků, hasičů a dozorců má primárně sloužit k sociálnímu zabezpečení těchto osob, když už nejsou schopni vykonávat svoji profesi a jejich uplatnění na trhu práce je z důvodu předchozí vysilující a náročné služby podstatně ztížené. Takovou službu za sebou však prezidentova choť nemá.

Eva Pavlová sloužila v armádě od roku 1983, kdy nastoupila na Vojenskou odbornou školu žen při Vysoké vojenské letecké škole v Košicích, v roce1990 dokončila studium na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě, jež se zjednodušeně označovala za školu pro politruky. Dosáhla hodnosti podplukovnice v záloze.

Zrušme výsluhy těm, kdo dál žijí za peníze od státu

Kverulant je přesvědčen, že ti vojáci, policisté a bachaři, které dál zaměstnává stát či jiná veřejná instituce nemají mít na výsluhy nárok. Kverulantovým cílem je prosadit takovou změnu zákona, která by nárok na výsluhový příspěvek omezila a která by odebrala výsluhový příspěvek těm bývalým příslušníkům ozbrojených složek, kteří i po odchodu do civilu dál berou veřejné peníze. V červenci 2023 k provedení této legislativní změny vyzval všechny zákonodárce poprvé. V prosinci 2023 podruhé a na podzim roku 2024 zatím naposledy.

Prosba o podporu

Kverulant hlídá věrolomné a rozežrané politiky už od roku 2009. Pomáhejte nám v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem. 

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek