Nahoru
Výsledky Kverulantovy ankety: ANO je nejméně zkorumpovaná politická strana, STAN je předposlední
Výsledky Kverulantovy ankety: ANO je nejméně zkorumpovaná politická strana, STAN je předposlední
Twitter

Anketa o nejméně zkorumpované politické straně běží na stránkách Kverulanta již od června 2022 a hlasovalo v ní již téměř 12 tisíc lidí. Podle aktuálních výsledků se hnutí ANO umístilo na prvním místě s 45 % hlasů. To je vzhledem k množství korupčních kauz, do kterých bylo hnutí v posledních letech zapleteno, opravdu pozoruhodné. Tento paradox vyvolává otázky o vnímání korupce v české politice a loajalitě voličů. Co však příliš pozoruhodné není, je umístění hnutí STAN na předposledním místě s 1 % hlasů.

Ilustrační foto: Depositphotos

Michal Bláha, zakladatel serveru Hlídač státu, sestavil z otevřených zdrojů soupis kauz ANO.

2025 – Obviněn Jiří Šolc (nestraník za ANO) – V korupční kauze v Liberci policie obvinila dalšího náměstka primátora, který přijal úplatek 200 tisíc korun jako sponzorský dar pro hnutí ANO od firmy Liberecký investiční fond.

2024 – Marek Hrabáč (ANO), Tomáš Douda, Ladislav Šmucr – Korupce, ovlivňování veřejných zakázek. Chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO) byl spolu s dalšími 13 lidmi obviněn z několika trestných činů. Konkrétně ze zločinu přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a krácení daně+ a také pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby.

2024 – Alena Schillerová (ANO), Ivana Solařová (ANO), David Štolpa – Podáno trestní oznámení pro pomluvu na paní starostku Solařovou, pana radního a poslance Štolpu a paní poslankyni Schillerovou. Na tiskové konferenci ANO a následně ve vyjádřeních zástupců hnutí ANO bylo poukázáno na to, že osoby napojené na novou koalici nabízely úplatky MUDr. Bartasovi a zastupiteli za SPD Svobodovi.

2024 – Andrej Babiš (ANO) – Kompro na Lipavského. Babiš dal za úkol kolegům vypracovat složku na ministra zahraničí Jana Lipavského.

2023 – Martin Charvát (ANO) – Ovlivňování veřejných zakázek. Policie viní Martina Charváta a bývalou náměstkyni pardubického primátora Helenu Dvořáčkovou (dříve ANO, nyní SPD) z toho, že chtěli ovlivnit, kdo získá zakázku na výstavbu parkovacího domu.

2023 – Michal Drenko (ANO) – Šéf Rozvojového fondu Pardubice a zastupitel. Manipulace se zakázkami Pardubice. Zásah se prý týkal velkých zakázek, které administroval zmíněný Rozvojový fond.

2023 – Jaroslav Spáčil (ANO) – Vydírání a zastrašování, Olomouc. Olomoucký vrchní soud potvrdil úhrnný pětiletý trest vězení bývalému olomouckému zastupiteli za hnutí ANO Jaroslavu Spáčilovi za vydírání dvou žen. Podle rozsudku se od nich snažil hrubým nátlakem získat peníze, o kterých byl přesvědčen, že na ně má nárok.

2022 – Alena Schillerová (ANO) – 2 miliony za Instagram. Ministerstvo financí platilo fotografovi a kameramanovi, kteří se starali o Facebook a Instagram Aleny Schillerové.

2022 – Andrej Babiš (ANO) – Urážlivé výroky o voličích PirSTAN a SPOLU. Označil je za fašisty, nacisty a nebezpečné lidi.

2021 – Jaroslava Jermanová-Pokorná (ANO) – Falešné milionové smlouvy externistům.

2021 – Andrej Babiš (ANO) – Piráti podali žalobu kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. V roce 2023 Vrchní soud v Praze rozhodl, že je Babišův příspěvek neoprávněný a nařídil ho smazat.

2021 – Andrej Babiš (ANO) – V roce 2021 Okresní soud Praha-západ rozhodl, že se Andrej Babiš má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (Piráti) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun.

2021 – Lubomír Metnar (ANO) – Předražené kulomety. Dle protikorupční organizace Kverulant bylo jednací řízení ušito na míru předem vybranému překupníkovi.

2020 – Jaroslava Jermanová-Pokorná (ANO) – Poslala policii na záchranářku. Středočeský kraj na internetu zveřejnil trestní oznámení, které podala hejtmanka Pokorná Jermanová z hnutí ANO kvůli veřejné kritice, že kraj nezajistil pro své záchranáře dostatečnou ochranu proti koronaviru.

2020 – Roman Prymula, Jaroslav Faltýnek (ANO), Raimund Špunda, Jiří Havrlant – Schůzka v restauraci Rio během nouzového stavu. Porušení vlastních protipandemických opatření ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou na schůzce s Jaroslavem Faltýnkem a spol. v restauraci Rio, jež přitom měla být během nouzového stavu zavřená; konec R. Prymuly ve vládě.

2020 – Vladimír Kremlík (ANO) – E-shop na dálniční známky. Předražená zakázka za 401 milionů byla zadána bez otevřené soutěže. Systém měl navíc umožnit tajné sledování a evidenci aut a jejich posádek.

2020 – Karel Havlíček (ANO), Hana Továrková – Střetu zájmů předsedkyně telekomunikačního úřadu. Hana Továrková byla v nezákonném střetu zájmů. Byla činná v 9 firmách, které od státu dostávaly velké zakázky. Karel Havlíček Továrkovou obhajoval a střet zájmů bagatelizoval.

2020 – Andrej Babiš (ANO) – Dotace na linku na tousty. Evropská komise s konečnou platností neproplatí dotaci 100 milionů korun, kterou Česko již dalo na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam z holdingu Agrofert. Projekt nebyl inovativní, což potvrdily tři nezávislé posudky. Agrofert vzkázal, že na unikátnosti linky trvá. Ministryně Dostálová tehdy uvedla, že stát po Agrofertu peníze zatím chtít nebude.

2019 – Klára Dostálová (ANO), Dita Mašková – Platila ze státních peněz svému muži dodávku na kempování. Peníze posílala prostřednictvím odměn pro svoji asistentku Ditu Maškovou.

2019 – Jaroslava Jermanová-Pokorná (ANO) – Služební auto pro manžela. Nechala manžela jezdit ve služebním krajském autě za víc než milion. Provoz jsem si platil, tvrdil manžel. Ale úřad od té doby odmítá předložit důkazy a zveřejnit knihu jízd.

2019 – Jaroslav Faltýnek (ANO) – Kauza Faltýnek. Údajné ovlivňování mýtného tendru ve prospěch firmy Kapsch, má vyplývat ze ztraceného deníčku, údajně patřícího Faltýnkovi.

2019 – Radek Vondráček (ANO) – Spolupráce s lichváři. Vondráček i další právníci jeho advokátní kanceláře podle Hospodářských novin v minulosti spolupracovali s kroměřížskými lichváři Miroslavem Kolmanem a Rudolfem Cieslou, odsouzenými později za podvody. „Několikrát jsem jim poskytl nějakou právní službu,“ řekl Vondráček Hospodářským novinám.

2019 – Radek Vondráček (ANO) – Střet zájmů Radka Vondráčka. Dodatečně doplnil do veřejných majetkových oznámení, že si za roky 2018 a 2019 přivydělal jako advokát 847 000 korun.

2019 – Radek Vondráček (ANO) – Střet zájmů. Šéf sněmovny Vondráček zastupuje nemocnici proti státu. Střet zájmů necítí. Jedním z jeho klientů je přitom Kroměřížská nemocnice, kterou zastupuje v jejím sporu s finanční správou.

2018 – Andrej Babiš (ANO) – Soud o omluvu s Miroslavem Kalouskem. Babiš se má omluvit Miroslavu Kalouskovi za urážlivé výroky, že rozkrádal ministerstvo obrany a “zabil lidi cez padáky”.

2018 – Klára Dostálová (ANO), Aleš Pangrác – Kauza CzechTourism. Vynakládání rozpočtových prostředků CzechTourismu ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně, mimo standardní úřední postup.

2017 – Andrej Babiš (ANO), Marek Přibil – Ovlivňování médií a úniky z vyšetřovacích spisů. Únik tajných nahrávek rozhovorů Andreje Babiše s novinářem Markem Přibilem. Únik ze živého vyšetřovacího spisu ke kauze Bereta.

2017 – Andrej Babiš (ANO) – Kauza korunových dluhopisů. Podezření Andreje Babiše z krácení daní skrze nákup korunových dluhopisů. Odvolání Babiše z pozice ministra financí v Sobotkově vládě.

2016 – Andrej Babiš (ANO), Alena Schillerová (ANO), Martin Janeček – Ovlivňování finanční správy. V době, kdy byl Babiš ministrem financí, finanční správa vedená Martinem Janečkem nezákonně vydala na firmu FAU zajišťovací příkazy za 343 milionů a prakticky ji tím zlikvidovala. Později byla zveřejněna anonymní nahrávka, kde Babiš říká: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci.“ Babišův Agrofert měl přitom zájem o sklad firmy FAU, která ho nechtěla prodat. FAU následně vyhrála 4 soudy se státní správou a dále se soudí o náhradu škody za 1,2 miliardy.

2015 – Vladislav Koval (ANO) ředitel odboru MMR – Přijetí úplatku. Za přijetí úplatku obžaloval státní zástupce bývalého ředitele odboru ministerstva pro místní rozvoj Vladislava Kovala. Ten byl dříve členem hnutí ANO.

2014 – Jiří Švachula (ANO), Petr Liškutin (ANO), Jaroslav Faltýnek (ANO) a mnoho dalších – Stoka. Obrovská korupční kauza brněnské buňky hnutí ANO se týká ovlivňování tendrů veřejných zakázek mezi lety 2014 a 2019. Policie v kauze stíhala 50 lidí nebo firem. Bývalý místostarosta a radní Jiří Švachula, ústřední postava organizované skupiny, byl odsouzen na 9,5 roku vězení. Bývalý místostarosta brněnských Ivanovic Petr Liškutin dostal podmínečný trest. Podezřelým v kauze je také Jaroslav Faltýnek. Soud obvinil 9 lidí a jednu firmu.

2014 – Zastupitel Stanislav Vodička (na kandidátce za ANO) – Daňové úniky, Svitavy. Policie obvinila šest lidí kvůli fiktivním obchodům s cigaretami a alkoholem, které měly směřovat na Slovensko, do Polska a do Maďarska. Šlo o krácení daní ve výši 253 milionů korun.

2013 – Andrej Babiš (ANO) – Vlastnictví a ovlivňování médií – Andrej Babiš v roce 2013 koupil mediální koncern Mafra, do kterého spadala přibližně třetina českých médií. Tím se dostal do střetu zájmů. Ačkoli přísahal na zdraví svých dětí a vnuků, že do práce redaktorů v Mafře nebude zasahovat, je známo více případů, kdy tak činil.

2011 – Andrej Babiš (ANO) – Střet zájmů – Andrej Babiš je vlastníkem miliardového koncernu Agrofert. Aby se vyhnul střetu zájmů, převedl své akcie do svěřeneckých fondů. Podle evropské komise to bylo pouze pokusem o obejití zákona a Babiš své firmy i nadále ovládá.

2009 – Andrej Babiš (ANO) – Pandora Papers – V roce 2021 bylo odhaleno, že Andrej Babiš ještě před svým vstupem do politiky převedl přes několik firem v daňových rájích téměř 400 milionů korun, za které nakoupil rozsáhlé nemovitosti na Francouzské Riviéře.

2009 – Jan Krkoška (ANO) – Uplácení Lékařů – Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška byl v roce 2024 obžalován, že byl v letech 2009 až 2012 součástí organizované zločinecké skupiny, která uplácela lékaře. Přiznal vinu a dostal peněžitý trest 200 tisíc korun. Rezignoval na funkci a vystoupil z ANO.

V rámci objektivnosti dodejme, že kromě kauz spojených s ANO se v posledních letech objevily i další významné korupční skandály napříč politickým spektrem. Byla to například kauza ovlivňování dopravních zakázek na Olomoucku, do které byli zapleteni členové ODS. Dále aféra “Kampelička” spojená s premiérem Petrem Fialou (ODS) a jeho nepřiznaným podílem v Podnikatelské družstevní záložně. Kauza ovlivňování veřejných zakázek ve prospěch firmy Syner v Liberci, do které byl zapojen náměstek primátora za ODS. A zejména kauza Dozimetr, do které jsou zapleteni zejména lidé z hnutí STAN, ale nevyhnula se ani členům TOP 09.

Analýza výsledků ankety

Vítězství ANO v anketě o nejméně zkorumpovanou politickou stranu může naznačovat několik věcí: Voliči ANO mohou být loajální a méně vnímaví vůči korupčním skandálům své strany. Veřejnost může vnímat korupci jako všudypřítomný problém a ANO může být vnímáno jako “menší zlo” ve srovnání s jinými stranami. Může to také naznačovat, že voliči ANO jsou aktivnější v online hlasování. Je také možné, že řada z příznivců hnutí ANO stále věří v to, že tento subjekt byl zakládán jako protikorupční hnutí. Ostatně název ANO je zkratka pro “Akce nespokojených občanů”.

Anketa: Nejméně zkorumpovaná politická strana

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

Která z těchto politických stran je zkorumpovaná nejméně?

5 376 (46 %)

640 (5 %)

213 (2 %)

176 (1 %)

286 (2 %)

1 104 (9 %)

1 247 (11 %)

151 (1 %)

2 566 (22 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Kverulantův blacklist

Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly. Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má ale společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Kverulantův blacklist s 30 politiky je toho důkazem. Za posledních 12 měsíců tam přibyli tři politici ze třech různých stran. Seznam jistě není úplný, protože je sestaven jen z těch politiků, kteří se objevili v Kverulantových kauzách.

Prosba o podporu

Kverulant hlídá věrolomné politiky a rozežrané úředníky už od roku 2009. Pomáhejte nám v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem. 

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek