Nahoru
Výsledky Kverulantovy ankety: ANO je nejméně zkorumpovaná politická strana, STAN je předposlední
Výsledky Kverulantovy ankety: ANO je nejméně zkorumpovaná politická strana, STAN je předposlední
Twitter

Anketa o nejméně zkorumpované politické straně běží na stránkách Kverulanta již od června 2022 a hlasovalo v ní již přes 10 tisíc lidí. Podle aktuálních výsledků se hnutí ANO umístilo na prvním místě s 44 % hlasů. To je pozoruhodné vzhledem k množství korupčních kauz, do kterých bylo hnutí v posledních letech zapleteno. Tento paradox vyvolává otázky o vnímání korupce v české politice a loajalitě voličů. Co však příliš pozoruhodné není, je umístění hnutí STAN na předposledním místě s 1 % hlasů.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta u krajského soudu v Liberci, 5. února 2025. ČTK / Petrášek Radek

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), kterého soud minulou středu uznal částečně vinným v korupční kauze, nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách. Řekl to v pátek v Interview ČT24. Domnívá se proto, že jeho kauza hnutí STAN ve volbách do Poslanecké sněmovny neuškodí. Půtu soud nepravomocně potrestal za to, že formou protislužby přijal úplatek 30 000 korun a jednal ve prospěch svého známého.

Na pozici libereckého hejtmana ale rezignovat nebude. Jeho rezignaci nikdo nenavrhl ani na čtvrtečním zasedání užšího vedení Starostů a nezávislých, nevyzval ho k ní ani předseda hnutí Vít Rakušan.

Půta v pátek pro Rozhlas uvedl, že hlavní důsledky pro celostátní politiku vyvodil hned na začátku své kauzy, která trvá déle než deset let. „Vzdal jsem se pozice předsedy STAN. Od té doby zůstávám v regionální politice. Pevně věřím, že voliči ten rozdíl chápou a porozumí mu,“ řekl Půta. Kverulantova anketa však Půtovu víru spíše vyvrací. Hnutí STAN je na předposledním místě s 1 % hlasů.

Půta na pozici předsedy Starostů vystřídal v březnu 2014 Petra Gazdíka a v listopadu téhož roku, kdy ho policie obvinila z přijetí úplatku, ohlásil odchod z čela hnutí.

Starostové pro Liberecký kraj jsou dlouholetými partnery hnutí STAN, jsou pouze v Libereckém kraji, mají vlastní právní subjektivitu.

Dozimetr

Připomeňme si, že odsouzení Martina Půty za korupci není zdaleka jediným korupčním skandálem, kterému STAN čelí či čelil. Korupční kauza Dozimetr otřásla českou politickou scénou v roce 2022. Skupina vlivných politiků, manažerů a lobbistů byla obviněna z ovlivňování veřejných zakázek a chodu Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). V čele skupiny stál bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN)a podnikatel Michal Redl.

To všechno jsou důvody, proč se STAN aktuálně drží na předposledním místě v Kverulantově anketě nejméně zkorumpovaných politických stran. Na prvním místě je celkem překvapivě hnutí ANO.

Hnutí ANO

Hnutí ANO čelilo v posledních letech několika významným korupčním skandálům. V roce 2023 soud uznal vinným bývalého místostarostu Jiřího Švachulu (dříve ANO) a další osoby v případu korupce na radnici Brno-střed. V roce 2023 byl obviněn bývalý primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) z ovlivňování veřejných zakázek. V roce 2024 byl obviněn exprimátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO) spolu s dalšími 13 lidmi z několika trestných činů včetně přijetí úplatku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V rámci objektivnosti dodejme, že kromě kauz spojených s ANO se v posledních letech objevily i další významné korupční skandály napříč politickým spektrem. Byla to například kauza ovlivňování dopravních zakázek na Olomoucku, do které byli zapleteni členové ODS. Dále aféra “Kampelička” spojená s premiérem Petrem Fialou (ODS) a jeho nepřiznaným podílem v Podnikatelské družstevní záložně. Kauza ovlivňování veřejných zakázek ve prospěch firmy Syner v Liberci, do které byl zapojen náměstek primátora za ODS. A zejména kauza Dozimetr, do které jsou zapleteni zejména lidé z hnutí STAN, ale nevyhnula se ani členům TOP 09.

Analýza výsledků ankety

Vítězství ANO v anketě o nejméně zkorumpovanou politickou stranu může naznačovat několik věcí: Voliči ANO mohou být loajální a méně vnímaví vůči korupčním skandálům své strany. Veřejnost může vnímat korupci jako všudypřítomný problém a ANO může být vnímáno jako “menší zlo” ve srovnání s jinými stranami. Může to také naznačovat, že voliči ANO jsou aktivnější v online hlasování. Je také možné, že řada z příznivců hnutí ANO stále věří v to, že tento subjekt byl zakládán jako protikorupční hnutí. Ostatně název ANO je zkratka pro “Akce nespokojených občanů”.

Index vnímání korupce

Organizace Transparency International každoročně zveřejňuje výsledky Indexu vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI) v České republice. Od roku 2012 se používá bodová škála 0-100 s tím, že čím vyšší číslo, tím méně korupce. Od roku 2012 do roku 2018 byl patrný postupný nárůst skóre, což naznačovalo zlepšující se vnímání korupce v ČR. Nejvyššího skóre dosáhla Česká republika v roce 2018 s 59 body, tedy na začátku vlády Andreje Babiše. Následně za jeho vlády v letech 2019 a 2020 došlo k mírnému poklesu, kdy se skóre snížilo na 54 bodů. S nástupem vlády Petra Fialy je patrná mírně rostoucí tendence, kdy se skóre zvýšilo z 54 na 57 bodů.

Je důležité poznamenat, že vnímání korupce, stejně jako internetové ankety, nejsou vědecky exaktní a zcela reprezentativní a mohou být snadno ovlivněny. Přesto tyto výsledky poskytují zajímavý pohled na vnímání korupce.

Nové výsledky indexu vnímání korupce za rok 2024 zveřejní Mezinárodní sekretariát Transparency International v Berlíně již zítra, v úterý 11. února 2025.

Anketa: Nejméně zkorumpovaná politická strana

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

Která z těchto politických stran je zkorumpovaná nejméně?

5 130 (45 %)

616 (5 %)

204 (2 %)

162 (1 %)

279 (2 %)

1 062 (9 %)

1 211 (11 %)

148 (1 %)

2 477 (22 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Kverulantův blacklist

Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly. Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Seznam jistě není úplný, protože je sestaven jen z těch politiků, kteří se objevili v Kverulantových kauzách. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Kverulantův blacklist s 30 politiky je toho důkazem. Za posledních 12 měsíců tam přibyli tři politici ze třech různých stran.

Prosba o podporu

Kverulant hlídá věrolomné politiky a rozežrané úředníky už od roku 2009. Pomáhejte nám v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem. 

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek