Nahoru
Vedle platu 116 tisíc hrubého dostávali v roce 2024 poslanci na náhradách v průměru 161 tisíc korun čistého měsíčně. Za rok 2025 to bude ještě víc
Vedle platu 116 tisíc hrubého dostávali v roce 2024 poslanci na náhradách v průměru 161 tisíc korun čistého měsíčně. Za rok 2025 to bude ještě víc
Twitter

Vzpomínáte si ještě na „protikorupční“ Věci Veřejné a jejich slib, že budou vracet všechny poslanecké náhrady? Nevrátili ani korunu. Po více než deseti letech bylo načase se na poslanecké náhrady poslanců podívat znovu. Kverulant zjistil, že každý současný poslanec vyčerpal měsíčně v průměru na poslaneckých náhradách za rok 2024 celkem 161 tisíc korun. Kverulant také zjistil, že někteří poslanci si berou za asistenty i firmy, které jim platí Sněmovna. Pomozte Kverulantovi provádět důslednou kontrolu politiků alespoň malým darem.

Poslanecká sněmovna, Praha, 4. 3. 2025, Foto: LADISLAV KŘIVAN / MFDNES + LN / Profimedia

Na úvod budiž řečeno, že Kverulant je přesvědčeným zastáncem liberální demokracie a svým příspěvkem nechce zvyšovat nedůvěru v tak důležitou instituci parlamentní demokracie jako je právě parlament. Na druhou stranu, veřejnost má plné právo vědět, jak jsou její zástupci z jejich peněz placeni. Proto opět provedl rozsáhlou analýzu poslaneckých náhrad a poslaneckých platů.

Poslanecké náhrady

Poslanci mají nárok na kde co. Jejich benefity dokonce upravuje zákon 236/1995 Sb. Ten dle § 5, odstavec dává poslancům právo na náhrady, tedy na proplacení těchto výdajů:

  • výdaje na reprezentaci,
  • výdaje na dopravu vlastním vozidlem nebo nájemným dopravním prostředkem z místa trvalého pobytu do místa sídla orgánu, v němž vykonává funkci, a zpět, v místě sídla tohoto orgánu a při cestách spojených s výkonem funkce,
  • výdaje na dopravu veřejnými hromadnými dopravními prostředky, s výjimkou letecké dopravy, při tuzemských cestách spojených s výkonem funkce,
  • výdaje na leteckou dopravu při tuzemských cestách,
  • výdaje na dopravu při zahraničních cestách spojených s výkonem funkce,
  • výdaje na stravování při tuzemských cestách,
  • výdaje na stravování a některé další výdaje při zahraničních cestách,
  • výdaje na ubytování při tuzemských cestách,
  • výdaje na ubytování při zahraničních cestách,
  • výdaje na přechodné ubytování v místě sídla orgánu, v němž vykonává funkci,
  • výdaje na odborné a administrativní práce,
  • výdaje na činnost průvodce nebo osobního asistenta,
  • výdaje na odbornou literaturu.

Tím však výčet poslaneckých privilegií nekončí. Podle stejného zákona, ale tentokrát podle § 6, mají poslanci dále nárok na:

  • užívání služebního vozidla s řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k osobní dispozici,
  • užívání služebního vozidla s řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k umožnění styku s rodinou,
  • užívání služebního vozidla bez řidiče k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k umožnění styku s rodinou,
  • užívání přiměřeně vybaveného bytu,
  • ubytování v místě sídla orgánu, pokud v tomto místě nemá trvalý pobyt,
  • užívání jedné přiměřeně vybavené kanceláře ve svém volebním kraji nebo ve svém volebním obvodu zřízené po dohodě s poslancem,
  • úhrada zdravotních služeb,
  • přednostní zřízení účastnické telefonní stanice,
  • zřízení a užívání jedné účastnické telefonní stanice,
  • zřízení a užívání dvou účastnických telefonních stanic.

Poslanecké náhrady 402 milionů

Celkem poslanci za rok 2024 vyčerpali na náhradách 402 milionů korun. Víceúčelová paušální náhrada přišla daňové poplatníky na 37 milionů. Roční výše cestovních náhrad stála 97 milionů korun. Roční výše poskytnutých náhrad na administrativní a odbornou práci byla ve výši 54 milionů korun. Roční náhrady na pronájem poslanecké kanceláře a vybavení činily 56 milionů korun. Roční náhrady na ubytování, pokud poslanec nemá v Praze trvalé bydliště, stály 22 milionů korun. Částka na úhradu telefonních poplatků a za připojení k internetu pro poslanecké kanceláře byla za rok 2024 5 milionů.

Poslanci si berou za asistenty i firmy

Roční náklady na zajištění služeb asistentů byly vyčísleny na 128 milionů. Jde o největší položku poslaneckých náhrad. Najde se jen málo poslanců, kteří by nevyužili možnost čerpat tuto položku ve výši přes 50 tisíc měsíčně. Zdaleka však nejde jen o platby za asistenty, fyzické osoby. Několik poslanců si jako asistenty najímá firmy.

To, že řada poslanců si najímá firmy, vzbuzuje podezření, zda není daný zákonodárce s danou firmou příliš spjatý a zda nebude nad veřejným zájmem akcentovat zájem konkrétní firmy. O tom, že se tak nejspíše děje, lze soudit z toho, že řada těchto asistenčních firem získává množství veřejných zakázek.

Rozdíly mezi poslanci nejsou velké. V podstatě se dá říct, že všichni poslanci čerpají tolik, kolik mohou.

Poslanecké platy

Vedle poslaneckých náhrad berou poslanci ještě plat. Jeho výpočet však není ničím jednoduchým. Plat poslance byl v dobách vzniku zákona vázán na platy státních úředníků tím, že platová základna byla v relaci na nejvyšší stupeň platového tarifu. V roce 2024 byla platová základna stanovena na 94 775 korun. V roce 2025 byla zvýšena o 6 589 korun na 101 364 korun. Z platové základny se pak násobením různými koeficienty vypočítává plat. Základní koeficient, na který má nárok každý poslanec, činí 1,08. Základní plat řadového poslance tak v roce 2024 činil 102 357 korun (zaokr. na 102 400). Platový koeficient poslance se dále zvyšuje takto:

  • místopředsedovi podvýboru o 0,11,
  • místopředsedovi výboru, předsedovi podvýboru a za každých 15 členů poslaneckého klubu jednomu místopředsedovi poslaneckého klubu o 0,22,
  • předsedovi výboru, předsedovi poslaneckého klubu, předsedovi komise a předsedovi vyšetřovací komise komory Parlamentu, předsedovi delegace Parlamentu České republiky v Parlamentním výboru přidružení Evropské unie a České republiky a vedoucím stálých delegací Parlamentu České republiky do meziparlamentních organizací o 0,44; předsedovi poslaneckého klubu se dále zvyšuje platový koeficient o 0,03 za každých i započatých deset členů poslaneckého klubu nad nejnižší počet stanovený zvláštním zákonem,
  • místopředsedovi komory Parlamentu o 0,98,
  • místopředsedovi komory Parlamentu, který jako první zastupuje předsedu komory Parlamentu, o 1,09,
  • předsedovi komory Parlamentu o 1,82.

Zde jsou dva příklady takového výpočtu:

  • Plat předsedy výboru: Platová základna x (koeficient + zvýšený koeficient za funkci) Konkrétně tedy: 94 775 x (1,08 + 0,44) = 144 058 (zaokr. na 144 100,-)
  • Plat místopředsedy poslanecké sněmovny, který je zároveň místopředsedou výboru a místopředsedou podvýboru: Platová základna x (koeficient + místopředseda parlamentu + místopředseda výboru + místopředseda podvýboru) Konkrétně tedy: 94 775 x (1,08 + 0,98 + 0,22 + 0,11) = 226 512 (zaokrouhleno na 226 600 korun).

Celková suma hrubé mzdy vyplacená poslancům činila za rok 2024 téměř 300 milionů korun. Kverulant vypočetl, že každý současný poslanec pobíral v průměru hrubou mzdu ve výši 116 tisíc korun.

Na rozdíl od poslaneckých náhrad jsou rozdíly v platech značné. Největší příjem má předseda a místopředsedové parlamentu. Jejich hrubý plat je zpravidla přes 200 000 korun.

Pouze jeden plat

Ačkoliv by se mohlo zdát, že členové vlády, kteří jsou zároveň poslanci, pobírají dva platy, opak je pravdou. Tito politici dostávají pouze jeden plat, a to ten vyšší – ministerský. Ministerský plat v roce 2024 činil 195 300 Kč měsíčně, zatímco poslanecký plat dosahoval „jen“ 102 400 Kč. Rozdíl je tedy značný a pro ministry, kteří jsou zároveň poslanci, by bylo finančně výhodné pobírat oba platy. Systém však tuto možnost vylučuje. Ministři tak dostávají pouze jeden plat, který odpovídá jejich funkci ve vládě. Toto pravidlo platí i pro další vysoké státní funkce, jako je například pozice předsedy vlády.

Další navýšení platů a náhrad poslanců

Jak už bylo uvedeno, došlo pro rok 2025 k navýšení platové základny na 101 364 korun. Podle nově schváleného zákona se plat řadového poslance zvýší o 7 100 korun na celkových 109 500 korun měsíčně. Toto navýšení představuje zhruba 7 % nárůst oproti dosavadní výši. Původní návrh počítal s ještě vyšším zvýšením, ale po kritice opozice byl upraven. Přesto jde o významné navýšení v době, kdy mnoho občanů čelí ekonomickým nesnázím.

Tím, že došlo k navýšení platové základny tak poslancům stoupl nejen plat, ale i některé náhrady. Například víceúčelová paušální náhrada je vypočítávána jako 16 % platové základny. Paušální náhrada na dopravu se vypočítává podle vzdálenosti obce, v níž má poslanec trvalý pobyt, od sídla komory Parlamentu nebo od obce, v níž má poslanec kancelář. Při vzdálenosti do 50 km je ve výši 40 % platové základny, nad 150 km ve výši 50 % platové základny a nad 250 km ve výši 60 % platové základny. Poslanci tedy budou z titulu nákladů na dopravu brát v roce 2025 zase o něco víc a to i přesto, že od poloviny roku 2024 ceny pohonných hmot díky poklesu cen ropy a posilování koruny vůči dolaru obecně klesaly.

Zákon také upravuje odměny pro poslance, senátory nebo členy vlády, kteří jsou uvolnění či neuvolnění členové několika zastupitelstev obcí, krajů a hlavního města Prahy. Pokud je člen zastupitelstva zároveň členem jiného zastupitelstva, dostane plnou odměnu pouze od jednoho celku, a to od toho, který by mu poskytoval vyšší odměnu. Od druhého celku obdrží pouze 40 % odměny. Toto pravidlo se vztahuje i na starosty, hejtmany a jejich náměstky. „Je-li uvolněný člen zastupitelstva obce zároveň členem zastupitelstva kraje nebo hlavního města Prahy podle jiného právního předpisu, poskytne mu odměnu v plné výši pouze ten samosprávný celek, který by mu jako členovi zastupitelstva poskytoval odměnu vyšší.” Placených funkcí ve statutárních orgánech pojišťoven a krajských nemocnic se novela naprosto nedotkne.

Z výše uvedeného je zřejmé, že omezení odměn je pouze kosmetické, a navíc vstoupí v platnost až od 1. ledna 2026. Současných poslanců tato změna vůbec nedotkne.

Sto dvacet šest trafik rozežraných politiků ve zdravotnických pojišťovnách

Kverulant.org zmapoval, kdo sedí ve správních a dozorčích radách zdravotních pojišťoven. Zjistil, že jsou plné rozežraných politiků a vysokých státních úředníků. Jenom ve statutárních orgánech Vojenské zdravotní pojišťovny, ve Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra, ve Všeobecné zdravotní pojišťovně a v Oborové zdravotní pojišťovně je celkem 126 politických exponentů. Jejich odměna činí v průměru 30 tisíc měsíčně za jeden či dva dny práce. Za posledních 6 let takto politici již z veřejného zdravotního pojištění vyvedli dohromady více než 185 milionů korun do svých kapes.

Politici v dozorčích radách krajských nemocnic: Lukrativní trafiky s minimem práce

Kverulantova analýza odhalila, že dozorčí rady krajských nemocnic jsou obsazeny politiky, kteří za minimální účast inkasují vysoké odměny. Někteří si přijdou až na 60 tisíc korun za jediné zasedání, přičemž peníze dostávají i bez ohledu na účast. Tato praxe odčerpává finance ze zdravotnictví a poukazuje na systémové problémy v řízení krajských zdravotnických zařízení.

Kdo není přítomen, nezastupuje své voliče

Nově schválený zákon o platech bohužel nijak neřeší problém nízkou účast poslanců na jednáních. Neobsahuje žádné sankce ani jiné mechanismy, které by motivovaly zákonodárce k vyšší účasti. To znamená, že praxe, kdy někteří poslanci zanedbávají své povinnosti, ale přesto pobírají plnou odměnu, bude pravděpodobně pokračovat i nadále. Tento stav je nejen nespravedlivý vůči aktivním poslancům, ale především vůči voličům, kteří očekávají, že jejich zvolení zástupci budou svou funkci vykonávat svědomitě.

Jedním z hlavních principů zastupitelské demokracie je hledání řešení v parlamentní rozpravě. Je zřejmé, že kdo není na této rozpravě přítomen, nezastupuje v ní své voliče a porušuje tak poslanecký slib, který mu ukládá vykonávat mandát v zájmu všeho lidu. Proto Kverulant provedl rozsáhlou analýzu poslanecké docházky, poslaneckých náhrad a poslaneckých platů. Kverulant tak nedávno odhalil poslance, kteří se účastní jen poloviny jednání Poslanecké sněmovny, přesto pobírají plný plat a náhrady. Jsou mezi nimi například Petr Vrána, Ivo Vondrák a Bohuslav Svoboda. 

Přestože novela přináší zvýšení základních platů politiků, alespoň kosmetické omezení kumulace odměn lze vnímat jako krok správným směrem. Bude však záležet na praktické implementaci zákona a jeho dlouhodobém dopadu na politickou kulturu v České republice.

Prosba o podporu

Kverulant se věnuje kontrole politiků již od roku 2009. Pomozte mu v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.
Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek