Nahoru
VIDEO: Státní loterie SLIZKA
VIDEO: Státní loterie SLIZKA
Twitter

Dnes je Světový den her a tak je obzvláště vhodné si připomenout, že výnosy ze SAZKY kdysi financovaly český sport. Po vytunelování SAZKY v roce 2011 tomu tak už dávno není. Financování sportu převzala Národní sportovní agentura, ale ani ta není tunelování ušetřena. Připomeňte si s námi naše starší satirické video: „Takže všechno je vochystaný podle zákona a slosování může začít“

Vytunelování Sazky

Wikipedie uvádí, že historie Sazky začala v roce 1948 zrušením soukromých sázkových společností a založením státního podniku Staska (Státní sázková kancelář), která umožňovala sázky na sportovní zápasy. Pro český sport je naprosto signifikantní, že tato organizace byla po pěti letech zrušena pro podezření z manipulace se sportovními zápasy. Protože se sázení po zrušení jediné sázkové společnosti přesunulo do ilegality, byla v roce 1956 založena společnost Sazka, která byla následující rok svěřena Československému svazu tělesné výchovy.

Dlouholetým předsedou představenstva a generálním ředitelem Sazky byl Aleš Hušák. Ten za komunistického režimu podepsal spolupráci s tajnou komunistickou policií – Státní bezpečností a vystupoval pod krycími jmény „Chapman“ a „Krakonoš.“ Hušák v čele Sazky proslul svým nákladným životním stylem. Jeho roční mzda činila 15 milionů Kč. Provoz jeho kanceláře, dvou aut Bentley, cesty letadlem, osobní kuchař či ochranka pohltily až 150 milionů Kč ročně.

Společnost se významně zadlužila kvůli stavbě Sazka Areny, otevřené roku 2004. Dne 27. května 2011 byl na Sazku prohlášen konkurz.  O dva měsíce později vyhlásil insolvenční správce výběrové řízení na její prodej.

Národní sportovní agentura

Úlohu financovat český sport převzala Národní sportovní agentura (NSA). Vznikla 1. srpna 2019 a rozhodně není ušetřena skandálům a jak by mohla, když její vedení je plné nejrůznějších papalášů. Navíc je ve hře přes 6 miliard korun, které NSA ročně rozděluje.

Prvním předsedou agentury byl poslanec a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička (ANO). V lednu 2021 se potýkal s kritikou ohledně své účasti na oslavě v teplickém hotelu, která porušovala tehdejší vládní protiepidemická opatření. Hnilička poté rezignoval na mandát poslance, ale z agentury odešel až 17. května 2021.

V květnu 2023 server irozhlas.cz zveřejnil článek mapující dotační toky a nakládání s nimi vedením Českého tenisového svazu. V roce 2021 tento svaz inkasoval od NSA téměř 142 milionů korun. Zhruba třetina této částky, 42,7 milionu korun směřovalo spolku Orel jednota Praha – Balkán. Starostou tohoto pobočného spolku Orla byl Vojtěch Flégl, člen dozorčí rady ČTS i Rady ČTS. Dotaci měl přitom využít k organizování akcí napříč tenisovými oddíly, jichž bylo více než 1,1 tisíce, k financování reprezentačních celků a na rozvoj mládeže. Minimálně od roku 2018 získával Fléglův Orel každoročně prostředky mezi 22 a 43 miliony korun. V roce 2022 se jednalo o 35,5 milionu.

Následně v únoru 2024 obvinila policie celkem pět lidí a stejný počet právnických osob. Ve vazbě kvůli zneužívání dotací skončil nejen Flégl, ale i prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. V březnu 2024 NSA na základě provedené kontroly odeslala tenisovému svazu výzvu k vrácení části dotace ve výši 29,7 milionů Kč.

Vedení NSA je plné politiků a jejich klientů. Jeden z nich, senátor Jan Sobotka (STAN), člen dozorčí komise Národní sportovní agentury po vypuknutí skandálu s dotacemi pro Kaderku poskytl Rozhlasu rozhovor. V něm se rozčiloval nad tím, že kontrola udělování dotací je nedostatečná jako by právě on nebyl za tento stav také zodpovědný.  A ještě smutnější na celém rozhovoru bylo to, že redaktor na tuto pokryteckou hru přistoupil. Proto se ani jednou nezeptal na osobní zodpovědnost tohoto vrcholného představitele NSA za špatnou kontrolu.

Prosba o podporu

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost se roky věnovat řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009. Prosíme, hlídejte rozežrané úředníky a věrolomné politiky s námi finanční podporou naší práce

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek