Nahoru
VIDEO: Státní loterie SLIZKA
VIDEO: Státní loterie SLIZKA
Twitter

Dnes je Světový den her a tak je obzvláště vhodné si připomenout, že výnosy ze SAZKY kdysi financovaly český sport. Přestože už tomu po vytunelování  SAZKY již dávno není, chystá jí vládní koalice snížit daně. Připojte si s námi Kverulantovo satirické video: „Takže všechno je vochystaný podle zákona a slosování může začít“

Wikipedie uvádí, že historie Sazky začala v roce 1948 zrušením soukromých sázkových společností a založením státního podniku Staska (Státní sázková kancelář), která umožňovala sázky na sportovní zápasy. Tato organizace byla po pěti letech zrušena pro podezření z manipulace se sportovními zápasy. Protože se sázení po zrušení jediné sázkové společnosti přesunulo do ilegality, byla v roce 1956 založena společnost Sazka, která byla následující rok svěřena Československému svazu tělesné výchovy.

Dlouholetým předsedou představenstva a generálním ředitelem Sazky byl Aleš Hušák. Ten za komunistického režimu podepsal spolupráci s tajnou komunistickou policií – Státní bezpečností a vystupoval pod krycími jmény „Chapman“ a „Krakonoš.“ Hušák v čele Sazky proslul svým nákladným životním stylem. Jeho roční mzda byla ve výši 15 milionů Kč. Také provoz jeho kanceláře, dvou aut Bentley, cesty letadlem, osobní kuchař či ochranka pohltily až 150 milionů Kč ročně.

Společnost se významně zadlužila kvůli stavbě Sazka Areny, otevřené roku 2004. Dne 27. května 2011 byl na Sazku prohlášen konkurz.  O dva měsíce později vyhlásil insolvenční správce výběrové řízení na její prodej. Zvítězila společnost Sázková kancelář, a.s., která je dle vyjádření společností PPF, a.s. a KKCG Structured Finance Limited jejich společným podnikem, když nabídla 3,810 milionů Kč. Nyní je Sazka součástí mezinárodního holdingu Sazka Group miliardáře Karla Komárka ml.

Snížení daní pro Sazku

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhl v materiálu zaslaném koaličním partnerům snížit  daň z loterií. Profit by z toho měla právě především Sazka. Se změnou přišel už loni šéf poslanců ODS Marek Benda, který ale v listopadu 2022 stáhl svůj návrh na snížení daně pro loterijní firmy z 35 na 23 procent. Chtěl ho připojit k zákonu o dani z mimořádných zisků. Kvůli odporu některých vládních stran ale ustoupil.

S širší daňovou úpravou ale v dubnu 2023 znovu přišel Bendův stranický kolega Zbyněk Stanjura. Česká televize zjistila, že resort navrhl snížit daň loterijním společnostem znovu. U kamenných poboček plánuje pokles daně z 35 na 25 procent. U internetových loterií pak na 30. To, že všechny ostatní typy hazardu navrhuje Stanjura zdanit více, jde opět na ruku Sazce.

Stanjurova podpora Sazce je dlouhodobá. V roce 2020 spolu s Bendou a dalšími 39 poslanci neúspěšně napadli tehdejší zvýšení daně pro loterie z 23 na 35 procent u Ústavního soudu. Česká vláda chce menší zdanění hazardu projednat během června. Krátce poté začnou zákon schvalovat poslanci.

Když mocní s veřejností nehrají fér, bráníme ji

Většina veřejnosti nemá čas, prostředky, zkušenosti a vytrvalost věnovat se roky řešení konkrétních problémů ve veřejném zájmu. Vyžaduje to totiž mnoho úsilí a výsledek je navíc nejistý. Právě proto je tu Kverulant.org, který se do takových kauz systematicky pouští již od roku 2009. Když mocní s veřejností nehrají fér, křičíme. A v případě Sazky mocní opravdu fér nehrají.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek