Nahoru
Výsledky průzkumu veřejného mínění: Největší vliv na rozhodování politiků má korupce a lobbing
Výsledky průzkumu veřejného mínění: Největší vliv na rozhodování politiků má korupce a lobbing
Twitter

Průzkum veřejného mínění provedený Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v létě 2024 odhalil, že podle českých občanů mají na rozhodování politiků největší vliv korupce a lobbing. Čtvrtina dotázaných uvedla, že úplatky a korupce ovlivňují politiky “v nejvyšší míře”. Následují zájmové skupiny a lobby, osobní vztahy a média. Průzkum také ukázal, že 90% respondentů souhlasí s tvrzením, že “spousta vážných problémů a afér se zatajuje”. Tyto výsledky poukazují na potřebu větší transparentnosti v politice a účinné regulace lobbingu v České republice.

Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create
Ilustrační koláž vytvořená Kverulantem za pomoci AI Bing images create

Byly zveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění provedeného CVVM realizovaným od poloviny června do konce srpna 2024. Průzkum se zaměřil na několik aspektů vnímání politiky a politiků českou veřejností, včetně hodnocení morálky politiků, postojů k politickým aférám a vlivu různých faktorů na rozhodování politiků.

Korupce a lobbing

Klíčovou částí průzkumu bylo zkoumání mínění o vlivu institucí a skupin obyvatel na rozhodování politiků. Výsledky ukazují, že podle českých občanů mají největší vliv na rozhodování politiků úplatky a korupce, následované zájmovými skupinami a lobby: “Podle českých občanů mají z vybraných faktorů na rozhodování politiků největší vliv úplatky a korupce, u kterých krajní variantu na 7bodové škále, tedy že ovlivňují rozhodování politiků ‘v nejvyšší míře’, zvolila čtvrtina (25 %) dotázaných.”

Mezi další faktory s významným vlivem patří osobní vztahy, média, voliči příslušné strany a sociální sítě. Naopak nejmenší vliv je přisuzován církvím: “Na posledním místě s průměrem na úrovni 5,0 a s podílem těch, kdo jim nepřipisují žádný vliv, na úrovni téměř jedné pětiny (19 %), figurují církve.”

V porovnání s předchozími průzkumy došlo k některým zajímavým změnám: “Výrazně vyšší vliv než ve všech předchozích výzkumech přisoudili respondenti sociálním sítím (-0,5). Jako vlivnější pak hodnotí také osobní vztahy (-0,21), zájmové skupiny a lobby (-0,16) a průzkumy veřejného mínění (-0,12).”

Dlouhodobě lze pozorovat změny ve vlivu sociálních sítí a také stávek a demonstrací: “V dlouhodobém časovém srovnání vidíme, že dlouhodobě roste mínění o vlivu sociálních sítí a naopak klesá přesvědčení o vlivu stávek a demonstrací.”

Zatajování afér

Výrok “Spousta vážných problémů a afér se zatajuje” získal velmi vysokou míru souhlasu mezi respondenty. Celkem 90 % dotázaných s tímto tvrzením souhlasilo, z toho 44 % rozhodně souhlasilo a 46 % spíše souhlasilo. Pouze 6 % respondentů s tímto výrokem nesouhlasilo.

Tento výsledek naznačuje, že česká veřejnost má značnou nedůvěru v transparentnost politického systému a domnívá se, že mnoho závažných problémů zůstává skryto před veřejností. V porovnání s předchozími průzkumy lze pozorovat mírný nárůst souhlasu s tímto tvrzením. Mezi roky 2020 a 2024 vzrostl souhlas s výrokem o zatajování problémů o 9 procentních bodů.

Tento trend může odrážet rostoucí skepticismus veřejnosti vůči politickým institucím a může být signálem pro potřebu větší transparentnosti v politickém rozhodování a komunikaci s veřejností.

Průzkum také jasně ukazuje, že politiky je třeba soustavně hlídat, což Kverulant dělá už od roku 2009. Zároveň se ukazuje, že je nezbytné konečně přijmout účinnou regulaci lobbingu. V České republice totiž žádná regulace lobbingu neexistuje, a to ani v oblasti, kde se pravděpodobně točí vůbec nejvíc peněz, tedy lobbingu obchodníků se zbraněmi.

Chybí regulace lobbingu

Jak fatálně nám chybí regulace lobbingu, dokazuje působení armádního generála v záloze Jiřího Šedivého. Ten si po svém odchodu do civilu v srpnu 2003 založil lobbistickou firmu Generals s.r.o. a přesvědčil vládu, aby nakoupila dražší a horší vrtulníky za 18 miliard. ČR za tento nákup čelí vyšetřování Evropskou komisí.

Smutné je, že za tento značně problematický nákup nebyl nikdo potrestán. Naopak jeden z jeho aktérů Daniel Koštoval, bývalý náměstek ministra obrany, bude brzo dokonce povýšen. Má se stát novým českým velvyslancem v Moskvě. Podle informací serveru Novinky.cz by se úřadu měl ujmout na začátku příštího roku. Jako náměstek ministra obrany Martina Stropnického (ANO) měl Koštoval významný vliv na průběh výběrového řízení. Podle zjištění Ekonomického deníku Koštoval mimo jiné po čtvrt roku zapíral existenci dopisu od polského ministerstva obrany s nabídkou kompletně vybavených amerických vrtulníků Black Hawk za výrazně nižší cenu.

Kverulantovým cílem je prosadit přijetí zákona o regulaci lobbingu. To se mu navzdory roky trvajícímu úsilí stále ještě zcela nepodařilo. Vláda projednání zákona opakovaně odložila a schválila jej teprve v březnu 2024. Ale i pokud vše půjde dobře a zákon projedná parlament, začne platit až v druhé polovině roku 2025. Kverulant bude přijímání této normy velmi pečlivě sledovat.

Anketa

Kverulantův negativní názor na lobbing a zejména na absenci jeho regulace je zřejmý. A jaký je váš názor?

Co si myslíte o regulaci lobbingu?

58 (92 %)

0 (0 %)

3 (5 %)

2 (3 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Prosba o podporu

Zlobbované politiky a úředníky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009. Usvědčujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.

 Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek