Nahoru

Nákup zdravotnického materiálu s falešným certifikátem

Twitter

Sklady Správy státních hmotných rezerv (SSHR) se v létě 2020 naplnily vatovými tyčinkami. Zakázku na výtěrové sady získala společnost Winner Group – WG s.r.o. (WG), a to přesto, že do výběrového řízení dodala až směšně falešné doklady. Kverulant.org je přesvědčen, že při této zakázce došlo k trestnému činu, proto v březnu 2021 podal na Státní zastupitelstvo trestní oznámení. Policie jeho trestní oznámení v září 2021 odložila.  Prosíme, podpořte náš boj proti tunelování našeho státu alespoň malým darem.

Obsah obrázku textPopis byl vytvořen automaticky
Fotokoláž: Kverulant.org

„Sou to cypi, napiš tam, co chceš, stejnak vyhrajem, je to dohodnutý“ asi tohle si řekli ve WG, když se hlásili do červnového výběrového řízení SSHR, ve kterém šlo o dodávku 200 300 kusů výtěrovek. Podvodníci z Jablunkova do pražské centrály SSHR klidně poslali certifikát, který se vysmívá úplně všemu a všem.

Výtěrové sady

Přitom výtěrové sady nejsou jen „obyčejné uchošťoury“. Jde o sterilní výtěrovou tyčinku, která se zavádí do nosohltanu, tedy do těla pacienta, za účelem diagnostiky, v tomto případě na COVID-19.  Výtěrovky by také neměly používat bavlnu „cotton swab“, protože ta při testování na  COVID-19 inhibuje PCR reakce. Přesně tu však šikulové z WG na konci svých tyček mají.

Falešný certifikát

Ale zpět k tomu podstatnému, k zfalšovanému certifikátu. Špatně je hned samotné označení dokumentu. Tučně, kapitálkami i obřím písmem velikosti „26“ firma WG deklaruje „EU PROHLÁŠENÍ O SHODĚ“. Správné označení takového dokumentu přitom má být: „ES PROHLÁŠENÍ O SHODĚ“. Úředníci SSHR chybu zřejmě „přehlédli“.

Kverulant.org

Hned poté společnost WG sebe samu v certifikátu prohlásí za výrobce (!) výtěrovek. Nějaká kontrola přes Registr zdravotnických prostředků?! Koho by to na SSHR zajímalo… Ovšem stačil by i prostý Google a náhled do obchodního rejstříku. V červnu 2020 WG nejenže nic nevyrábí (natož zdravotnický materiál), ale takové zboží nemůže ani dodávat.

Dovoz a distribuci zdravotnických potřeb a materiálu si firma do obchodního rejstříku dopíše poté, co se svým zbožím kromě SSHR zásobí i několik nemocnic – například brněnskou nebo ostravskou. Pro pořádek doplňme, že dovozcem a distributorem zdravotnických prostředků je WG od 26. 01. 2021.

Ne dosti na tom. Falešný certifikát, díky kterému se firma dostala k zakázkám na SSHR, obsahuje celkem 10 výsměšně hrubých a očividných chyb. Každý, kdo v oboru pracuje déle než 31 sekund, si musí okamžitě všimnout, že certifikát je fenomenálně podezřelý. Neuvěřitelně zní i to, že se nikdo na SSHR neobtěžoval ani s prostým ověřením činnosti WG jako účastníka/vítěze výběrového řízení. I proto se Kverulant domnívá, že se o této zakázce rozhodovalo úplně jinak a jinde než na SSHR.

Bohužel „výsměšně falešný certifikát“ není jediným důvodem, proč je Kverulant přesvědčen, že v tomto případu došlo ke korupci. V létě 2020 nakoupené zásoby výtěrovek totiž SSHR brzy nestačily. Na podzim roku 2020 proto musela být vypsána další „soutěž“.

Nepřekvapí, že proti létu bylo výtěrovek potřeba víc: konkrétně šestkrát tolik – 1 202 000 ks. Zrovna tolik jich měla na skladě firma WG (tou dobou stále bez potřebných oprávnění pro takové dodávky)… A byla náhoda, že zrovna ona také SSHR zaujala a zakázku znovu získala?! Jsme přesvědčeni, že to náhoda nebyla „ani náhodou“. Myslíme si, že šlo o připravený podvod, na jehož konci SSHR ze státního rozpočtu poslala na účet firmy WG téměř 6 500 000 Kč.

Trestní oznámení

Se svými zjištěními se Kverulant obrátil na 29. března 2021 na Státní zastupitelství. Věc byla pod č.j. 0 ZN 138/2021-3b postoupena na Obvodní ředitelství policie Praha II, SKPV OOK.  A zbrojnoši z obvodního ředitelství se s tím moc nepárali. Podle všeho se pouze zeptali kupujícího, tedy Správy státních hmotných rezerv, zda bylo všechno v cajku. A když borci z SSHR, řekli, že si ničeho nevšimli, tak věc v září 2021 odložili.

Obsah obrázku textPopis byl vytvořen automaticky

Kverulant protestoval a s právníky zkoumal další možnosti, jak dosáhnout potrestání parazitů na koronavirové krizi. Bohužel žádné nenašel.

Prosba o podporu

Jsme nezisková organizace, která dlouhodobě bojuje proti korupci. Pokud můžete, podpořte naši práci jakkoli malým, z to však pravidelným darem.

Za Kverulantův tým Vojtěch Razima

Twitter