PAPÍRY STRAŠÍ II
Kverulant.org opět zmapoval ceny tisku dokumentů ve státní správě. Kverulant zjistil, že úřady v letech 2012, 2013, 2014 tiskly levněji, než tomu bylo v letech 2009, 2010, 2011, ale někde plýtvání pokračovalo, a proto se Kverulant se svými zjištěními obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad a na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Oceňte Kverulantovo vytrvalé úsilí o zastavování tunelování veřejných rozpočtů a staňte se jeho dárcem.
Státní a veřejná správa tiskne ostošest. Potištěný papír je často jedinou hmatatelnou věcí, kterou úřad skutečně produkuje. Kverulant by nebyl kverulantem, kdyby si nemyslel, že se někde tiskne zbytečně draho a nákup tiskáren je spojený s korupcí. Kverulantovo podezření se ukázalo jako důvodné, když v roce 2012 porovnával ceny tisku u 22 institucí. Kverulant tehdy zjistil, že Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) tisknul jednu stránku za rekordních 3,99 Kč s tím, že tehdejší průměr činil 1,35 Kč. Díky Kverulantovi se tehdy přišlo na to, že šéf nákupu SFDI kupoval nepotřebné a předražené tiskárny bez výběrového řízení a byl za to vyhozen.
Vyhození šéfa nákupu a publicita, které se Kverulantovi při hlídání ceny tisku dostalo, patrně vedlo k tomu, že úřady začaly trochu šetřit. Celková cena za tisk dokumentů za roky 2009, 2010, 2011 činila celkem u 19 sledovaných institucí 325 milionů korun. Průměrná cena za vytištění jedné stránky činila 1,40 Kč. Za roky 2012,2013, 2014 již to bylo u stejných úřadů jen 271 milionů korun. To je pokles o hezkých 16%. Poklesla i průměrná cena pořízení jedné stránky, a to na 1,28 Kč. Dokonce ve sledovaném období poklesl i celkový počet vyprodukovaných dokumentů. Za roky 2009, 2010, 2011 potisklo 19 sledovaných institucí cekem 233 milionů kusů papírů a za roky 2012,2013, 2014 již to bylo jen 212 milionů kusů. A to je pokles o 9%. I přes tento pokles, tisnke úředník tuze rád. Jeden každý potiskne ročně průměrně přes 3 balíky papíru po 500 listech.
Tolik dobré zprávy a nyní k výsledkům naší anticeny za plýtvání. Rozhodli jsme se označit favority ve dvou kategoriích. V první kategorii jde o absolutní plýtvání. Spočítali jsme, o kolik jednotlivé úřady zaplatí navíc, než kdyby tiskly za cenu průměrnou ve státní správě. První místo mezi 33 porovnávanými institucemi zaujal Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. Ten za poslední tři roky zaplatil 39 milionů korun a kdyby tiskl za ceny obvyklé, zaplatil by jen 16 milionů. A proč vyhodil z okna 23 milionů korun? Inu protože si tiskárny moc nekupuje, ale hlavně si je pronajímá:
A kteří šikulové inkasují od DPP za pronájem tiskáren? Jsou dva. Sdružení Cannon CZ a AB plus a společnost s ručením omezeným Impromat CZ. A u této firmy se na chvíli zastavíme. Firma Impromat CZ je vlastněna dvěma vlastníky: firmou IMPROMAT INT, s.r.o. a firmou JNV International, a.s. A tyto dvě firmy vlastní nejen dodavatele předraženého tisku pro dopravní podniky, ale vlastní také 51% firmy IMPROMAT-COMPUTER s.r.o.. A ta se v pražském komunálu vyzná. V dubnu 2015 jí rada hl. m. Prahy schválila rámcovou smlouvu na dodávku 600 počítačů za 10 milionů korun. A jak se IMPROMATU podařilo trumfnout takové dodavatele jako je IBM, DELL, SAMSUNG, LYNX a podobně? Inu splnila přísné požadavky magistrátu. Jen namátkou: 10 USB portů, disk s kapacitou 500 GB, klávesnice a myš stejné barvy a značky jako PC. Patrně asi ten jen ti největší optimisté věří, že zadání nebyla napsána přesně na míru šikulům z IMPROMATU a že tyto zakázky neprovázela korupce. Kverulant se se svými podezřeními na pletichy v obou výběrových řízeních svěřil Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a doufal, že ÚOHS zahájí šetření jak s Dopravním podnikem tak s magistrátem.
Druhé místo v plýtvání patří další pražské instituci, Pražskému magistrátu. Ten za poslední tři roky zaplatil 66 milionů korun a kdyby tiskl za ceny obvyklé, zaplatil by o 17 milionů méně. A konečně místo třetí si zaujal Magistrát Karlovy Vary. V lázeňské metropoli vydali za tisk za poslední tři roky 18 milionů korun a kdyby tiskl za ceny obvyklé, zaplatil by o 12 milionů méně. Magistrát Karlovy Vary byl ale první v druhé kategorii porovnávání cen tisku. Zatímco 33 porovnávaných institucí tisklo v letech 2011, 2012, 2013 za průměrnou cenu 1,32 Kč za stránku, karlovarští byli schopni vynaložit na potištění jedné stránky A4 částku 3,70 Kč. Na druhém místě se v této kategorii umístil s nákladem 3,37 Kč za stránku magistrát Plzeňský a třetí místo patří již zmiňovanému Pražskému dopravnímu podniku s částkou 3,35 Kč za stránku.
Kverulant však dobře ví, že pokud o jeho kauzách neinformují média, tak ochota politiků a úředníků řešit problémy je jen malá. Proto na této kauze od samého začátku spolupracoval s datovými novináři Českého rozhlasu.Ti na základě Kverulantových dat sestavili několik přehledných tabulek. Tohle je jedna z nich:
Kverulant byl také pozván do hlavní zpravodajské relace Radiožurnálu:
Kverulantovým cílem je v této kauze omezení plýtvání, a proto se se svými zjištěními obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten však soudí, že ani předražený tisk v Dopravním podniku a ani nákup počítačů s deseti USB porty, diskem s kapacitou 500 GB s klávesnicí a myší stejné barvy a značky jako PC pražským magistrátem nestojí za prošetření.
Kverulant.org se se svými zjištěními obrátil i na předsedu Nejvyššího kontrolního úřadu Ing. Miloslava Kalu. Kverulant.org poskytl NKÚ všechny dokumenty, které při svém šetření získal. Kverulant je přesvědčen, že NKÚ jeho výsledky potvrdí a chce věřit, že NKÚvalespoň u největších plýtvačů sjedná nápravu. Zdá se, že Kverulant bude ve své snaze úspěšný. NKÚ mu dopisem sdělilo, že již má naplánováno hned několik podobných šetření jako provedl Kverulant.org.
Zájem médií je důležitým faktorem k tomu, aby byl Kverulant ve svém úsilí úspěšný. Jen zájem médií však nestačí. Proto Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu svého úsilí. Věnujte nám každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je nejdůležitější, při nákupu nezaplatíte nic navíc.