Nahoru

Předražené vysílačky pro celníky

Generální ředitelství cel vypsalo soutěž na nákup vysílaček za téměř 60 milionů korun. O žádnou soutěž však nešlo, zadávací podmínky byly totiž ušity na míru jen jedinému dodavateli, firmě KonekTel. Cílem Kverulanta je zrušení fingované soutěže a chystá podání na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Oceňte Kverulantovo vytrvalé úsilí o zastavování tunelování veřejných rozpočtů a staňte se jeho dárcem.

V roce 2017 vypsalo Generální ředitelství cel soutěž na nákup vysílaček. To bylo z formálních důvodů zrušeno a pak znovu vyhlášeno s termínem pro podání nabídek do 16. ledna 2018. V obou případech byly zadávací podmínky ušity na míru jen jedinému dodavateli vysílaček, firmě KonekTel. Kverulant se s firmou KonekTel nesetkává poprvé. V roce 2013 si pražský Dopravní podnik přichystal další tunel. Šlo o dodávku předražené ostrahy. Vtip spočíval v tom, že jediným možným účastníkem byla hlídací agentura, jejíž partner disponuje certifikátem pro vysílačku Motorola Dimetra IP, verze R 8.1. Tím byla v České republice jen a pouze firma KonekTel. Kverulantovi se podařilo tento tunel odhalit a v červnu 2015 i zastavit. Díky Kverulantovi tak Dopravní podnik, resp. daňoví poplatníci nepřišli o 110 milionů korun. Podrobnosti lze nalézt v Kverulantově kauze JAK KVERULANT ZASTAVIL TUNEL V DOPRAVNÍM PODNIKU.

Nyní však zpět k zakázce pro celníky. Ve specifikaci zakázky je dodávka 360 kusů ručních vysílaček a dodání a montáž 260 kusů vozidlových vysílaček za předpokládanou cenu 56 milionů korun. To vše ve vskutku speciálním standardu P25, který používají bezpečnostní složky v USA a který v ČR prodává jen firma KonekTel. V Evropě se pro tento účel používají jiné systémy, zejména technologie DMR a TETRA. Tyto technologie jsou zcela srovnatelné, schopné P25 plně nahradit a díky konkurenci mohou být i výrazně levnější. Celníci kdysi dostali několik vysílaček systému Motorola P25 darem od ambasády USA, ale již dávno nastal čas se ze závislosti na jediném dodavateli vymanit. Závislost na jediném dodavateli se nejen v české kotlině stala takovým fenoménem, že pro ni existuje speciální termín, "vendor lock-in". Kam vede vendor lock-in v kombinaci s pořádným tunelem, dobře ilustruje nákup CRABu, centrálního registru administrativních budov za 1,6 miliardy korun. Přitom CRAB byl a je v zásadě jen trochu lepší excelová tabulka. 

Na celém výběrovém řízení je také velmi podezřelá skutečnost, že podle specifikace radiostanic uvedené v zadávací dokumentaci není k vysílačkám poptávána funkce šifrování, GPS ani ManDown (funkce „ležící muž“ aktivuje nouzový stav v případě, že se vysílačka dostane do vodorovné nebo převrácené polohy a setrvá v ní po určitou dobu). Celníci pouze požadují, aby vysílačky měly možnost tyto funkce v budoucnu doplnit. Patrně i velký fanoušek otevřenosti státní správy bude souhlasit, že funkcionalita šifrování je pro celníky naprosto klíčová. Radiostanice pro systém P25 lze velmi pohodlně odposlouchávat skenerem v ceně cca 12 tisíc korun. Pokud si tedy celníci skutečně koupí vysílačky od KonekTelu, bude nejspíš následovat výběrové řízení na zabezpečení nových vysílaček proti odposlechu. A jediným možným dodavatelem bude naprosto nepřekvapivě nejspíš opět pouze KonekTel. Mimochodem, radiostanice již zmíněného systému DMR, které jsou rovněž používány bezpečnostními složkami, mají digitální šifrování jako základní funkci, kterou není třeba zvlášť připlácet. 

Kverulant se v lednu 2018 obrátil na generálního ředitele Generálního ředitelství cel Milana Poulíčka a v dopise ho požádal, aby výběrové řízení zrušil. Ten Kverulanta požádal o schůzku se ze které Kverulant pořídil videozáznam. Velitel celníků, generál Poulíček společně se svými podřízenými tendr na vysílačky obhajoval.

Kverulanta však brigádní generál Poulíček a ani jeho podřízení naprosto nepřesvědčili a ten tak chystá podání k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, přestože poplatek za podnět k antimonopolnímu úřadu přijede na 10 tisíc korun. Pomozte Kverulantovi dosáhnout zrušení této fingované soutěže. Staňte se Kverulantovým pravidelným dárcem a věnujte mu každý měsíc 30 korun. I vaše koruna denně mu pomůže vyhrát v této kauze, ohlídat, kam tečou vaše daně, a měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. A konečně Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A co je důležité, při nákupu nezaplatíte nic navíc.