Nahoru
Anketa: Měl by být areál Pražského hradu otevřený?

Foto Tomas Binter
Anketa: Měl by být areál Pražského hradu otevřený?
Twitter

Vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Přitom od zavedení plošných kontrol se na Hradě ale ani před ním neodehrál jediný bezpečnostní incident. Je tedy opravdu nejvyšší čas kontroly zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem. Oba prezidenští kandidáti to Kverulantovi slíbili. A jaký je váš názor?

Areál Pražského hradu by měl být?

3 247 (91 %)

227 (6 %)

33 (1 %)

51 (1 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Obecně prospěšná společnost Kverulant.org již několik let usiluje o zrušení plošných kontrol v areálu Pražského hradu. Proto Kverulant všem kandidátům ještě před prvním kolem položil tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola Kverulantovi slíbili, že v případě zvolení otevřou Hrad. Ať už vyhraje kdokoliv, bude Kverulant budoucímu prezidentovi jeho slib připomínat, dokud nebude areál Hradu volně přístupný.  Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv jen prezidentovi podpořte Kverulantův důsledný boj za otevření alespoň malým darem.


Foto Tomas Binter

Petr Pavel: ,,Ano. Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem. Mělo by se tam například konat víc společenských a kulturních akcí. To bych rozhodně podporoval.“


Andrej Babiš: ,,Pražský hrad nepatří prezidentovi, ale českému národu a českým občanům. Je to jeden ze symbolů, naší země, a proto bych ho určitě veřejnosti otevřel, a to včetně Jeleního příkopu. Zároveň bych chtěl při každém státním svátku vystavovat korunovační klenoty a na nádvoří Pražského hradu chci také umístit schránku, kam lidé budou moci dávat své podněty, nápady, ale i stížnosti. Myslím, že prezident by neměl být od lidí odtržený, ale naopak s nimi být v co nejčastějším kontaktu.“


Připomeňme si, že vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě v září 2015 mělo prezidentovi Zemanovi připomenout jeho buranské chování. V reakci na to Zeman v roce 2016 zneužil zpráv o teroristických útocích v Evropě, uzavřel Hrad svobodnému pohybu a zavedl na něm plošné policejní kontroly. Ty vedly k tomu, že Zeman pro případné skutečné teroristy vytvořil snadný terč v podobě dlouhých front na Hradčanském náměstí. Přitom od zavedení plošných kontrol se na Hradě ale ani před ním neodehrál jediný bezpečnostní incident. Je tedy opravdu nejvyšší čas kontroly zrušit a vrátit ukradený Hrad lidem. 

Připomeňme si i to, že ministr vnitra Vít Rakušan, který už počátkem roku 2022 sliboval odstranění plošných kontrol, ale ve skutečnosti pro otevření Hradu neudělal vůbec nic.

V den výročí vzniku republiky 28. října 2022 uspořádal Kverulant na Pražském hradě již druhé protestní setkání za trvalé otevření jeho areálu.

V listopadu 2022 Zeman radikálně otočil a vydal hned tři prohlášení, ve kterých tvrdil, že vždycky chtěl, aby Pražský hrad byl otevřen. Zeman samozřejmě lhal a Kverulant jej za to opakovaně kritizuje. Nebylo však jasné, co za tím kompletním názorovým veletočem je. Pak vyšlo najevo, že Miloš Zeman po policii chce, aby zrušila kontroly u vstupů na Pražský hrad, protože blokují přístup ke stánkům a pódiu, které Hrad na vánoční trhy pronajal firmě, jejíž zaměstnanci poslali statisíce prezidentské straně.

Pražský hrad má patřit široké veřejnosti a nikoliv prezidentovi a jeho kamarile. Podpořte Kverulantův boj za jeho otevření alespoň malým darem. Pokud nebude veřejnost tlačit, může se snadno stát, že i příští prezident přes všechny dané sliby ponechá Hrad uzavřený. Zvlášť v případě vítězství Zemanova souputníka Babiše by se to mohlo snadno stát. Nějaký zástupný důvod, jako je například složitá bezpečnostní situace, se najde vždycky.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek