Nahoru
ANKETA: Měli by úřednici platit za svoje chyby?
ANKETA: Měli by úřednici platit za svoje chyby?
Twitter

Po zaměstnancích státu v drtivé většině případů nikdo nevymáhá náhradu škody, kterou svým nesprávným či nezákonným postupem způsobili. Přitom jen za posledních pět let stát na odškodněních za nezákonný postup státu vyplatil lidem 1,2 miliardy korun a další miliardy úřady platily na pokutách. Kverulant protestuje proti beztrestnosti úředníků a už roky volá po nápravě. A jaký je váš názor:

Úředníci by za svoje chyby, které někomu způsobily škodu, měli platit?

1 444 (38 %)

805 (21 %)

662 (17 %)

468 (12 %)

445 (12 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podle údajů Ministerstva spravedlnosti je v současnosti „živých“ 417 případů regresních náhrad. Tedy finančních postihů úředníka, který způsobil škodu. Vymáhá se většinou po osobách exekutorů a to v celkové částce 150,6 milionu Kč. Z těchto věcí v běhu bylo prozatím vymoženo 3,4 milionu Kč. Úspěšným vymožením bylo od roku 2014 ukončeno 110 případů regresu a získána tak částka 5,3 milionu Kč.

To je v příkrém nepoměru k faktu, že jen za posledních pět let stát v mimosoudním odškodnění za nezákonný postup státu vyplatil lidem skoro 560 milionů korun a dalších 643,5 milionu na základě soudních rozhodnutí. A jen v loňském roce běželo proti státu více než dva tisíce dalších soudů o náhradu škody.

Kupříkladu jen Ministerstvo obrany dostalo od začátku roku 2021 od Úřadu pro hospodářskou soutěž pokutu za chyby ve veřejných zakázkách v nebývalé výši 500 milionů korun – za chyby v tendru na nákup armádních vrtulníků za 17 miliard korun. Resort přitom žádného z chybujících úředníků nepostil a ani to neplánuje.

To, že jde o dlouhodobý stav, dokazuje práce neziskové společnosti Kverulant.org. Kverulant zjistil, že úřady zaplatily na náhradách škod a pokutách v letech 2014 až 2018 celkem téměř 2 miliardy korun. Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím umožňuje vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. Takto však bylo vymoženo pouhých 14 milionů korun. To je podle Kverulanta zoufale málo, a proto protestuje proti beztrestnosti úředníků a už roky volá po nápravě.

Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu svého vytrvalého úsilí. Pomozte Kverulantovi zastavit úřednickou beztrestnost a expanzi rozežraného státu, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Twitter
Zpět na výpis novinek