Nahoru
Anketa: Nejméně zkorumpovaná politická strana
Ministryně obrany Jana Černochová se zbraní CZ Bren 2 PPS foto: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia
Anketa: Nejméně zkorumpovaná politická strana
Twitter

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Ale všichni nejsou stejní a všichni politici nekradou. A platí-li tento předpoklad, pak ani všechny politické strany nejsou stejné. A co si o tom myslíte vy?

Která z těchto politických stran je zkorumpovaná nejméně?

4 055 (43 %)

523 (6 %)

164 (2 %)

100 (1 %)

239 (3 %)

959 (10 %)

1 050 (11 %)

132 (1 %)

2 153 (23 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly.  Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Seznam jistě není úplný, protože je sestaven jen z těch politiků, kteří se objevili v Kverulantových kauzách. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj.  Kverulantův blacklist s 30 politiky je toho důkazem. Za posledních 12 měsíců tam přibyli tři politici ze třech různých stran.


Ministryně obrany Jana Černochová se zbraní CZ Bren 2 PPS foto: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia
Ministryně obrany Jana Černochová se zbraní CZ Bren 2 PPS foto: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia

Jana Černochová (ODS) se v prosinci 2021 stala ministryní obrany.  Ještě za jejího předchůdce ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Černochové byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Kulomety nedodával belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímaly podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany včele s Janou Černochovou mu je však odmítlo poskytnout. Překupník, který kulomety dodává si to prý nepřál. Kverulant ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě v srpnu 2023 vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Proto se Kverulant domáhal poskytnutí požadovaných informací prostřednictvím exekuce. Další podrobnosti naleznete v kauze Násobně předražený nákup kulometů za 1,5 miliardy.

Jana Černochová byla v době přidání na Kverulantův blacklist, tedy v září 2023, ministryní obrany ve vládě Petra Fialy složené z koalic SPOLU a PirSTAN. Dále poslankyní za ODS a radní městské části Praha 2.

Wikipedie v září 2023 uváděla, že Jana Černochová (* 26. října 1973 Praha) maturovala v roce 1992. Poté pracovala v bance na přepážce. V roce 1996 absolvovala kurz v oboru bankovnictví a peněžní ekonomie na Fakultě financí a účetnictví VŠE v Praze. V roce 2009 získala titul bakaláře na Vysoké škole aplikovaného práva. Roku 2011 dokončila magisterský obor mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě Praha. Je rozvedená, bezdětná.

V roce 1997 vstoupila do Občanské demokratické strany (ODS). Ve volbách 2010 byla zvolena do dolní komory českého parlamentu. Ve volbách 2013 byla opět zvolena do Poslanecké sněmovny. V listopadu byla zvolena 1. místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS.

V roce 1998 zasedla v zastupitelstvu městské části Praha 2, kde v letech 2006–2010 poprvé působila jako starostka. Roku 2010 se stala členkou rady. Dne 7. listopadu 2014 byla Jana Černochová opět zvolena starostkou Prahy 2. V prosinci 2021 na post starostky městské části rezignovala, jelikož se stala ministryní obrany a zůstala členkou rady pro školství.

Když v Polsku spadla ukrajinská raketa na jejich území, chtěla bez rozmyslu vyhlašovat Rusku válku, i když se nevěděl původ té rakety. Když ji někteří novináři kritizovali za trestání olympijského vítěze Davida Svobody, který přímo neodsoudil ruskou invazí na Ukrajinu, ona neudržela nervy a nadávala jim.


Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová, Marian Jurečka, ČTK / Šimánek Vít

Markéta Pekarová Adamová se v listopadu 2021při nástupu do jedné z nejlépe placených funkcí v Poslanecké sněmovně málem zajíkala svatým zápalem při slibu, že výrazně omezí výdaje aparátu, v jehož čele se usadila. Slíbila, že ušetří nejméně 40 milionů. Po roce Kverulant ověřil, zda Pekarová svůj slib dodržela. Nedodržela, naopak v roce 2022 sněmovna pod jejím vedením utratila o 141 milionů víc. Kverulant o tom v dubnu 2023 publikoval článek a Pekarovou Adamovou vyzval k omluvě za nesplněný slib. Nejen, že se politička neomluvila, ale jí řízená Poslanecká sněmovna doručila Kverulantovi výhrůžný dopis. Píše se v něm, že pokud článek o Pekarové neopraví, resp. neodstraní, bude ho sněmovna žalovat. Podrobnosti a celé vyjádření poslanecké sněmovny můžete nalézt v kauze Pekarová Adamová slíbila na provozu sněmovny ušetřit 40 milionů, ale náklady byly naopak o 141 milionů vyšší.

Markéta Pekarová byla v době přidání na Kverulantův blacklist, tedy v dubnu 2023, předsedkyní Poslanecké sněmovny a předsedkyní strany TOP09, která v koalici SPOLU vyhrála v na podzim roku 2021 volby.

Wikipedie v dubnu 2023 uváděla, že Markéta Pekarová Adamová (* 2. října 1984 Litomyšl) se po absolvování Gymnázia ve Svitavách (1996 až 2004) přestěhovala do Prahy, kde začala pracovat v obchodním oddělení společnosti T-Mobile. V letech 2006 až 2008 vystudovala bakalářský obor andragogika a personální řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2009 studovala na Masarykově ústavu vyšších studií Českého vysokého učení technického obor ekonomie a management v průmyslu. V roce 2009 vstoupila do nově vzniklé TOP 09. Do té doby se aktivně politicky neangažovala. V květnu 2012 byla zvolena předsedkyní regionální organizace TOP 09 Praha 8, tento post v dubnu 2013 obhájila. Od září 2013 je členkou předsednictva TOP 09 Praha. Na 4. celostátním sněmu strany v listopadu 2015 v Praze byla zvolena místopředsedkyní strany. A předsedkyní strany TOP09 se stala 24. listopadu 2019.


Petr Hladík (KDU-ČSL) / Profimedia

Petr Hladík, jako náměstek brněnské primátorky hlasoval v roce 2022 v zájmu podnikatele, se kterým kšeftuje a nenahlásil že je v konfliktu zájmů, jak mu to ukládá zákon. Šlo o dvojnásobně předražený nákup pozemku do majetku města Brna od Hladíkova souputníka Martina Unzeitiga.  Podrobnosti lze nalézt v kauze Neohlášený konflikt zájmů náměstka ministra Petra Hladíka.

Petr Hladík byl v den svého jmenování 10. března 2023 pozván do pořadu 20 minut Radiožurnálu. Redaktor Vladimír Kroc se ho ptal, jestli je v pořádku, že se předseda vlády před jeho jmenováním musí opakovaně ptát nejvyššího státním zástupce, zda je stíhán a jaká je jeho pozice v trestním řízení bytové kauzy. Hladík odpověděl, že předseda vlády má na takové informace přece nárok, tak kde je problém? Vladimír Kroc pokračoval dotazy na hlasování v zájmu podnikatele Martina Unzeitiga, se kterým kšeftuje, a nenahlášení konfliktu zájmů, jak mu to ukládá zákon. V duchu pokleslé české politické kultury přistižený politik vinu popřel a jako obvykle obvinění označil za „nechutné mediální útoky na mou osobu a na mou rodinu“. A dodal: „Poskytl jsem celou řadu právních názorů od největších odborníků a všichni se shodli, že jsem žádný střet zájmů neměl.“

Petr Hladík byl v době přidání na Kverulantův blacklist, tedy v lednu 2023, náměstkem ministra životního prostředí, respektive toto ministerstvo ve skutečnosti řídil. To, když ho prezident odmítl ministrem jmenovat, protože ho policie vyšetřovala pro účast na organizované zločinecké skupině.  V říjnu 2022 policie zadržela deset lidí kvůli údajnému kupčení s byty – a to, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby.

Wikipedie v lednu 2023 uváděla, že Petr Hladík (* 28. září 1984 Osová Bítýška) je český politik, manažer a informatik, od března 2019 místopředseda KDU-ČSL, od ledna 2023 náměstek ministra životního prostředí ČR, od roku 2014 zastupitel a v letech 2016 až 2022 pak první náměstek primátora města Brna, v letech 2010 až 2022 zastupitel městské části Brno-sever (v letech 2015 až 2016 též místostarosta MČ), v letech 2012 až 2015 předseda Mladých lidovců.

Koncem roku 2022 odmítl tehdejší prezident Miloš Zeman jmenovat Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Za jeden z hlavních důvodů pro nejmenování Hladíka Zeman považoval to, že mu policie prohledala kancelář a zabavila počítač kvůli kauze přidělování městských bytů v Brně. Přesto nový prezident Petr Pavel už den po své inauguraci Hladíka do funkce jmenoval. „Jsem rád, že mohu hned po inauguraci učinit první pracovní krok a jmenovat ministra životního prostředí,“ uvedl prezident Pavel při jmenování. „Ukončit poměrně dlouhé období dohadů a výhrad – z toho, co jsem si měl možnost sám zjistit, tak prázdných.“ O tom, že se vystudovaný ajťák životním prostředím nikdy profesně nezabýval a že jej vyšetřuje policie, se prezident Pavel nezmínil.


Kverulant hlídá věrolomné politiky a rozežrané úředníky už od roku 2009. Pomáhejte nám v tom jakkoliv malým, zato však pravidelným darem. 

Vojtěch Razima, ředitel a zakladatel Kverulant.org

Twitter
Zpět na výpis novinek