Nahoru

Vysoký úředník z obrany, který koupil za miliardu pětkrát předražené kulomety, byl povýšen

V lednu 2022 vyšlo najevo, že ještě za ministra Lubomíra Metnara (ANO) koupila armáda pouhé tři dny před loňskými Vánocemi za miliardu tisícovku pětkrát předražených kulometů MINIMI. Nákup proběhl bez výběrového řízení a kulomety nedodává belgický výrobce, ale jihočeská garážovka. Pod smlouvou je podepsán tehdejší náměstek pro vyzbrojování Lubomír Koudelka. Nejen, že Koudelka nebyl novou ministryní Janou Černochovou (ODS) vyhozen, ale byl dokonce povýšen. Kverulant.org protestuje a žádá po Černochové vysvětlení a nápravu. Věrolomné politiky a zkorumpované úředníky je třeba kontrolovat neustále a přesně to Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte ho v tom alespoň symbolickým darem.

Lubomír Koudelka, vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany | zdroj ČT

Kulomety MINIMI jsou ve výzbroji české armády již roky, podobně jako u prakticky všech armád zemí NATO, a k dispozici jich vojáci mají už několik stovek. O dalším nákupu 949 belgických kulometů do roku 2025 za 1,13 miliardy korun rozhodl 21. prosince 20221 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Nešlo o nákup narychlo vyvolaný válkou na Ukrajině. K začátku ruské invaze tehdy ještě scházely dva měsíce.

Prostředník

Dodavatelem kulometů nebyl jejich belgický výrobce Fabrique Nationale, ale česká garážovka CB SERVIS CENTRUM z Borku u Budějovic. Resort využil prostředníka navzdory slibu Babišovy vlády, že zbrojní nákupy ze zahraničí budou probíhat bez nich a bude se nakupovat napřímo.

Bez řádného výběrového řízení

Na miliardovou zakázku neproběhlo řádné výběrové řízení. Zakázka byla zadána formou „jednacího řízení s uveřejněním“. Nabídku podal pouze jediný, garážovka CB SERVIS CENTRUM. Lze předpokládat, že podmínky jí byly ušity na míru a někdo jiný se tak ani přihlásit nemohl. Tomu svědčí to, že ministerstvo trvalo na dodání kompletních sad, tedy kulometu a optiky jedním dodavatelem. Pokud by úředníci poptali zvlášť kulomety a zvlášť optiku s montáží, mohli by dostat lepší ceny na obě hlavní komponenty dodávky. Ale o lepší cenu tady patně nešlo.

Cenu ani neověřil žádný znalec s kulatým razítkem. Možná proto, že cena 1,19 milionu korun za jeden kus kulometu je skutečně hodně přehnaná. „Cena vypadá skutečně velmi zvláštně. Musíme si uvědomit, že to je v podstatě cena tří osobních automobilů a lehký kulomet této kategorie není zas tak sofistikovaná zbraň,“ řekl vojenský publicista a šéfredaktor ATM Michal Zdobinský. Více již v reportáži ČT:

Lehký kulomet FN MINIMI skutečně není posledním výkřikem zbrojního průmyslu. Poprvé byl představen v roce 1974 a v současnosti jej používá více než 20 zemí světa. V roce 1982 byl zaveden do výzbroje armády USA pod označením M249 Squad Automatic Weapon (SAW). Výrobcem je belgická firma Fabrique Nationale de Herstal nebo FN Herstal (někdy zkracováno jen na Fabrique Nationale, FN).

Pětkrát dražší než od výrobce

Belgické kulomety přitom napřímo od výrobce nakupuje například Norsko či Portugalsko. Norsko dokonce dostalo od výrobce cenu 219 tisíc korun za kus. To je více než 5krát levnější než český nákup za 1,19 milionu za kus. Ministerstvo se trochu chabě hájí, že Armáda ČR na rozdíl od Norska, garantovala odběr pouze 477 kusů kulometů, kdežto Norové se zavázali odebrat nejméně 1000 kusů. Ministerstvo také naznačuje, že Norové si kulomety koupili bez optiky a bez „soupravy na čištění“:

V minulosti Česko nakoupilo 269 shodných kulometů za dvě stě milionů korun, tedy opět výrazně levněji. Nákup tehdy probíhal přes nákupní agenturu NATO SUPPORT AND PROCUREMENT AGENCY (NSPA). NSPA je speciální agenturou NATO poskytující svým zákazníkům podporu při pořizování vojenského materiálu a služeb, zajišťující podporu integrovaných mnohonárodních schopností včetně kompletního řízení životního cyklu a poskytující operační a logistickou podporu. Ale velká renomovaná mezinárodní agentura nebyla náměstkovi Koudelkovi patrně dost dobrá, proto dal přednost garážovce z Borku u Budějovic: „Co se týká zadání přes NSPA, je pravda, že v minulosti jsme pořízení tohoto kulometu realizovali přes NSPA, ale bohužel jsme neměli příliš dobré zkušenosti. Ta zakázka se protáhla o několik let.“

Povýšení pachatele

Za ministerstvo podepsal „velkorysou“ smlouvu tehdejší náměstek sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka:

Čekali byste možná, že po změně vlády byl novou ministryní Janou Černochovou (ODS) vyhozen a čelí policejnímu vyšetřování pro korupci. Omyl. Lubomír Koudelka na ministerstvu obrany pracuje nadále. A podle všeho si za nové ministryně Černochové si ještě polepšil. Z náměstka se stal vrchním ředitelem sekce vyzbrojování a strategie. Podle Ministerstva obrany však prý nešlo o žádné povýšení, ale jen o přejmenování pozice. „Na základě změny zákona o státní službě účinné k začátku letošního roku totiž došlo ke změně označení služebního místa „náměstek pro řízení sekce“ na „vrchní ředitel sekce“: sdělilo ministerstvo obrany Kverulantovi v lednu 2023.

Ale ať už Koudelka skutečně povýšen byl nebo byl jen jeho post jen honosněji pojmenován, podle Kverulantova názoru nemá za pětkrát předražený nákup za miliardu co dělat ve vysoké státní funkci. Proto Kverulant v lednu 2023 požádal ministryni obrany Jano Černochovou o vysvětlení a nápravu.

Pouze kosmetická změna

V polovině prosince 2022 uplynul jeden rok od jmenování vlády Petra Fialy (ODS) složené ze zástupců dvou koalic politických stran a hnutí: ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti, STAN. Politici reprezentující současnou vládní koalici během kampaně před sněmovními volbami 2021 deklarovali „Změnu“, která měla přinést řešení související mimo jiné se střetem zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) a prohlubující se privatizací veřejného zájmu ze strany hnutí ANO. Zdá se však, že minimálně na Ministerstvu obrany vše běží ve starých kolejích. Svědčí o tom i první reakce úřadu Jany Černochové na Kverulantův článek, kterou lze s trochou nadsázky shrnout takto: „Žádné kulomety jsme nekupovali a ta částka také nesedí.“

Jana Černochová, ministryně obrany na 50. schůzi Poslanecké sněmovny | Profimedia

Prosba o podporu

Vlády je třeba kontrolovat a to Kverulant dělá už od roku 2009. Podpořte ho v tom jakkoliv malým, alespoň symbolickým darem.