Nahoru
Část Pražského hradu je znovu uzavřena, bude tam parkoviště pro policii
Část Pražského hradu je znovu uzavřena, bude tam parkoviště pro policii
Twitter

V pondělí 17. dubna ohlásil prezident Petr Pavel otevření areálu Pražského hradu. To, jak byl Hrad skutečně „otevřen“ však vzbuzuje mnohé rozpaky. A v pondělí 5. června došlo k uzavření Stájového dvora, jednoho ze vstupů do turisty oblíbené Královské zahrady. Z nařízení kancléřky Jany Vohralíkové se z tohoto místa stalo parkoviště, které bude sloužit policejním vozům.

Jistě, nejde o žádnou tragédii, do Královské zahrady se veřejnost stále může dostat vstupem od Belvederu, nebo z ulice U Prašného mostu přes hlavní Tereziánskou bránu. Ale uzavření části Hradu pro potřeby policejního parkování na úkor veřejnosti není dobrý signál. Zvlášť pokud uvážíme, že policie může parkovat naproti na dvou parkovištích v ulici Královská obora a pokud si uvědomíme, že prezidenta už hlídá Hradní stráž, která má sama o sobě téměř 1000 lidí.

To však není jediná okolnost, která vzbuzuje rozpaky. Lidé stále nemohou do Hradu vstupovat hlavním vchodem, tedy Bránou Gigantů. Na místech dřívějších kontrolních stanovišť stále stojí odporné jarmareční stavby bývalého kancléře Mynáře, plné policistů. Také se může snadno stát, že namátkové kontroly se opět rychle změní v plošné. Z přístupu do Hradu nezmizely ani ocelový ježci na vjezdech. To se prý změní teprve, až bude vysoutěžen dodavatel jiného tipu ochrany Hradu před vjezdem vozidel.

Návrat k plošným kontrolám jsme již viděli

Kverulant už jednou viděl návrat od namátkových kontrol k plošným. To, když vyhrál soud, který stanovil, že Pražský hrad je veřejným prostranstvím. V důsledku Kverulantova soudního vítězství se nařízení, kterým Zeman znepřístupnil veřejnosti prakticky celou městskou čtvrť, a to jenom proto, aby ukázal svou moc, stalo neudržitelným. A tak byl v pondělí 3. května 2021 Hrad konečně otevřen široké veřejnosti. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly po dlouhých pěti letech zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Ty se však po několika dnech vrátily.

Kverulant usiluje o otevření areálu Hradu už od roku 2016. Nedávné ohlášení otevření Hradu považuje i za svůj úspěch.  Kverulant odeslal množství dopisů a výzev, na Hradě uspořádal dvě protestní akce, a dokonce vyhrál soud o to, je-li areál Hradu veřejným prostranstvím či nikoli. To, když na jaře roku 2021 bývalý prezident Zeman zavřel Hrad úplně.  

Kverulant všem kandidátům na prezidenta položil v listopadu 2022 tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Vítězný kandidát Petr Pavel odpověděl: ,,Ano. Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem. Mělo by se tam například konat víc společenských a kulturních akcí. To bych rozhodně podporoval.”

Kverulantova kampaň za otevření Hradu nekončí

Petr Pavel před dvěma měsíci ohlásil otevření Pražského hradu, ale ještě se tak úplně nestalo.  Proto Kverulant svoji kampaň za vrácení Hradu lidem stále ještě nemůže považovat za skončenou.  Pokud si myslíte, že Pražský hrad má skutečně patřit široké veřejnosti podpořte Kverulantův boj za jeho otevření jakkoliv malým, za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek