Nahoru
Je hlídač státu Michal Bláha v konfliktu zájmů?
Je hlídač státu Michal Bláha v konfliktu zájmů?
Twitter

Správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) tvoří celkem 30 členů, z čehož 10 členů je jmenováno vládou a 20 členů voleno Poslaneckou sněmovnou. Patrně nikoho nepřekvapí, že členy správní rady jsou politici napříč politickým spektrem. Co však překvapivé je zjištění, že členem správní rady VZP je od roku 2022 i Michal Bláha, zakladatel a ředitel skvělého protikorupčního nástroje Hlídač státu. Ředitel Kverulanta Vojtěch Razima to považuje za ukázkový konflikt zájmů a píše o tom v několika článcích. Michal Bláha v tom problém nevidí a poukazuje na to, že jeho působení v VZP státu šetří miliardy.

Michal Bláha, foto: Hlídač Státu

Správní radu VZP tvoří celkem 30 členů, z čehož 10 členů je jmenováno vládou a 20 členů voleno Poslaneckou sněmovnou. Patrně nikoho nepřekvapí, že členy správní rady jsou politici napříč politickým spektrem. Podobné je to s členy dozorčí rady. Ta má 13 členů, z toho 10 členů je voleno dolní komorou parlamentu a 3 členy jmenuje vláda na návrh ministra zdravotnictví, ministra financí a ministra práce a sociálních věcí. Celkem tak mají politici ve VZP čtyřicet tři trafik. Ke čtyřiceti třem trafikám ve VZP je tak nutno ještě připočítat pět členů dozorčí rady dceřiné společnosti POJIŠŤOVNA VZP(PVZP) a čtyři členy správní rady PVZP. Dohromady tak mají politici v obou pojišťovnách více než padesát trafik.

Členem správní rady VZP je od roku 2022 i Michal Bláha, zakladatel a ředitel skvělého protikorupčního nástroje Hlídač státu. Podobně jako Vojtěch Razima měl i Michal Bláha před lety odvahu začít kontrolovat, jak politici, úředníci a stát zacházejí s našimi penězi. Díky němu a jeho Hlídači státu se dají vyhledávat informace o smlouvách, úřadech, politicích a kontrolovat toky veřejných peněz.

Od února 2022 Michal Bláha o velkých tocích veřejných peněz sám spolurozhoduje. Zvláště bolestivé je to například v případě, na který v lednu 2023 upozornil Radek Nohl ze Seznam Zpráv. Jde o to, že VZP plánuje rozdělit mezi čtyři zdravotnická zařízení odhadem 403 milionů korun a část získá i soukromá nemocnice, jejímž vlastníkem je poradce premiéra Petra Fialy.

Odměna 1,6 milionu pro šéfa VZP

Ani další Nohlovo odhalení nevyznívá pro členy správní rady VZP, a tedy ani pro Michala Bláhu příliš příznivě. V březnu 2024 vyšlo najevo, že řediteli VZP Zdeňku Kabátkovi zvýšila správní rada VZP v prosinci 2021 plat o téměř dvě třetiny. Místo 225 tisíc, které měsíčně bral od svého nástupu do čela VZP v roce 2012, činí nyní jeho pravidelný měsíční příjem 355 tisíc korun. K tomu mu navíc správní rada VZP, už za Michala Bláhy, schválila za rok 2022 roční odměnu 1,3 milionu korun a za rok 2023 už to bylo 1,6 milionu korun.

Konflikt zájmů

Do funkce dosadili Bláhu politici z Pirátské strany. Vojtěch Razima je přesvědčen, že je možné stát buď vytvářet, podílet se na chodu jeho velké instituce, nebo jej kontrolovat, potažmo že politiky je možné buď kontrolovat, nebo se s nimi kamarádit. Dělat obojí najednou je konflikt zájmů.

Obzvláště bolestivě tento konflikt zájmu vyniká, když si uvědomíme, že ředitel a zakladatel watchdogu Hlídač státu Michal Bláha je vrcholným představitelem instituce, která na jiný watchdog posílá hloubkové kontroly a vede proti němu soudní účelový spor.

Žaloba na Kverulanta

Jen znalci patrně vědí, že státní Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) má dceřinou společnost Pojišťovna VZP (PVZP), která poskytuje komerční pojištění. Tato dcera získala lobováním Jaroslava Faltýnka (ANO) monopol na pojištění léčebných nákladů cizinců. Šlo o miliardový byznys na úkor běžných komerčních pojišťoven a v rozporu s legislativou EU. Cílem Kverulanta bylo tento nemravný a nezákonný byznys ukončit, to se mu nakonec podařilo a monopol byl přijetím novely příslušného zákona 12. června 2023 zrušen. To vedlo ke zlevnění pojištění o desítky procent. Tím však tato kauza pro Kverulanta neskončila. PVZP podala v létě 2023 na Kverulanta žalobu. Domáhala se stažení všech článků o PVZP z Kverulantových stránek. Městský soud 5. května 2024 žalobu PVZP na Kverulanta zamítl. Nicméně PVZP se proti rozsudku odvolala a spor tak pokračuje.

Vojtěch Razima

Reakce Michal Bláhy

Vojtěch Razima, zakladatel Kverulanta, mě kritizuje, že jsem – přes svou roli ředitele Hlídače státu – současně členem správní rady VZP (SR VZP).

Je přesvědčen, že je možné organizaci buď zvenku kontrolovat anebo s ní kolaborovat.

Mrzí mě, že jako zkušený praktik, právník i bojovník za transparentnost zcela opomíjí, že hlavní činností členů SR VZP je kontrola hospodaření a managementu VZP. Jako člen správní rady mám přístup k mnohem detailnějším informacím o hospodaření VZP, než nezávislý pozorovatel z venku. A z pozice člena správní rady dokážu aktivně zastavit miliardové kšefty, o kterých se Kverulant ani nedozví. Minulý rok se mi podařilo zastavit tunel ve VZP za 4 miliardy Kč. Tento tunel jsme se v Hlídači snažili marně zastavit roky – vedení VZP veřejný tlak ignorovalo. Ale jako člen správní rady jsem měl možnost tento problém představit ostatním členům a získat přístup k detailním interním dokumentům, které po srovnání s našimi analýzami WatchdogAnalytics.cz jednoznačně ukázali na lži najatého znalce i managementu u zakázky za 8 miliard Kč a dotlačil vedení VZP ke zrušení této zakázky.

Stejným způsobem aktivně ovlivňuji smluvní politiku VZP či mediálně vděčná pravidla odměňování ředitele VZP. Správní rada je kolektivní orgán, který rozhoduje většinově a bohužel mé návrhy nebyly vždy přijaty, ale opakovaně se mi podařilo rozhodnutí změnit k lepšímu. Jako člen správní rady jsem opakovaně navrhl zcela jiná kritéria odměňování ředitele VZP hodnotící dostupnost zdravotní péče či transparentní výběrové řízení na ředitele VZP, které však větší část správní rady VZP před pár dny odmítla.

Peníze, které jako člen správní rady VZP dostávám, není “úplatek VZP” za mlčení, ale odměna čas a studium měsíčně stovek stránek podkladů, o kterých jednáme. Já ve správní radě zastupuji (přesně v souladu se zákonem) zájmy pojištěnců VZP, nikoliv zájmy politických stran či samotné VZP.

Zrušením tunelu za 4 miliardy je jednoznačným potvrzením mé práce jako hlídače ve VZP. V ČR je prakticky nemožné najít neziskovou organizaci jako Hlídač státu, která by za sebou měla úspory v miliardách Kč (k VZP ještě 1 mld Kč na GFŘ) a stovky dalších hotových projektů a protikorupčních kroků.

  Michal  Bláha

PS: boj Kverulanta s Pojišťovnou VZP aktivně sleduji, dokonce jsem se ze své pozice pokusil tento spor mírnit. Pojišťovna VZP však zcela odmítá jakoukoliv kontrolu a zásahy ze strany správní rady VZP (podle mě protizákonně), a to takovým způsobem, že již několik měsíců připravuji právní argumentaci pro soudní spor, který v této věci pravděpodobně vyvolám. Tento spor – který budu hradit plně z vlastních prostředků – definitivně rozhodne, zda má Pojišťovna VZP podléhat veřejné kontrole nejen správní rady VZP, ale také nezávislých organizací jako je Hlídač státu či Kverulant.

­___________________________-

 Michal Bláha je poradce vicepremiéra Ivana Bartoše pro digitalizaci a kandiduje za Pirátkou stranu v komunálních volbách ve středočeském kraji na 28 místě.

Twitter
Zpět na výpis novinek