Nahoru
Jednání pražských zastupitelů o venkovní reklamě nepřineslo změnu
Jednání pražských zastupitelů o venkovní reklamě nepřineslo změnu
Twitter

Pražští zastupitelé na červnovém jednání konečně otevřeli téma venkovní reklamy. Nestalo se tak z vlastní iniciativy, ale pod tlakem dvou petic. Jedné za uvolnění regulace a druhé proti vizuálnímu smogu, které podepsaly tisíce obyvatel. Projednání skončilo nerozhodně, nedojde ani k rozvolnění pravidel, ani k jejich zpřísnění. Aby Kverulant mohl podobné debaty sledovat a hlídat, kdo hájí veřejný prostor a kdo reklamní byznys, potřebuje podporu svých dárců.

Zdeněk Jahn, foto: Kverulant.org

Zastupitelstvo hlavního města Prahy ve čtvrtek 18. 6. 2026 večer projednalo na svém zasedání dvě petice týkající se venkovní reklamy. Petici Za spravedlivou regulaci reklamy v Praze podepsalo přes 1 200 Pražanů, převážně vlastníků bytových domů a členů SVJ. Petenti tvrdí, že město uplatňuje dvojí metr: tvrdě zakázalo reklamní plachty na soukromých domech, ale zároveň toleruje či samo využívá masivní reklamu na městském mobiliáři a dopravních prostředcích.

Druhou projednávanou peticí byla petice, která žádá pražský magistrát, aby konečně začal brát vážně boj s vizuálním smogem ve městě. Tuto petici s názvem Nechceme další reklamu v Praze podepsalo 2 712 petentů a podpořil ji i Kverulant. Praha se totiž místo kultivace veřejného prostoru dál dusí pod nánosem billboardů, LED obrazovek a agresivní reklamy na městském majetku.

Reklama na městské majetku

V textu petice se výslovně připomíná role městských organizací, například Technologie hl. m. Prahy, které na sloupy veřejného osvětlení umisťují reklamní panely. Podobně Dopravní podnik hl. m. Prahy nabízí sloupy trakčního vedení a další infrastrukturu k pronájmu pro reklamu, čímž rozšiřuje reklamní plochy do dalších částí města. Místo ochrany veřejného prostoru tak městské firmy pomáhají jeho komercionalizaci.

Diskuze

V diskuzi vystoupilo několik signatářů petice podporujících rozvolnění pravidel v oblasti reklamních plachet s poukazem na to, že příjem z nich je údajně kruciálním příjmem pro udržování domů.

Vystoupil i Zdeněk Jahn z iniciativy Přidej se a strhni to a uvedl, že z průzkumů veřejného mínění je většina respondentů proti billboardům a připomněl, že v jiných městech došlo k odstranění tisíců billboardů, zatímco v Praze je podobný postup zatím spíše nedostižným snem. Zdůraznil, že přínos billboardů pro městskou pokladnu je zcela zanedbatelný, zato negativní dopady na veřejný prostor jsou významné, a proto jménem svým a jménem 83 % Pražanů a Pražanek vyzval zastupitele ke zpřísnění regulace reklamy.

Vojtěch Razima, ředitel Kverulanta, ve svém vystoupení uvedl, že základní příčinou vzniku obou peticí je nekonzistentní postup Prahy při vymáhání již deset let platných Pražských stavebních předpisů, které regulují venkovní reklamu celkem dobře. Razima vyzval Prahu k jejich důslednému uplatňování a ke střídmému zacházení s veřejným prostorem.

V následující rozpravě vystoupil radní Adam Zábranský (Piráti), který se přiklonil spíše k podpoře petice proti vizuálnímu smogu.

Michal Hroza (Spolu pro Prahu) vyjádřil přesvědčení, že reklamy v Praze ubývá. Poněkud demagogicky uvedl, že příjmy z reklamy jsou používány na financování krizového informačního systému.

Kristýna Drápalová (Praha sobě) vyslovila přesvědčení, že Praha je venkovní reklamou zaplavena. Následně zrekapitulovala poměrně dlouhou historii zákazu reklamních plachet v Praze. Zdůraznila, že všechny autority, které posuzovaly spravedlnost tohoto omezení konstatovaly soulad s platnými zákony. Závěrem vyzvala k nerušení regulace zákazu plachet.

Adam Scheinherr poděkoval oběma táborům petentů ze jejich zájem o veřejné věci v Praze.

Martin Benkovič (Ano) navrhl usnesení v tom smyslu, že Zastupitelstvo bere obě petice na vědomí a ukládá zastupiteli Zábranskému petice vypořádat.

Komentář iniciátora petice Zdeňka Jahna z Přidej se a strhni to: „Skončilo to plichtou, nic se v tuto chvíli měnit nebude, což hodnotíme kladně, za současného rozložení politických sil a lobbystických zájmů jsme ve více nedoufali. Je to trochu smutné, ale je to tak. Pokud chceme více, volme podle toho v podzimních komunálních volbách.“

Podpořte boj proti venkovní reklamě v Praze

Kverulant se bude k projednávání petic o reklamě v Praze vracet – bude sledovat, zda se ze slibů a usnesení stane reálné omezení vizuálního smogu, nebo jen další papír v městském archivu. Tato kontrola politiků a úřadů je možná jen díky lidem, kteří Kverulanta podporují. Přidejte se prosím i vy pravidelným či jednorázovým darem, aby se veřejný prostor nestal jen billboardovou kolonií několika velkých hráčů.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek