Nahoru
Konec možnosti natankovat bez biosložky? EuroOil čelí kritice
Konec možnosti natankovat bez biosložky? EuroOil čelí kritice
Twitter

Možnost natankovat naftu a benzín bez biosložky, kterou dosud nabízela síť čerpacích stanic EuroOil, by mohla být brzy minulostí. Tato praxe, dlouho považovaná za výhodu pro motoristy, se nyní ocitá pod palbou kritiky a čelí obvinění z narušování trhu.

Reklama
Čerpací stanice | Melissa | Pixabay

Státní společnost Čepro, a.s., provozující síť čerpacích stanic EuroOil, dosud nabízí naftu OPTIMAL DIESEL bez biosložky, konkrétně bez metyesteru řepky olejky (MEŘO). Zatímco běžná nafta může obsahovat až 7 % MEŘO, zákon vyžaduje, aby olejáři celkově přimíchávali 6,0 % biosložky do nafty. To jim umožňuje prodávat malou část nafty zcela bez biosložky.

Podobná situace panuje i u benzinu. Ačkoli většina čerpacích stanic v Česku prodává benzin s označením E10, u EuroOilu lze natrefit na paliva s menším podílem biosložky, často dokonce zcela bez biolihu nebo jen se zbytkovým obsahem do 0,2 %.

Zdroj paliv bez biosložky

Klíčovou roli v dostupnosti paliv bez biosložky hraje Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Přes její sklady proudí výhradně paliva bez biosložky, což usnadňuje jejich skladování. Čepro s těmito palivy pracuje a díky neustálé obměně zásob SSHR se dostávají ke spotřebitelům přes síť EuroOil.

Jak zjistit složení paliva

Pro motoristy existují dvě možnosti, jak zjistit složení tankovaného paliva. Tou první je požádat obsluhu čerpací stanice o dodací list z posledního závozu paliv. Druhou je možnost využít mobilní aplikaci “Srdcovka” od EuroOilu, dostupnou pro iOS i Android, která poskytuje informace o parametrech posledního závozu paliva na konkrétní čerpací stanici.

Kritika a možné změny

Praxe prodeje paliv bez biosložky se však nyní ocitá pod palbou kritiky. Podle Ivana Indráčka z Unie nezávislých petrolejářů Čepro zneužívá výjimku a narušuje tím trh s palivy. Uvedl to v rozhovoru pro Seznam Zprávy.  

Tato kritika by mohla vést k ukončení prodeje paliv bez biosložky na čerpacích stanicích EuroOil. Kritici argumentují, že Čepro má díky své pozici neférovou výhodu, která mu umožňuje nabízet paliva bez biosložky, zatímco ostatní prodejci musí dodržovat přísnější pravidla pro přimíchávání biosložek. Tato praxe podle nich narušuje rovné podmínky na trhu a může vést k nekalé konkurenci.

Odstranění výjimky pro Čepro zmiňuje v pozměňovacím návrhu zákona o ochraně ovzduší i Ministerstvo životního prostředí. Jejich návrh již doputoval již do třetího čtení.

Zrušení výjimky podporuje i Správa státních hmotných rezerv. „Návrh Ministerstva životního prostředí je pro nás akceptovatelný. Důležité je, aby výjimka zůstala zachována pro výdej zásob během krize i mimo krize pro Armádu ČR a další bezpečnostní sbory,“ sdělil předseda SSSH Pavel Švagr pro SZ Byznys.

Budoucnost paliv bez biosložky

Vzhledem k rostoucí kritice a tlaku na dodržování jednotných pravidel pro všechny účastníky trhu je možné, že prodej paliv bez biosložky na čerpacích stanicích EuroOil bude v budoucnu omezen nebo zcela ukončen. To by znamenalo konec jedné z výhod, kterou někteří motoristé dosud využívali.

Případná změna by mohla mít dopad nejen na spotřebitele, kteří preferují paliva bez biosložky, ale také na celkovou strategii Čepra a fungování sítě čerpacích stanic EuroOil. Zůstává otázkou, jak se situace vyvine a zda regulační orgány přistoupí k úpravě pravidel pro prodej paliv na českém trhu.

Zastavme konečně biopaliva

Přimíchávání biopaliv do nafty a benzinu klasické pohonné hmoty už roky zdražuje a znehodnocuje. Navíc je zřejmé, že biopaliva životnímu prostředí více škodí, než prospívají. Proto je již od roku 2010 cílem Kverulanta zastavit toto škodlivé plýtvání. Vláda počátkem března 2022 avizovala zastavení přimíchávání, ale ve skutečnosti byla zrušena jen jedna část povinnosti, kterou distributoři pohonných hmot mají. Hned za škrtnutým paragrafem totiž v zákoně na ochranu ovzduší následuje další, který jim ukládá povinnost snižovat emise skleníkových plynů o 6 % oproti roku 2010, a to bez biopaliv nejde. Proto Kverulant.org napsal všem senátorům a požádal je, aby pokryteckou změnu zákona odmítli schválit. To se však nestalo a šance, že biopaliva budou skutečně konečně zastavena, je opět v nedohlednu.

Prosba o podporu

Kverulant však svůj boj proti biopalivům nevzdává. Oceňte Kverulantovu vytrvalost alespoň symbolickým darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Reklama
Zpět na výpis novinek