
Organizace Kverulant.org dlouhodobě upozorňuje na kontroverzní používání útočných trubkových rámů na českých policejních vozidlech. Nyní dosáhla významného úspěchu, když Nejvyšší správní soud vyzval ke zveřejnění bezpečnostních testů těchto rámů. Kverulant argumentuje, že rámy představují zbytečné riziko pro veřejnost i samotné policisty.

Kverulant již několik let poukazuje na podezřelé okolnosti homologace útočných trubkových rámů na českých policejních vozech. Tyto rámy, umístěné před nárazníkem, považuje organizace za nebezpečný projev policejní nadřazenosti a zbytečné riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. Dlouhodobě se proto snaží získat homologační dokumenty a informace o bezpečnostních testech těchto kontroverzních zařízení.
Nyní se Kverulantovi podařilo dosáhnout významného soudního vítězství. Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Ministerstva vnitra a Městského soudu v Praze, které odmítly zveřejnit bezpečnostní testy vozů Škoda Octavia a Kodiaq vybavených útočnými rámy. Soud konstatoval, že „státní orgány se vůbec nezabývaly tím, které informace by mohly být zpřístupněny bez ohrožení obchodního tajemství”.
Policie a Ministerstvo vnitra se dlouhodobě brání poskytnutí informací o útočných rámech s odvoláním na ochranu obchodního tajemství. Kverulant však argumentuje, že veřejný zájem na informacích o bezpečnosti těchto zařízení by měl převážit nad obchodními zájmy. Organizace také upozorňuje, že česká policie je jediná v Evropě, která tyto rámy používá, aniž by měla data potvrzující jejich efektivitu a bezpečnost.
První mrtvý
Nebezpečnost útočných rámů se tragicky potvrdila při nedávném incidentu v Kralupech nad Vltavou. Dne 16. 2. 2025 zde policisté použili tzv. PIT manévr proti ujíždějícímu vozidlu, což vedlo k převrácení vozu a následnému požáru. Třiačtyřicetiletý řidič při zásahu zemřel. Kverulant se nyní snaží získat podrobné informace o tomto incidentu, aby mohl posoudit oprávněnost a přiměřenost policejního zásahu.
Neobhajujeme ujíždění
Kverulant zdůrazňuje, že nikdy neobhajoval ujíždění před policií. Poukazuje však na to, že použití trubkových rámů přináší extrémní rizika, která jsou zcela neúměrná účelu. Organizace argumentuje, že existují bezpečnější a efektivnější metody pro zastavování vozidel, jako jsou zastavovací pásy, využití dronů a vrtulníků pro sledování, či systém Centrální automatické kontroly vozidel (CAKV).
Organizace Kverulant dále argumentuje, že masivní kamerový systém CAKV, který již dnes sleduje vozidla, jejich značky a pohyb, by mohl být efektivnější alternativou k nebezpečným honičkám. „Pokud policie tvrdí, že chce chytat pachatele, proč raději nesází na tyto metody?” ptá se Kverulant. Organizace také upozorňuje, že nákup vozidel s útočnými rámy je finančně nákladný a může otevírat prostor pro korupci.
Kverulant bude i nadále pokračovat ve svém úsilí o získání všech relevantních informací o používání útočných rámů na policejních vozidlech. Organizace věří, že transparentnost v této oblasti je klíčová pro zajištění bezpečnosti všech účastníků silničního provozu a pro prevenci zbytečných tragédií. Zároveň vyzývá odpovědné orgány, aby přehodnotily používání těchto kontroverzních zařízení.
Vítězství u Nejvyššího správního soudu je pro Kverulanta důležitým krokem v jeho dlouhodobé kampani proti nebezpečným policejním rámům. Organizace doufá, že toto rozhodnutí povede k větší transparentnosti a k přehodnocení používání těchto zařízení. Kverulant bude situaci i nadále bedlivě sledovat a informovat veřejnost o všech nových zjištěních v této důležité kauze.
Prosba o podporu
Pro pokračování této důležité práce Kverulant spoléhá na podporu veřejnosti. Kverulantovo úsilí o bezpečnější a lepší společnost vyžaduje značné zdroje. Pokud sdílíte naše obavy a cíle, prosíme vás o finanční podporu naší práce na této náročné kauze.
Petr Kološ