Nahoru
Kverulant zařadil na svůj blacklist Janu Černochovou
Jana Černochová, ministryně obrany, foto: ČTK / Vondrouš Roman
Kverulant zařadil na svůj blacklist Janu Černochovou
Twitter

S jistou nadsázkou lze tvrdit, že v politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist s třiceti politiky je toho důkazem. Za rok a půl si tam našli cestu už čtyři lidé z vládní pětikoalice. Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Nejnověji přibyla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) za netransparentní a násobně předražený nákup kulometů za 1,5 miliardy korun od překupníka.  Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. 

Jana Černochová, ministryně obrany, foto: ČTK / Vondrouš Roman

Ještě za jejího předchůdce ministra Lubomíra Metnara (ANO) uzavřelo ministerstvo obrany miliardovou smlouvu na dodávku tisícovky násobně předražených kulometů MINIMI. V dubnu 2022, tedy již za ministryně Černochové byla cena za kulomety navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. Kulomety nedodával belgický výrobce, ale překupník CB SERVIS CENTRUM. Kverulanta zajímaly podrobnosti o nákupu, zejména jednotková cena. Ministerstvo obrany včele s Janou Černochovou mu je však odmítlo poskytnout. Překupník, který kulomety dodává si to prý nepřál. Kverulant ministerstvo obrany zažaloval za nezákonný postup a Městský soud v Praze jeho žalobě v srpnu 2023 vyhověl. Přesto mu Černochová informace opět odmítla poskytnout. Proto se Kverulant domáhá poskytnutí požadovaných informací prostřednictvím exekuce. Další podrobnosti naleznete v kauze Násobně předražený nákup kulometů za 1,5 miliardy.

Wikipedie uvádí, že Jana Černochová (* 26. října 1973 Praha) maturovala v roce 1992. Poté pracovala v bance na přepážce. V roce 1996 absolvovala kurz v oboru bankovnictví a peněžní ekonomie na Fakultě financí a účetnictví VŠE v Praze. V roce 2009 získala titul bakaláře na Vysoké škole aplikovaného práva. Roku 2011 dokončila magisterský obor mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě Praha. Je rozvedená, bezdětná.

V roce 1997 vstoupila do Občanské demokratické strany (ODS). Ve volbách 2010 byla zvolena do dolní komory českého parlamentu. Ve volbách 2013 byla opět zvolena do Poslanecké sněmovny. V listopadu byla zvolena 1. místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS.

V roce 1998 zasedla v zastupitelstvu městské části Praha 2, kde v letech 2006–2010 poprvé působila jako starostka. Roku 2010 se stala členkou rady. Dne 7. listopadu 2014 byla Jana Černochová opět zvolena starostkou Prahy 2. V prosinci 2021 na post starostky městské části rezignovala, jelikož se stala ministryní obrany a zůstala členkou rady pro školství.

Když v Polsku spadla ukrajinská raketa na jejich území, chtěla bez rozmyslu vyhlašovat Rusku válku, i když původ té rakety nebyl znám. Když ji někteří novináři kritizovali za trestání olympijského vítěze Davida Svobody, který přímo neodsoudil ruskou invazi na Ukrajinu, tak jim Černochová nadávala.

Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly.  Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnujeKverulantův blacklist není úplný, protože je sestaven jen z těch politiků, kteří se objevili v Kverulantových kauzách. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. Seznam je řazen od nejnovějších kauz k těm starším.

Kverulant prosí o pomoc s kontrolou politiků. Staňte se i vy Kverulantovým dárcem, podpořte nás jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním darem.  

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek