Nahoru
Kverulantovy aprílové zprávy
Arcibiskupský palác v Praze na Hradčanském náměstí / ČTK / Bína Antonín
Kverulantovy aprílové zprávy
Twitter

Neziskové organizace často sklouzávají do jisté zaťatosti, která pramení z falešného pocitu, že právě ony jsou jedinými skutečnými ochránci veřejného zájmu. Máme za to, že účinný lék proti této umanutosti je humor. Proto již od našeho založení v roce 2009 sbíráme kreslené vtipy, které se týkají korupce a politiků a od roku 2012 vydáváme vždy 1. dubna aprílové zprávy. Podívejte se na šest posledních.


Arcibiskupství prodalo svůj palác za 12 miliard a peníze věnuje na charitu

Praha 1. 4. 2023 | Arcibiskupství pražské prodalo svůj palác na Hradčanském náměstí v těsném sousedství Pražského hradu. Hlavním důvodem prodeje je prozření, že církev má být chudá. Kupec není znám. Prodejní cena činila 12 miliard korun a část těchto peněz již církev věnovala dobročinným organizacím. Překvapivě je mezi podpořenými organizacemi i spolek Někdo ti uvěří, který se věnuje pomoci obětem sexuálního zneužívání v církvi.

Arcibiskupský palác v Praze na Hradčanském náměstí / ČTK / Bína Antonín

S nástupem papeže Františka na Petrův stolec před deseti lety začala nová etapa v životě katolické církve. Papež volá všechny biskupy k životě v pokoře a chudobě. Již po svém zvolení  na setkání s novináři řekl s poukazem na svatého Františka z Assisi: „Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé.“ Nyní jeho volání vyslyšelo i Arcibiskupství pražské. Prodalo svůj honosný palác a peníze rozdá potřebným.

Primas český arcibiskup Jan Graubner k tomu dodává: „Bible nás učí, že nemáme žít v bohatství hmotných statků. Vždyť stojí psáno, že snáze projde velbloud uchem jehly, než aby bohatý vešel do Božího království. Navíc život v paláci vede k fixaci papalášských manýrů.“ Kardinál Dominik Duka k tomu dodává: „Víte, jsem již starý muž a chvíle, kdy mě k sobě náš Pán povolá, se blíží, a tak bilancuji svůj život. Neradostně musím vyznat, že mě 12 let pobytu v pozlacené nádheře arcibiskupského paláce nepěkně poznamenalo. Svůj úřad jsem často vykonával s přehnaným akcentem na dobré vztahy s vládci tohoto světa. Často také necitlivě a obzvláště mě mrzí, že jsem nevěnoval dost láskyplné péče obětem sexuálního násilí. Proto jsem prosadil, aby část peněz z prodeje paláce byla věnována spolku Někdo ti uvěří, který se věnuje pomoci obětem sexuálního zneužívání v církvi.“

Miliardové dary od církve dostala i Charita Česká republika, Člověk v tísni a Nadace ADRA. Dalším překvapivým příjemcem velmi štědrého daru od arcibiskupství je festival Divadelní svět Brno. Ten je mezinárodní divadelní přehlídkou, která svým rozsahem patří mezi tři největší divadelní festivaly v České republice. Festival v 2018 uvedl kontroverzní hry „Naše násilí a vaše násilí“ a „Prokletí“ chorvatsko-bosenského režiséra Olivera Frljiće. Ty se dle Duky hrubě dotkly jeho práv a proti divadelníkům v minulosti podal řadu neúspěšných žalob.

Kdy a kam se arcibiskupství z paláce na Hradčanském náměstí přestěhuje, zatím není známo. Pražský arcibiskup Jan Graubner to komentuje s bezstarostným úsměvem a opět cituje Bibli: „Podívejte se na polní lilie, jak rostou: Nepracují, nepředou a pravím vám, že ani Šalomoun v celé své nádheře nebyl tak oděn jako jedna z nich. Jestliže tedy Bůh tak obléká polní trávu, která tu dnes je a zítra bude hozena do pece, neobleče tím spíše vás, malověrní? Nemějte tedy starost a neříkejte: Co budeme jíst? Co budeme pít? Co si budeme oblékat? Po tom všem se shánějí pohané. Váš nebeský Otec přece ví, že to všechno potřebujete. Hledejte především jeho království a spravedlnost a všechno ostatní vám bude přidáno. Nedělejte si tedy starost o zítřek; zítřek bude mít své starosti. Každý den má dost vlastního trápení.“

Arcibiskupský palác zabírá plochu 4752 m2 a patří k němu zahrada o rozloze 1558 m2. Palác byl vystavěn v letech 1676–9 podle návrhu Jeana Baptisty Matheye v místech staršího renesančního paláce. Současná podoba pak pochází z přestavby z 60. let 18. století, kterou navrhl architekt Jan Josef Wirch. Původně na této parcele stálo hned několik měšťanských domů. Z renesanční podoby se dochovalo sgrafito na nádvoří. Na počátku 17. století byla vybudována palácová kaple a „lusthaus“. V letech 1676–9 probíhala raně barokní přestavba.  


Prezidentkou České republiky bude Zuzana Čaputová

Praha 1. 4. 2022 | Včera pozdě večer skončilo dlouho plánované společné zasedání vlád České a Slovenské republiky. V tajné části jednání byl dohodnut společný postup obou vlád s cílem vytvořit z obou států prezidentskou personální unii, v jejímž čele má už příští rok na jaře stanout stávající slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Zuzana Čaputová | fotokoláž Kverulant.org | zdrojové foto Zuzana Čaputová

Podle dobře informovaného zdroje blízkého vládě má proběhnout změna české ústavy. Tato úprava by měla zrušit přímou volbu prezidenta. Prezidenta by měla napříště volit na společném zasedání Poslanecká sněmovna a Senát. O tom, že zvolena bude Zuzana Čaputová, panuje všeobecná shoda. Česká a Slovenská republika tak budou mít společného prezidenta. Ostatní orgány státní správy, jako jsou národní vlády a parlamenty, zůstanou beze změny.

Vláda si nechala na téma prezidentské volby vypracovat průzkum veřejného mínění. Provedly ho agentury STEM/MARK a proběhl na konci února. Novinkou je, že Češi jsou nakloněni tomu, aby se na Pražský hrad dostala žena. Zřejmě je inspirovala slovenská prezidentka. Téměř třem čtvrtinám české populace totiž Zuzana Čaputová imponuje. Podle průzkumu si prezidentku dokáží představit čtyři pětiny Čechů. Ženu by v úřadě vyloženě chtělo 65 procent lidí.

Ženu jako prezidentku odmítají nejčastěji lidé starší 60 let, bývalí voliči současného prezidenta a příznivci SPD a ANO. A právě zde je podle námi osloveného komentátora Jaroslava Zasvěceného hlavní motivace, proč pětikoalice usiluje o to, aby Zuzana Čaputová usedla vedle Bratislavského i na Pražský hrad: „Nejde ani tak o to, že by si pětikoalice na Hradě přála nezávislou respektovanou osobnost. Především tam nechtějí Andreje Babiše. Jistě, mohli by jen zrušit přímou prezidentskou volbu a dosadit na Hrad někoho, kdo jim půjde na ruku, ale to už je opravdu hodně drsné a hodně za hranou. Oproti tomu volbu Čaputové by asi ochotně akceptovala velká část veřejnosti a také by to velmi vyšlo vstříc všem československým nostalgiím. Přiznávám, že i já osobně bych z takové volby radost měl.“

Zuzana Čaputová je od června 2019 prezidentkou Slovenské republiky. Úřadu se ujala jako první žena a ve 45 letech také jako nejmladší osoba v nejvyšší ústavní funkci. Před zvolením do funkce prezidentky působila jako právnička, advokátka a občanská aktivistka. Je spoluzakladatelkou a bývalou místopředsedkyní mimoparlamentního liberálního hnutí Progresívne Slovensko. Dlouhodobě působila v neziskovém sektoru jako spolupracovnice občanského sdružení VIA IURIS, které se věnuje posílení právního státu a prosazování spravedlnosti ve vybraných oblastech práva. Dne 6. května 2019 získala v Bruselu ocenění Evropská osobnost roku. Tato cena se uděluje evropským lídrům za mimořádné úspěchy v oblasti politiky, obchodu a inovací a týká se mužů a žen, „kteří formují Evropu“.


Státní zástupce obvinil Kalouska, že otrávil Bečvu

Praha 1. 4. 2021 | Státní zástupce Josef Urválek dnes obvinil Miroslava Kalouska, že loni v září otrávil řeku Bečvu. V kauze se totiž objevilo nové důležité svědectví ministra Brabce. Viděl Kalouska, jak do řeky kyanid sype.

Miroslav Kalousek | fotokoláž ATEO | zdrojové foto Miroslav Kalousek

Ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec se dnes přihlásil na policii a sdělil, že 20. září loňského roku viděl nedaleko Valašského Meziříčí Miroslava Kalouska, jak sype do řeky  Bečky nějakou bílou krystalickou látku.  Brabec si je jistý, že šlo o kyanid, protože to bylo napsáno na velkém pytli, že kterého Kalousek látku nabíral.

Brabec se na polici obrátil až nyní, protože mu Kalousek vyhrožoval, že pokud nahlásí, že ho viděl, tak řekne Andrejovi Babišovi, že ekologii vůbec nerozumní. Toho se Brabec bál, ale už nemohl déle snášet výčitky svědomí.

Obviněnému Kalouskovi byl ustanoven obhájce ex offo. Stala se jím bývalá ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková. Ta svému mandantovi radí, aby přiznal vinu v plném rozsahu a spoléhal na schovívavost soudce Jiřího Berky, který bude Kalouska soudit. 

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


Babiš získal osvědčení o účasti na třetím odboji

Praha 1. 4. 2020 | Andreje Babiš získal osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Osvědčení mu včera pozdě večer předal ministr obrany Lubomír Metnar. Ten také předal svému šéfovi pamětní odznak účastníka odboje a  jednorázový příspěvek ve výši 100 tisíc korun, který je s vydáním osvědčení spojen. Získání tohoto ocenění bylo umožněno překvapivým nálezem fotografie z osmdesátých let, která zachycuje mladého Andreje Babiše na zakázaném bytovém semináři hned vedle Václava Havla. Fotografie byla náhodně nalezena v pozůstalosti Ing. Čápa. O pravosti fotografie sice panovaly určité pochybnosti, ale když se ministerským úředníkům se svým svědectvím přihlásila Mgr. Hnízdová, bylo vše vyjasněno.

Andrej Babiš | fotokoláž Kverulant.org | zdrojové foto Česká televize a ČTK

Dvojí kvalita chemtrails musí skončit

Brusel 1. duben 2019 | Mnohé studie jasně prokázaly, že chemtrails vypouštěné z dopravních letadel nad západní Evropu mají odlišné složení od chemtrails  dopadajících na obyvatele nových členských zemí Evropské unie.  To se musí změnit. Proto Kverulant dnes vyzval českou komisařku pro ochranu spotřebitelů Věru Jourovou, aby konečně zakročila. Pokud si vy myslíte, že kvalitní chemtrails musí být dostupné pro všechny Evropany, může Kverulanta podpořit v jeho boji částkou symbolickou částkou 100 korun.

Věra Jourová | fotokoláž Kverulant.org | zdrojové foto Věra Jourová a Pixabay

Kverulant se mění 

Praha 1. duben 2018 | Správní rada dospěla k závěru, že na hlídací psy (watchdog) se shánějí peníze čím dál hůř, a tak se Kverulant.org dnešním dnem mění na roztomilé koťátko (cutekitten). Kočičky jsou totiž dlouhodobě nejvděčnějším předmětem zájmů soukromých dárců. Oceňte Kverulantovu náročnou transformaci finančním darem. Koťátka si to zaslouží. Koťátka si to zaslouží.


Prosba o podporu

Pobavili jsme Vás? To nás těší a prosíme Vás, pomozte nám financovat naši činnost. Bez vaší podpory se neobejdeme. Když zrovna není Apríl tak řešíme vážnější kauzy.

Twitter
Zpět na výpis novinek