Nahoru
SPOLU na Kverulantově blacklistu
SPOLU na Kverulantově blacklistu
Twitter

V politice by měli být ti nejlepší z nás. Bohužel se zdá, že na politice není nic, co by do ní ty nejlepší z nás přitahovalo. Kverulantův blacklist je toho důkazem. Cílem tohoto seznamu je upozornit na politiky, kteří si pro konkrétní důvody nezaslouží důvěru veřejnosti. Nyní se tři z nich sešli na jednom pražském volebním billboardu. Oceňte Kverulantovu důslednost s jakou už od roku 2009 odhaluje problematické politiky a podpořte ho alespoň symbolickým darem.

Politici s veřejností často nehrají fér. Kverulant.org se již od svého založení v roce 2009 snaží bránit veřejnost před jejich fauly.  Za tu dobu dokončil desítky kauz a dalším se stále věnuje. Většina těchto kauz má společného jmenovatele. Je jím politik, který před zájmem veřejným upřednostnil zájem svůj. A takovými politiky jsou všichni tři politici na billboardu pražské kandidátky koalice SPOLU do komunálních voleb. Pojďme se podívat na důvody pro které se lídr voleb Bohuslav Svoboda, Alesandra Udženija (6. místo kandidátky) a Hana Kordová Marvanová (16. místo kandidátky) ocitli na Kverulantově blacklistu:

Bohuslav Svoboda jako někdejší primátor hlavního města Prahy na počátku roku 2011 jmenoval členem antikorupčního týmu Pražská protikorupční rada (Prapor) značně problematického miliardáře Marka Dospivu. Tento tým poradců primátora Svobody měl nalézat recepty, jak v hlavním městě „zatočit“ s rozbujelou korupcí a s netransparentním rozdělováním veřejných prostředků. Nicméně majitel Penty Dospiva se asi v korupční problematice vyznal až příliš dobře. Dokazuje to výlet v srpnu 2011 na slunný řecký ostrov Korfu. Vedle starosty Prahy 10 Milana Richtera totiž do Dospivovy velkovily na Korfu zavítali i známí zákulisní političtí hráči Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. Dospiva proslul také tím, že si v roce 2010, za dob působení legendárního starosty Jančíka na Praze 5, nechal za veřejné peníze vybudovat sedm retardérů protože si poblíž koupil velkovilu. Bohuslav Svoboda (* 8. února 1944 Praha) je český lékař v oboru gynekologie a porodnictví a politik Občanské demokratické strany, který v letech 2010 až 2013 zastával post primátora hlavního města Prahy – nejprve v koalici občanských demokratů s ČSSD a později s TOP 09. Od roku 2013 je poslancem Poslanecké sněmovny PČR. Mezi roky 1990 až 2011 působil jako přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 3. LF UK a FNKV, v letech 2003 až 2010 byl děkanem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a v obdobích 1990 až 1997 a opět 2010 až 2011 také jejím proděkanem. Od roku 2016 je přednostou Gynekologické kliniky 3. LF UK a ÚVN. Od ledna 2012 do listopadu 2013 předsedal regionálnímu sdružení Občanské demokratické strany Praha.

Aleksandra Udženija je jako někdejší pražská radní pro majetek hlavního města Prahy zodpovědná za demolici národní památky, zimní stadion na Štvanici. A nešlo jen o jakési pasivní svolení ke zbourání, ale o aktivní snahu stadion zlikvidovat a uvolnit místo pro stavbu hotelu. Cílem Kverulanta bylo zabránit pražskému magistrátu zbourat národní památku, zimní stadion na Štvanici. To se mu přes veškerou snahu nepodařilo a jeden z nejstarších zimních stadionů na světě byl vinou tehdejší pražské radní pro majetek Alesandry Udženie zbourán. Demolice začala 28. května 2011 a trvala přibližně 20 dnů. Aleksandra Udženija je politička česko-srbského původu, obchodní manažerka a finanční ředitelka, od roku 2010 zastupitelka hlavního města Prahy, mezi lety 2010 a 2013 radní hlavního města pro majetek, od roku 2021 starostka městské části Praha 2 (předtím v letech 2015 až 2021 zástupkyně starostky), v letech 2016 až 2020 byla první místopředsedkyní ODS.

Hana Kordová Marvanová Kverulant v roce 2021 odhalil vyvádění peněz z pražského dopravního podniku prostřednictvím advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Vedení pražského dopravce podepsalo několik smluv na poskytování nejrůznějších právních služeb. Každý kontrakt obsahoval ustanovení omezující maximální částku, kterou mohou právníci za danou službu fakturovat. Pak byl uzavřen nenápadný dodatek, jímž bylo toto omezení zrušeno. Ředitel Kverulanta Vojtěch Razima v březnu 2021 osobně vyzval tehdejší radní pro legislativu, Hanu Marvanovou k zastavení tohoto tunelu, k zadání auditu hospodaření dopravních podniků (DPP) a k podání trestního oznámení. To tehdy Marvanová odmítla s tím, že sice ví, že se na dopravních podnicích krade, ale že proti koalici (TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu) za kterou byla zvolena, nepůjde. Kverulant tedy v květnu 2020 podal trestní oznámení a stížnost k antimonopolnímu úřadu sám. To nejspíš odstartovalo policejní vyšetřování, které pokračovalo zatčením a obviněním náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) a dalších 10 lidí z tunelování DPP v červnu 2022. Když k tomuto zatýkání došlo Hana Marvanová se stylizovala do podobny neohrožené protikorupční bojovnice, která po zastavení rozkrádání dopravního podniku volala už dávno. Hana Kordová Marvanová (* 26. listopadu 1962 Rýmařov) je česká právnička a politička. Za komunistického režimu před rokem 1989 byla vězněna jako politický vězeň. V letech 1990 až 1998 a opět 2002 až 2003 byla poslankyní České národní rady a Poslanecké sněmovny za Občanské fórum, ODS a Unii svobody, v letech 2001 až 2002 byla předsedkyní US-DEU a v roce 2002 krátce místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. V roce 2014 krátce působila jako náměstkyně ministryně spravedlnosti ČR Heleny Válkové. V roce 2018 byla zvolena do zastupitelstva hlavního města Prahy jako nestranička za hnutí STAN, v listopadu 2018 se stala radní Prahy pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení. Hana Kordová Marvanová je matkou tří synů. Bývalým partnerem a otcem prostředního z nich je aktivista Petr Cibulka.

Kroužkování

Závěrem několik vět o volbách. Kandidátky sestavují orgány politických stran a hnutí a prosazují tak své preference v tom, kdo je má zastupovat. Aby se tento málo demokratický prvek omezil, doplňuje se poměrný volební systém často nějakým systémem preferenčních hlasů, jimiž mohou voliči pořadí na kandidátce ovlivnit. V Česku se ve volbách používá tzv. kroužkování jednotlivých kandidátů na hlasovacím lístku. V komunálních volbách má volič dokonce možnost dát své hlasy až tolika kandidátům, kolik se jich do zastupitelstva volí, a to bez ohledu na volební stranu, tedy například z každé strany jednoho. A právě v komunálních volbách se velmi nabízí možnost nevolit kandidáty z Kverulantova blacklistu.

Prosba o podporu

Kverulant prosí o finanční podporu ve svém boji za lepší správu věcí veřejných. Staňte se i vy Kverulantovým dárcem, podpořte nás, jakkoliv malým, za to však pravidelným měsíčním darem.  

Twitter
Zpět na výpis novinek