Nahoru

ULICE NA RETARDÉRECH

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 m 7 velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu.  Od té doby Kverulant usiluje o nápravu. Na podzim 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit.  Ani v na podzim 2018 se tak nestalo a Praha 5 netuší, kdy se tak stane. Za všechno prý může Pražský magistrát. Kverulant svůj boj stále nevzdal a znovu a znovu se bude s kverulantskou vytrvalostí obracet na odpovědné politiky a dožadovat se nápravy. Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům darem ve výši 500,-Kč.

Pokud se laskavému čtenáři zdá, že se v tomto textu vyskytují na zcela nesmyslných místech, avšak s jistou slabomyslnou pravidelností, fotografie retardérů, nechť to Kverulantovi odpustí. Kverulant chtěl těmito fotografiemi ilustrovat poněkud obtížnou průjezdnost pražské ulice Na Hřebenkách. Fotografie všech těchto výdobytků silničního inženýrství byly pořízeny v úseku 431 m.

Čas trhl železnou oponou. Čajky a ZILy vystřídaly audiny a mercedesy. Komunistické papaláše ve velkovilách vystřídali papaláši kapitalističtí. Některé scénáře se však nezměnily. Papaláši si vyhlédnou atraktivní lokalitu a uzavřou se v ní před sprostým a chudým lidem.  

Na začátku prázdnin roku 2008 znemožnila řidičům průjezd ulicí Na Hřebenkách nová zákazová dopravní značka. Starousedlíci měli jasno. V jednosměrném zákazu vjezdu měl prsty Marek Dospiva, šéf investiční skupiny Penta. Jistě milý finančník se s rodinou totiž tehdy právě nastěhovat do velkovily po komunistickém ministru zahraničí Bohuslavu Chňoupkovi na rohu ulice Na Hřebenkách a Nad Výšinkou.

Podle místních si pan Dospiva městském úřadě „objednal“ taková omezení, aby ho při koupeli v bazénu nerušil hluk automobilů chudiny Stejný důvod stál údajně i za umístění zákazu stání v ulici Nad Výšinkou. V létě 2008 byl reportér časopisu TÝDEN dokonce svědkem toho, jak na respektování nového dopravního značení dohlížela Městská policie a poučovala řidiče slovy: „Sem nemůžete, tady je Dospivovo!“

Místní si papalášské praktiky nenechali líbit a donutili úředníky, aby ulici Na Hřebenkách opět zprůjezdnili. Zákazové značky tak vydržely pouhé dva měsíce. Podle Prahy 5 s tím ale pan Dospiva neměl naprosto nic společného, vše se prý děje v zájmu zrakově postižených. Místní však tvrdí, že v ulici Na Hřebenkách žádné slepce od roku 1989 nepotkávají.

Pro kverulanty z Prahy 5 by to mohl být příběh s dobrým koncem. Mohl, ale nebyl. Na konci roku 2010 bylo zbudováno v ulici Na Hřebenkách sedm nových retardérů. A aby snad přeci jenom někdo nepřeskákal retardéry nepovolenou rychlostí, byl vybudován i radar s kamerami. Vše za peníze daňových poplatníků.

Kverulant je nepřítelem retardérů. Jejich přínos je přinejmenším diskutabilní. Negativa jsou naopak zřejmá. Retardéry zpomalují nejen Kverulanta, který jistě může počkat, ale i sanitky, které by čekat rozhodně neměly. Situace došla tak daleko, že záchranáři čtyři měsíce mapovali dopravní překážky v Praze a předali magistrátu několikastránkový přehled nejkřiklavějších případů, které jim ztěžují jízdu. Že je na záchranářském seznamu i ulice Na Hřebenkách, nepřekvapí asi nikoho. A že magistrát se seznamem vůbec nic nedělá, asi také ne.

Z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové, maximálně tak málo informovaní ekohujerové. Internetová encyklopedie Wikipedia cituje výzkum Britské automobilové asociace, která srovnala spotřebu paliva při stálé rychlosti 30 mph (48 km/h) oproti jízdě přes zpomalovací prahy a zjistila nárůst spotřeby ze 4,9 na 9,1 litru/100 km. Při prostém snížení rychlosti ze 30 na 20 mph (32 km/h) stoupla spotřeba jen o 10 %. Podobný výzkum údajně provedla britská Laboratoř dopravního výzkumu, podle níž jsou na silnicích se zpomalovacími prahy zvýšeny emise oxidu uhelnatého až o 82 % a oxidu dusného až o 37 %, píše Wikipedia. Více také v reportáži TV Prima ze srpna 2017:

Anketa: Co si myslíte počtu silničních retardérů v ČR?

Co si myslíte počtu silničních retardérů v ČR?

975 (20 %)

765 (15 %)

969 (20 %)

867 (18 %)

1 372 (28 %)

Nahrávání ... Nahrávání ...

To, co Kverulantovi vadí, je skutečnost, že retardéry ničí vozový park v zájmu nějakého papaláše. Ovšem úplně nejvíc Kverulantovi vadí, že to vše se děje za naše peníze. Radar s kamerou a sedm retardérů v úseku 431 m je opravdu trochu moc na to, aby se jejich výstavba dala maskovat veřejným zájmem.

A na kolik nás, daňové poplatníky, přišlo sedm retardérů a jedna kamera? Podle původní smlouvy nás měly přijít „jen“ na 21 milionů korun. Ale záhy se ukázalo, že „pouhých“ 21 milionů nemůže stačit, a tak byl uzavřen dodatek na vícepráce. Celková cena tak činila téměř 24,5 milionů. To, že se pokládal i nový asfalt, na věci příliš nemění. Vždyť za takovou cenu se dá koupit 50 nových octavií či postavit 5 solidních rodinných domů nebo třeba 2 mateřské školky.

Kverulant vyzval starostu Radka Klímu, aby Praha 5 nechala retardéry odstranit. Kverulant chtěl věřit, že když byl pan Klíma zvolen starostou 18.11.2010, tedy až po podpisu dodatku na vícepráce, nemá s retardéry nic společného a alespoň se pokusí věc vyřešit. Už jen proto, že jeho kampaň byla postavena na kritice vlády ODS v Praze a kritice celostátně proslulého starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Než byl pan Klíma zvolen, tvrdil o sobě, že se mu klientelismus nelíbí a chce něco konkrétního udělat. Nyní měl možnost. Odpověď starosty z června 2011 dávala Kverulantovi jistou naději, že celostátně proslulého starostu Milana Jančíka vystřídal na Praze 5 někdo lepší:

Zástupce starosty Prahy 5 Jiří Vejmelka veřejně prohlásil: „Nechám si od úředníků zjistit, proč to tam takto vypadá a co se s tím dá dělat. Můj názor je takový, že retardérů je nesmyslně moc. Stačily by dva.“

Pan starosta Klíma asi neměl čas, ono řídit Prahu 5, být za dobře s panem Dospivou a ještě být činný v osmi soukromých firmách není jen tak. A tak se i pan starosta Klíma musel poroučet. Zvlášť když se Pražanům na Praze 5 odměnil absurdním projektem obřích betonových truhlíků.

Novým starostou byl od prosince roku 2012 Miroslav Zelený. Kverulant ho dopisem vyzval k redukci retardérů. Kverulant chtěl opět věřit, že se nový starosta osobně zasadí o řešení situace, která každý den připomíná řidičům projíždějícím v ulici Na Hřebenkách neslavné doby starosty Milana Jančíka. Ale odkaz starosty M. Jančíka byl silný, a tak i starosta Zelený odpověděl, že se nedá nic dělat. To si však Kverulant nemyslel a dál osazenstvo Prahy 5 bombardoval stížnostmi na poměry v ulici Na Hřebenkách. Na podzim mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit.  Ani v dubnu 2018 se tak však nestalo a tak Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou. Přišla odpověď, že Praha 5 netuší, kdy a zda provede požadované stavební úpravy. Praha 5 prý už podala žádost o provedené stavebních úprav vlastníku komunikace,  Pražskému Magistrátu. Ale ani dubnu 2018 ještě nebyl znám stav projednávání této žádosti.  Kverulant svůj boj stále nevzdal a znovu napsal starostovi Prahy 5 ve kterém se dožaduje nápravy. Starosta Richter v květnu 2018 odpověděl, že on by se retardérů také rád zbavil, ale prý nemůže nic dělat a doporučuje se obrátit na vlastníka komunikace, na hlavní město Praha. Je otázka, proč starosta Richter neurgoval u primátorky zprůjezdnění ulice sám, navíc když byl od roku 2010 zastupitel hl. města Prahy. Kverulant odpověď nezná a místo jejího hledání se počátkem května 2018 na primátorku Krnáčovou obrátil dopisem sám. O tom, že by byl úspěšný si, však nedělal žádné iluze. Primátorka Krnáčová se odpovědí doposud neobtěžovala. I to je důvod, proč primátorku Krnáčovou považuje za nejhorší v novodobé historii Prahy. Ostatně, když Kverulantův ředitel Vojtěch Razima v lednu 2015 interpeloval primátorku Krnáčové ve věci  Pražských stavebních předpisů, řekl jí do očí, že by z libovolného banánu dokázal vyřezat lepší primátorku.

Na podzim 2018 se ředitel Kverulanta Vojtěch Razima zúčastnil veřejné debaty o veřejném prostoru. Na ní vystoupil i starosta Prahy 5 Pavel Richter s příspěvkem jak jeho Praha 5 dělá pro své občany samé hezké věci. Razima si proti jeho tvrzením ohradil a připomněl starostovi stále neodstraněné papalášské retardéry. Na to  se starosta na kverulanta Razimu podrážděně obořil s tvrzením, že odstraní jednoho prahu a snížení šesti ostatních bude provedeno do týdne. Z následné korespondence Kverulanta s radnicí však vyplynulo, že starosta lhal a Praha 5 stále netuší, kdy bude ulice Na Hřebenkách normálně zprůjezdněna.

A ještě jedna perlička na závěr. Marek Dospiva byl od počátku roku 2011 členem antikorupčního týmu Pražská protikorupční rada (Prapor). Tento tým poradců primátora Svobody měl svého času nalézt recepty, jak v hlavním městě „zatočit“ s rozbujelou korupcí a s netransparentním rozdělováním veřejných prostředků. Nicméně pan Dospiva se asi v korupční problematice vyznal až příliš dobře. Výlet v srpnu 2011 na slunný řecký ostrov Korfu jej, největšího akcionáře investiční skupiny Penta, stál angažmá v pražské protikorupční radě. Spíš než sama cesta na Korfu, kde Dospiva vlastní jinou velkovilu, ale v ukončení činnosti v této radě sehrálo její osazenstvo. Vedle starosty Prahy 10 Milana Richtera totiž do Dospivovy velkovily zavítali i známí zákulisní političtí hráči Roman Janoušek Tomáš Hrdlička. Nicméně Dospiva o veřejné blaho usilovat nepřestal, a tak v roce 2017 podpořil třemi miliony korun novou politickou stranu Realisté Petra Robejška. Možná na to použil i peníze, které před tím získal prodejem vily na rohu ulice Na Hřebenkách a Nad Výšinkou.

Pokud i vám vadí, že vám retardéry ničí auto v zájmu nějakého papaláše, můžete Kverulanta podpořit. Věnujte mu každý měsíc 100 korun. Vaše tři koruny denně pomohou měnit věci k lepšímu. Podpořit Kverulanta můžete i jednorázovým darem. Podpořte Kverulanta, čeká ho ještě mnoho práce a mnoho výdajů. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech. Je to jednoduché, zabere vám to jen několik vteřin. A při nákupu nezaplatíte nic navíc.