Nahoru

Konec tří papalášských retardérů v pražské ulici Na Hřebenkách

Twitter

V Praze 5, v ulici Na Hřebenkách, bylo za 24,5 milionu korun z kapes daňových poplatníků v roce 2010 vybudováno v úseku 431 metrů sedm velkých retardérů. Nestalo se tak ve veřejném zájmu, ale pro klid miliardáře Marka Dospivy, který si tam koupil vilu. Od té doby Kverulant usiluje o redukci těchto retardérů a nyní má konečně hotovo. Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 byly odstraněny tři přejezdové zpomalovací prahy, dva byly nahrazeny přejezdovými polštáři a u zbylých prahů byly prodlouženy nájezdové hrany.  Podpořte Kverulantův vytrvalý boj proti mocným papalášům alespoň malým finančním darem.

Ulice Na Hřebenkách, 2. listopadu 2023, foto: Kverulant.org

Dědictví Milana Jančíka

Čas trhl železnou oponou. Čajky a ZiLy vystřídaly audiny a mercedesy. Komunistické papaláše ve velkovilách vystřídali papaláši kapitalističtí. Některé scénáře se však nezměnily. Papaláši si vyhlédnou atraktivní lokalitu a ve spolupráci s místními politiky ji uzavřou před sprostým a chudým lidem.  

Na začátku prázdnin roku 2008 znemožnila řidičům průjezd ulicí Na Hřebenkách nová zákazová dopravní značka. Starousedlíci měli jasno. V jednosměrném zákazu vjezdu měl prsty Marek Dospiva, šéf investiční skupiny Penta. Jistě milý finančník se s rodinou totiž tehdy právě nastěhoval do velkovily po komunistickém ministru zahraničí Bohuslavu Chňoupkovi na rohu ulice Na Hřebenkách a Nad Výšinkou. A politikem, který miliardářovi „vyšel vstříc“, nebyl nikdo menší než dnes už legendární Milan Jančík (ODS). Připomeňme, že tento opravdu výrazný politik byl starostou Prahy 5 od roku 2002 do roku 2010. Připomeňme si také, že pražským primátorem byl tehdy Jančíkův stranický kolega Pavel Bém.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík a primátor Pavel Bém, 26 září 2006, foto: ČTK / Myšková Marta

„Sem nemůžete, tady je Dospivovo!“

Podle místních si pan Dospiva na městském úřadě „objednal“ taková omezení, aby ho při koupeli v bazénu nerušil hluk automobilů chudiny. Stejný důvod stál údajně i za umístěním zákazu stání v ulici Nad Výšinkou. V létě 2008 byl reportér časopisu TÝDEN dokonce svědkem toho, jak na respektování nového dopravního značení dohlížela městská policie a poučovala řidiče slovy: „Sem nemůžete, tady je Dospivovo!“

Místní si papalášské praktiky nenechali líbit a donutili úředníky, aby ulici Na Hřebenkách opět zprůjezdnili. Zákazové značky tak vydržely pouhé dva měsíce. Podle Prahy 5 s tím ale pan Dospiva neměl naprosto nic společného, vše se prý dělo v zájmu zrakově postižených. Místní však tvrdí, že v ulici Na Hřebenkách žádné slepce od roku 1989 nepotkávají.

Radar, kamera a 7 velkých retardérů na 431 metrech

Na konci roku 2010 bylo zbudováno v ulici Na Hřebenkách sedm nových retardérů. A aby snad přeci jenom někdo nepřeskákal retardéry nepovolenou rychlostí, byl vybudován i radar s kamerami. Vše za peníze daňových poplatníků.

Ulice Na Hřebenkách 11.dubna 2011, foto: Kverulant.org

Retardéry překážejí sanitkám

Přínos retardérů je přinejmenším diskutabilní. Negativa jsou naopak zřejmá. Retardéry zpomalují nejen ty, kteří mohou počkat, ale i sanitky, které by čekat rozhodně neměly. Boom retardérů po roce 2000 vedl dokonce k tomu, že pražští záchranáři čtyři měsíce mapovali dopravní překážky v Praze a počátkem roku 2012 předali magistrátu několikastránkový přehled nejkřiklavějších případů, které jim ztěžují jízdu. Že na záchranářském seznamu byla i ulice Na Hřebenkách, nepřekvapí asi nikoho.

Z retardérů nemohou mít radost ani skuteční ekologové. Wikipedie cituje výzkum Britské automobilové asociace, která srovnala spotřebu paliva při stálé rychlosti 30 mph (48 km/h) oproti jízdě přes zpomalovací prahy a zjistila nárůst spotřeby ze 4,9 na 9,1 litru / 100 km. Při prostém snížení rychlosti ze 30 na 20 mph (32 km/h) stoupla spotřeba jen o 10 %. Podobný výzkum provedla britská Laboratoř dopravního výzkumu, podle níž jsou na silnicích se zpomalovacími prahy zvýšeny emise oxidu uhelnatého až o 82 % a oxidu dusného až o 37 %, píše Wikipedia.

Je také zřejmé, že masivní příčné prahy výrazně zvyšují opotřebení vozidel, zejména jejich náprav a tlumičů pérování. Je dost dobře možné, že jejich nekritické rozšíření je jednou z příčin vysoké obliby SUV, tedy kategorie vozidel, která není zrovna dvakrát ekologická.

Obyvatelům v okolí retardérů často také vadí zvýšení hlučnosti i prašnosti průjezdu vozidel, stejně jako prodloužení doby průjezdu. Ztížen je i úklid sněhu, při němž může docházet k poškozování prahů i úklidové techniky.

Cena retardérů

A na kolik nás, daňové poplatníky, přišlo sedm retardérů a jedna kamera? Podle původní smlouvy nás měly stát „jen“ 21 milionů korun. Ale záhy se ukázalo, že „pouhých“ 21 milionů nemůže stačit, a tak byl uzavřen dodatek na vícepráce. Celková cena tak činila téměř 24,5 milionu.

Začátek boje za odstranění retardérů

Prvním starostou, kterého Kverulant vyzval k nápravě, byl Radek Klíma (TOP 09). Kverulant chtěl věřit, že když byl Klíma zvolen starostou 18. 11. 2010, tedy až po podpisu dodatku na vícepráce, nemá s retardéry nic společného a alespoň se pokusí věc vyřešit. Už jen proto, že jeho kampaň byla postavena na kritice působení ODS v Praze a kritice celostátně proslulého starosty Prahy 5 Milana Jančíka. Než byl pan Klíma zvolen, tvrdil o sobě, že se mu klientelismus nelíbí a chce něco konkrétního udělat. Nyní měl možnost. Nevyužil ji a neudělal nic. Inu, starosta Klíma asi neměl čas, ono řídit Prahu 5, být za dobře s panem Dospivou a ještě být činný v osmi soukromých firmách nebylo jen tak. A tak se i pan starosta Klíma musel poroučet. Zvlášť když se Pražanům na Praze 5 odměnil absurdním projektem obřích betonových truhlíků.

Sliby

Novým starostou byl od prosince roku 2012 Miroslav Zelený z uskupení Uzdravme naši politiku (UNP). Kverulant ho dopisem vyzval k redukci retardérů a chtěl opět věřit, že se nový starosta osobně zasadí o řešení situace, která každý den připomíná řidičům projíždějícím v ulici Na Hřebenkách neslavné doby starosty Milana Jančíka. Ale Jančíkův odkaz byl silný, a tak i starosta Zelený odpověděl, že se nedá nic dělat. To si však Kverulant nemyslel a dál osazenstvo Prahy 5 bombardoval stížnostmi na poměry v ulici Na Hřebenkách. Na podzim roku 2017 mu městská část Praha 5 konečně slíbila jeden retardér zcela odstranit a všechny ostatní příčné prahy výrazně snížit. Ani v dubnu 2018 se tak ovšem nestalo, a tak Kverulant na Prahu 5 poslal dotaz, kdy se tato ulice stane opět normálně průjezdnou. Přišla odpověď, že Praha 5 netuší, kdy a zda provede požadované stavební úpravy. Praha 5 prý už podala žádost o provedení stavebních úprav vlastníku komunikace, pražskému magistrátu.

Kverulant svůj boj stále nevzdal a znovu napsal starostovi Prahy 5 dopis, ve kterém se dožadoval nápravy. Tehdejší starosta Pavel Richter (TOP 09) v květnu 2018 odpověděl, že on by se retardérů také rád zbavil, ale prý nemůže nic dělat a doporučuje se obrátit na vlastníka komunikace, na Hlavní město Praha. Je otázkou, proč starosta Richter neurgoval u tehdejší primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zprůjezdnění ulice sám, navíc když byl od roku 2010 zastupitelem hlavního města. Kverulant odpověď nezná a místo jejího hledání se počátkem května 2018 na tehdejší primátorku obrátil dopisem sám. O tom, že by byl úspěšný, si však nedělal žádné iluze. Primátorka Krnáčová se odpovědí ani neobtěžovala.

Na podzim 2018 se ředitel Kverulanta Vojtěch Razima zúčastnil veřejné debaty o veřejném prostoru. Na ní vystoupil i starosta Prahy 5 Pavel Richter s příspěvkem, jak jeho Praha 5 dělá pro své občany samé hezké věci. Razima se proti jeho tvrzením ohradil a připomněl starostovi stále neodstraněné papalášské retardéry. Na to se starosta na kverulanta Razimu podrážděně obořil s tvrzením, že odstranění jednoho prahu a snížení šesti ostatních bude provedeno do týdne. Z následné korespondence Kverulanta s radnicí však vyplynulo, že starosta prostě jen lhal a Praha 5 tehdy ještě stále netušila, kdy bude ulice Na Hřebenkách normálně zprůjezdněna.

Další sliby

V roce 2019 se starostkou Prahy 5 stala Renáta Zajíčková (ODS). I na tu se Kverulant v květnu 2021 obrátil dopisem, ve kterém ji vyzývá k odstranění retardérů. Pro jistotu zaslal podobný dopis i tehdejšímu pražskému primátoru Hřibovi (Piráti).

Koncem června 2021 přišla odpověď. Kverulantovi nenapsal ani magistrát, ani Praha 5, ale dceřiná společnost magistrátu Technická správa komunikací (TSK). V dopise TSK uvádí, že „byla pověřena vlastníkem komunikace, Hlavním městem Prahou, k zajištění realizace Kverulantovy výzvy k nápravě“. Dále TSK Kverulantovi sdělila, že „požádá silniční správní úřad městské části Praha 5 o vydání rozhodnutí k odstranění či redukci počtu retardérů“.

Kverulant se na podzim roku 2021 dotázal úřadů, jestli už bylo vydáno rozhodnutí silničního správního úřadu o odstranění retardérů. Praha 5 sdělila, že nikolivTSK napsala, že sice ještě o vydání rozhodnutí nezažádala, ale „dělají na tom“, prý už dokonce vybrali zhotovitele projektové dokumentace a navrch ještě přihodili slib, že když bude sluníčko svítit, tak k odstranění retardérů dojde už na jaře roku 2022.

Blížíme se do finále

Stavební odbor Prahy 5 Kverulantovi na jeho dotaz dne 20. prosince 2021 sdělil, že stavební povolení na odstranění či úpravu příčných prahů ještě vydáno nebylo, a to proto, že o něj ještě nikdo nepožádal. Stejnou odpověď Kverulant dostal i 27. dubna 2022. Důvodem bylo opět to, že o stavební povolení ještě nikdo nepožádal.

TSK Kverulantovi na počátku roku 2022 na dotaz, jak jsou se slibovaným odstraňováním daleko, odpověděla, že teprve vybrali zhotovitele projektové dokumentace. Signifikantní na tom je, že k uzavření smlouvy s projektantem došlo až pět dnů po tom, co Kverulant svůj dotaz položil. Kverulant je přesvědčen, že kdyby se o věc nezajímal, tak by se nestalo vůbec nic. Také je přesvědčen, že i místní šetření, o kterém ho TSK informovala, nebylo provedeno těsně před vznesením dotazu, ale naopak několik dnů potom a datum byl posunut do minulosti. Výsledkem místního šetření bylo zjištění, že se v místě skutečně „nachází 7 zpomalovacích prahů, u kterých byla doporučena úprava sklonu, případně odstranění. Konkrétně bylo doporučeno práh č. 5 odstranit úplně a u zbývajících prahů upravit sklony, případně prodloužit horní část zpomalovacích prahů.“

Kverulant by nebyl kverulantem, kdyby se s kverulantskou usedavostí neptal zas a znovu, kdy konečně zmizí symbol papalášské arogance, a tak mu 27. dubna 2022 TSK sdělila, že k odstranění tří ze sedmi prahů dojde v červenci a srpnu 2022Prý se na tom usnesli již v lednu 2022.

Pokrok nastal teprve v létě 2022. Byla vypracována projektová dokumentace a vydáno závazné stanovisko silničního správního úřadu k redukci sedmi retardérů. V říjnu 2022 bylo vydáno stavební povolení pro redukci retardérů

Odstranění retardérů

Ale až po 13 letech vytrvalého úsilí o nápravu konečně nastala změna. V červenci 2023 konečně začaly v úseku mezi ulicemi Podbělohorská a Nad Výšinou stavební práce.

Odstraňování retardérů v ulici Na Hřebenkách 26. září 2023, foto: Kverulant.org

Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 bylo konečně hotovo. Byly odstraněny tři prahy, dva z nich byly nahrazeny zpomalovacími polštáři. U zbylých čtyř prahů byly prodlouženy nájezdové hrany.

Odstranění retardérů v ulici Na Hřebenkách je důležitým úspěchem v boji proti korupci a politickým vlivům. Je to také ukázka toho, že vytrvalá práce a aktivita občanů může vést ke změně.

Prosba o podporu

Kverulant hlídá věrolomné politiky i zkorumpované úředníky již od roku 2009. Od té doby do podzimu 2023 dokončil 67 kauz a na dalších 38 pracujeZačněte mu v tom pomáhat, jakkoliv malým, zato však pravidelným darem.

Vojtěch Razima

Twitter