Nahoru
Ministr Bek zneužil modrý maják. Kverulant jej vyzývá k omluvě
Vůz s ministrem Bekem projíždí záchranářskou uličkou kolonou, která se na dálnici D1 vytvořila ve směru na Brno kvůli nehodě. Čtvrtek 16. 5. 2024 v čase 19:03. Foto: ŘSD
Ministr Bek zneužil modrý maják. Kverulant jej vyzývá k omluvě
Twitter

Ministr školství Mikuláš Bek byl čtenářem MF DNES přistižen, jak při své cestě domů do Hajan použil modrý maják. Kverulant.org to považuje za křiklavé zneužití absolutního práva v přednosti v jízdě a žádá po Bekovi omluvu.  Politiky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009. Kontrolujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.

Vůz s ministrem Bekem projíždí záchranářskou uličkou kolonou, která se na dálnici D1 vytvořila ve směru na Brno kvůli nehodě. Čtvrtek 16. 5. 2024 v čase 19:03. Foto: ŘSD

Kverulant je přesvědčen, že modrý maják patří jen na sanitky, hasičům a policii. Politici nejsou lepší lidé. Kverulant nevidí důvod, proč bychom se jim museli klidit stranou, kdykoliv kamkoliv jedou. Když budeme hledat situace, kdy je potřeba skutečně v zájmu státu uplatňovat absolutní právo přednosti v jízdě, bude jich málo nebo nebudou žádné.

Velmi křiklavým příkladem je cesta ministra školství Mikoláše Beka (STAN) domů do obce Hajany. Ve čtvrtek 16. května začal na 85. kilometru dálnice D1 na Vysočině ve směru na Brno hořet návěs kamionu, který převážel osobní automobily. Ty se také ocitly v plamenech a provoz na hlavní spojnici mezi Čechami a Moravou se v daném úseku na několik hodin zastavil. Ne však pro všechny.

Politik v záchranářské uličce

„Stáli jsme v koloně. Bylo něco po sedmé hodině večer, když jsem ve zpětném zrcátku zaregistroval problikávání a blikající modrý maják. Během několika vteřin se kolem nás prohnal záchranářskou uličkou černý superb,“ vylíčil MF DNES jeden z čekajících řidičů. Stihl si zapsat espézetku.  MF DNES zjistila, že šlo o vůz ministerstva školství. A ve voze neseděl nikdo jiný než Mikuláš Bek, který mířil na Moravu, kde má v obci Hajany u Brna bydliště. Redakce požádala o vysvětlení, kam a proč šéf resortu školství ve čtvrtek 16. května jel, ale nedostala uspokojivé vysvětlení.  

Výzva k omluvě

Modrý maják, tedy absolutní právo přednosti v jízdě může být používán jen při plnění zvláštních povinností pro stát nebo v případě ohrožení. Ani jedna ze situací v případě ministra Beka ale nenastala. Takovéto papalášské chování ze strany člena vlády je nepřijatelné a snižuje důvěru občanů v demokratické instituce. Proto Kverulant vyzval ministra Beka k omluvě a k tomu, aby se jako představitel civilního ministerstva vzdal používání modrého majáku zcela.

Modré majáky politiků

Kverulant se zabývá na odhalování papalášského chování politiků již od svého vzniku ve roce 2009. V roce 2021 přistihl někdejšího ministra kultury a Bekova stranického kolegu Jiřího Bessera (STAN), když je jel s modrým majákem krmit do Berouna medvědy. I toho tehdy vyzval k omluvě. Marně.

Ministr kultury Jiří Besser (STAN) na návštěva medvědáři v Berouně, 13 leden 2011, foto: Kverualnt.org

Cílem Kverulanta je omezit zneužívání modrých majáků. To se mu částečně daří. Nejprve v lednu 2014 tehdejší ministryně české vlády Věra Jourová slíbila, že se vzdá absolutního práva přednosti v jízdě, a pak se k ní opatrně přidali i další politici. I díky Kverulantovi nebyl od roku 2013 rozšířen vládní seznam papalášů s právem na modrý maják.

Prosba o podporu

Politiky je třeba kontrolovat neustále, a to Kverulant dělá už od roku 2009. Kontrolujte je s námi finanční podporou našeho úsilí.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek