Modré majáky politiků
Cílem Kverulanta bylo omezit zneužívání modrých majáků. To se povedlo. Nejprve v lednu 2014 tehdejší ministryně české vlády Věra Jourová slíbila, že se vzdá absolutního práva přednosti v jízdě, a pak se k ní opatrně přidali i další politici. I díky Kverulantovi nebyl od roku 2013 rozšířen vládní seznam papalášů s právem na modrý maják. Oceňte Kverulantův příspěvek k lepší politické kultuře v naší republice a podpořte jej alespoň malým darem.
Natáčení Radka Johna
Kverulant.org je přesvědčen, že modrý maják patří jen na sanitky, hasičům a policii. Politici nejsou lepší lidé. Kverulant nevidí důvod, proč bychom se jim museli klidit stranou, kdykoliv kamkoliv jedou. Když budeme hledat situace, kdy je potřeba skutečně v zájmu státu uplatňovat absolutní právo přednosti v jízdě, bude jich málo nebo nebudou žádné. Naprostá většina použití modrého majáku slouží k cestám za posílením PR vlastní osoby, jako bylo třeba natáčení v Novém Bydžově tehdejšího ministra vnitra Radka Johna.
Krmení medvědů v Berouně
Nebo krmení medvědů v Berouně, jako v případě svého času ministra kultury Jiřího Bessera.
Kverulant si opravdu nemyslí, že natáčení či krmení medvědů v Berouně je důvodem k využití absolutní přednosti v jízdě:
Se sakem do čistírny?
Kverulant vyzval tehdejšího ministra kultury Bessera k omluvě a požádal jej, aby desetkrát opsal větu „Už nikdy nebudu jezdit s modrým majákem krmit medvědy“. Jak laskavý čtenář nejspíš tuší, pan ministr se neomluvil a větu neopsal. Je ovšem možné, že se ministr do sepisování omluvy pustil, ale nemohl najít pádné argumenty pro používání majáku. Možná že nedostatek inspirace pana ministra tak rozčílil, že si kávou polil nové sako. Pak je zcela evidentní, že bylo třeba použít modrý maják a zajet do Berouna nechat sako vyčistit:
A protože ministr asi musel nahonem do čistírny, zabývali se korespondencí s Kverulantem ministrovi podřízení. Na Kverulantovu otázku, k čemu je ministrovi kultury demokratického státu v době hlubokého míru vozidlo s absolutním právem přednosti v jízdě, odpověděli tak, že Kverulanta odkázali na platné právní předpisy. Kverulant se ani nedozvěděl, jaký konkrétní veřejný zájem opravňoval ministra k omezení práv ostatních účastníků silničního provozu a k použití zvláštního světla modré barvy. Více o tom, jak jel ministr kultury pogratulovat huňáčům k jedenáctým narozeninám, v reportáži Motožurnálu z 8. 7. 2011:
Soukromý maják Miroslava Ševčíka
Tehdejší děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík v březnu 2014 neoprávněně použil modrý maják, aby mohl jet dálnicí v protisměru. Došlo k tomu na dálnici D5 k hromadné nehodě. Dálnice se během chvíle proměnila v jedno velké parkoviště. Miroslav Ševčík ale po půl hodině čekání připevnil na auto modrý majáček, otočil auto do protisměru a dál pokračoval odstavným pruhem, který byl určen pro záchrannou službu a policii.
Ševčík později přišel se zajímavým vysvětlením. Prý zachraňoval spolujezdkyni, které se udělalo špatně a potřebovala urgentní převoz do nemocnice.
Pavel Rychetský chce maják
Další kategorií jsou papaláši, kteří maják nemají, ale měli intenzivní pocit, že by ho mít měli. Například pan předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Na cestě mezi Prahou a Brnem prý ztrácí čas, který by mohl využít jinak. Pan soudce sepsal žádost o výstražná modrá světla a dokument poslal na Úřad vlády. Tam doputoval na konci června 2014 a vyvolal snahu sebrat modré majáky dobrovolným hasičům, horské službě a dopravním podnikům. K tomu naštěstí nakonec nedošlo a předseda Ústavního soudu nerozšířil řady papalášů s právem absolutní přednosti v jízdě. Více v reportáži České televize o zneužívání modrých majáků.
Jaroslav Vodička
Dalším papalášem, který na maják nemá nárok, ale má pravděpodobně pocit, že si ho rozhodně zaslouží, je Jaroslav Vodička. Jeho frustrace z absence práva na absolutní přednost v jízdě byla patrně tak silná, že si jej už načerno pořídil. V listopadu 2016 jej odhalila Česká televize a Kverulant na něj obratem podal oznámení o přestupku. Pan Vodička je nyní předsedou Českého svazu bojovníků za svobodu a bývalý člen normalizační KSČ a komunistické vojenské kontrarozvědky.
Doktor Bolíto
Další opravdu kuriózní skupinou, která zneužívá modrý maják, jsou zachránci zvířátek. Kverulant zjistil, že už i doktor Bolíto jezdí za zvířátky s modrým majákem a houkačkou. Tedy přesněji firma PET-MEDIC má pět vozidel s absolutním právem přednosti jízdy. Kverulant si opravdu nemyslí, že by měl odstavit své auto u krajnice, protože koťátko uvízlo v díře ve dveřích a doktor Bolíto ho spěchá vysvobodit švýcarským nožíkem. Zvlášť když si doktor Bolíto za použití majáku nechá slušně zaplatit.
Více o tom, jak doktor Bolíto zachraňuje pejsky, v reportáži Motožurnálu z 17. 10. 2011:
Od roku 2013 rozšířen vládní seznam papalášů s právem na modrý maják
Život s malým počtem papalášských majáků jistě prospěje i politické kultuře v naší zemi. Nejde jen o to, že politici a papaláši majáky zneužívají. Vláda ze zákona může dát maják komukoliv. A tak dávala. Mimo sanitky, hasiče, policii a podobně, vlády v minulosti rozdaly ještě dalších asi 110 modrých majáků. A tak má modrý maják i hlavní zásobovač armády nebo ředitel státní plavební správy. Tím to však naštěstí snad skončilo. V posledních letech došlo jen k drobnému a asi i rozumně zdůvodněnému rozšíření možnosti používat modrý maják o náměstka ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost, protože on je z titulu své funkce místopředsedou Ústředního krizového štábu. V lednu roku 2014 se sice vyskytl pokus Rusnokovy vlády rozšířit majitele modrých majáků o všechny tři šéfy tajných služeb, ale ani tento pokus nebyl úspěšný. I díky Kverulantovi tak nebyl od roku 2013 rozšířen vládní seznam papalášů s právem na modrý maják. Na tomto seznamu jsou tak nyní jen prezident republiky, předseda Poslanecké sněmovny a předseda Senátu, členové vlády, náčelník Generálního štábu, velitelé [VT1] vzdušných sil, velitel pozemních sil, velitel logistiky armády a náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost. Podle platného vládního nařízení mají právo používat modrý maják také vozidla jednotek požární ochrany, vojenských hasičských jednotek, horské služby, celní správy, poruchové služby energetických zařízení, speciální motocyklové jednotky Hradní stráže, Státní plavební správy, Dopravního podniku hl. m. Prahy, a. s., Dopravního podniku města Hradec Králové, a. s., Dopravního podniku města Liberec, a. s., Dopravního podniku Ostrava, a. s., Plzeňských dopravních podniků, a. s., vozidla právnických osob provozujících dráhu tramvajovou nebo dráhu trolejbusovou a Svazu záchranných brigád kynologů České republiky, Žatec. Vozidla s modrým majákem samozřejmě mohou používat i policisté a lékaři, ale to je upraveno jinak než vládním nařízením.
Vzdejte se modrých majáků
Kverulant neúspěšně vyzval hned několik politiků, aby se vzdali používání modrého majáku, tedy absolutního práva přednosti v jízdě. Když Ministr Besser skončil v propadlišti dějin, na jeho místo nastoupila Alena Hanáková. Kverulant ji hned po nástupu do funkce vyzval, aby se vzdala používání modrého majáku s tím, že ministr Besser již majáček amortizoval dostatečně.
V prosinci 2012 oznámila vláda, že se chystá sloučit ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem dopravy. Kverulant navrhl oběma ministrům, aby prvním viditelným krokem při plánovaném slučování bylo používání jen jednoho modrého majáku. Ministr Kuba i ministr Stanjura se rozhodli, že nepřesvědčí skeptickou veřejnost, že je slučování myšleno vážně, a majáků se nevzdali.
V prosinci 2012 oznámila vláda, že se schystá sloučit ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem dopravy. Kverulant navrhl oběma ministrům, aby prvním viditelným krokem při plánovaném slučování bylo používání jen jednoho modrého majáku. Ministr Kuba i ministr Stanjura se rozhodli, že nepřesvědčí skeptickou veřejnost, že je slučování myšleno vážně, a majáků se nevzdali.
V prosinci 2012 se také odehrála instalace Karolíny Peake do pozice ministryně obrany. Kverulant měl za to, že Karolína Peake jako politik zvolený především na základě kritiky papalášských praktik určitě také vnímá tuto papalášskou výhodu jako nespravedlivou a provokující. S touto úvahou se nové ministryni dopisem svěřil. Než byla Karolína Peake po osmi dnech z pozice ministryně obrany zase odinstalována, stihla ještě Kverulantovi odpovědět, že se modrého majáku nevzdá.
Věra Jourová se majáku vzdala
Až v lednu 2014 slavil Kverulant konečně první úspěch a první politik reagoval na jeho několik let trvající usedavou kritiku papalášské výhody. Tehdy budoucí ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová v lednu 2014 slíbila, že se po nástupu do funkce vzdá absolutního práva přednosti v jízdě. Více v Kverulantově reportáži:
Další politici bez majáků
Kverulantova reportáž vyvolala slušný zájem médií. A když je něco v televizi, tak to politiky konečně přiměje se tím zabývat. A tak se ministr školství Marcel Chládek vyjádřil, že ani on skoro nebude modrý maják používat. Stejně se vyjádřil i předseda lidovců. Více v reportáži TV Barrandov z února 2014:
Vše nasvědčuje tomu, že Věra Jourová, Marcel Chládek i lidovci svůj slib splnili a ostatní politici je budou následovat. Podobně jako ministr dopravy Dan Ťok. Ten Kverulantovi napsal, že modrý maják použije jen opravdu v krajním případě.
Prosba o podporu
Jak už bylo uvedeno v úvodu, Kverulant je přesvědčen, že modrý maják patří jen na sanitky, hasičům a policii. Zbytečné modré majáčky, a zejména majáčky politiků, jsou projevem papalášství a Kverulant je rád, že jejich zneužívání už není tak časté. Kverulant zdvořile prosí o finanční podporu svého úsilí i vás. Věnujete nám jakkoliv malý, zato pravidelný měsíční příspěvek. Kverulanta můžete podpořit i nakupováním na svých oblíbených e-shopech.