Nahoru
Nový web na odstraňování billboardů
Odstraňování nelegálního billboardu v Libni, 27. květen 2023, foto: Kverulant.org
Nový web na odstraňování billboardů
Twitter

Kverulant není zdaleka sám, kdo bojuje proti vizuálnímu smogu v ulicích našich měst a podél silnic. Část billboardů, které denně potkáváme je nelegální. Buď stavební povolení nikdy neměly nebo již vypršela. Kverulantovi kolegové spustili nový web Nelegální reklama.cz, kde najdete jednoduchý návod, jak přimět úřady tyto billboardy odstranit.

Odstraňování nelegálního billboardu v Libni, 27. květen 2023, foto: Kverulant.org

Většina billboardů je nelegální. Ale úřady s nimi nic nedělají, dokud nedostanou podnět. A podat podnět není nic těžkého, pokud víte jak na to.  Proto kolegové z iniciativy Nechceme billboardy a  Přidej se a strhni to spustili nový web Nelegální reklama. Naleznete tam podrobný a praktický návod, včetně vzorů žádostí na odstraňování billboardů. Dále je tam seznam zákonů, vyhlášek a nařízení, které se této problematiky týkají. Je tam i výčet organizací, které se bojem proti vizuálnímu smogu zabývají a mnoho užitečných odkazů. Stěžejním počinem je interaktivní mapa billboardů.

Mapa billboardů by měla sloužit i případným inzerentům, kteří se chtějí vyhnout inzerování na nelegálních plochách. Server Nelegální reklama také připomíná, že mimo zastavěná území jsou nelegální všechny reklamy kolem dálnic a silnic první třídy, a to i na mostech nad nimi. Kverulant společně s autory webu doporučuje vyžádat si od reklamní agentury potvrzení, že jimi pronajímané plochy jsou legální. Kverulant doporučuje sjednat si možnost odstoupení od smlouvy a velkou smluvní pokutu v případě inzerce na nelegálních plochách.

Pronajímání billboardů nikdy nebyl byznys pro hodné hochy. Dva z billboardářů se ovšem svými kriminálními praktikami vymykají poměrům běžným v české kotlině. Jsou jimi v Čechách naturalizovaný Slovák Anton Fischer, kterému soud uložil podmínku a zákaz podnikání a jeho syn Oliver, kteří vystupují pod značkou Eurobillboard.

Firma nekomunikuje s úřady a ignoruje výzvy k odstranění billboardů. Když „majitel“ billboardů nastřádá určitý počet pokut od úřadů, nic nezaplatí a skončí v likvidaci. Likvidovanou firmu pak nahradí firma jiná, nelegální billboard se přesune o několik metrů dál, je označen samolepkou nového vlastníka a úředníci musí s odstraňováním začít od začátku.

České silnice lemují tři stovky nelegálních billboardů od Eurobillboardu. Reklamní plachty na lehkých kovových konstrukcích stojí obvykle bez povolení na obecních pozemcích, často jen desítky centimetrů od silnice a na místě je drží tenká kovová tyčka zatlučená do země. Nemají povolení úřadů, jejich majitel neplatí nikomu nájem.

Další informace o nelegálním podnikání Eurobillboardu naleznete v kauze bojkot billboardářů s vysokou kriminální energií.

Z všechny bojovníky proti vizuálnímu smogu Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek