Nahoru
ČOI pokutovala autobazar AutoESA za nekalé obchodní praktiky
Ilustrační foto: Depositphotos
ČOI pokutovala autobazar AutoESA za nekalé obchodní praktiky
Twitter

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila provozovateli sítě autobazarů AutoESA pokutu za sérii přestupků. Inspektoři je odhalili v roce 2021 a 2022 a to jak v internetovém obchodě bazaru, tak na jeho prodejní ploše. Rozhodnutí o udělení pokuty se stalo pravomocné v únoru 2023. Informace přináší Kverulant.org díky svému dotazu dle zákona o svobodném přístupu k informacím. Proti podvodníkům a papalášům bojujeme už od roku 2009, prosíme, podpořte naši práci alespoň malým darem. Existujeme jen díky dárcům, nejsme placeni z daní.

Ilustrační foto: Depositphotos

Podvodníci a jejich nekalé praktiky jsou – bohužel – s prodejem aut spojeny odjakživa. Roky stejné zůstávají i principy, podle kterých hoši z autobazarů „pracují” se zákazníky. Také v aktuálním rozhodnutí o uložení pokuty  ČOI lákání zájemců na “internetové volavky” – kdy bazar nabízí atraktivní vozy za super ceny. Jenže inzerované vozy existují jenom na webu a slouží k získávání nových zájemců.

Opakují se také machinace s konečnou cenou vozu, kdy při finálním podpisu smlouvy auto náhle zdraží. Může za to položka „doplňkové služby”, bez kterých si vůz nelze koupit. Podobně se až při podpisu smlouvy objeví protokol, ve kterém se vybraný a dosud zcela bezproblémový a samozřejmě nehavarovaný vůz popisuje v zásadně temnějších konturách.

Obchod s ojetými auty nikdy nepřitahoval osobnosti typu Mirka Dušína. Jak se ukazuje, zrovna tak nepůjde ani o “nejostřejší pastelky v penálu”. Jak jinak vysvětlit, že za úplně stejné přestupky, za které teď ČOI pokutuje esa z AutoESA, vyfasovali v roce 2020 flastr 1 700 000 korun borci z konkurenční party AAAAuto?! Pokud bychom přijali fakt, že nesledování toho, co se v jejich branži děje, nesouvisí s nedostatkem inteligence, mohlo by opakování stále stejných vzorců chování znamenat jediné: výše pokut není dost odstrašující. Jednoduše: podvádět se vyplatí.

Aktuální pokuta 400 000 korun, kterou ČOI vyměřila AutoESA, není jediným reputačním problémem tohoto „Prvního a jediného autobazaru s certifikací”. Claim, kterým sám sebe bazar označuje na webu, je možná pokusem o vtip – a to nejen v souvislosti s přestupky, které odhalila ČOI. V květnu 2023 server AutoJournal publikoval text “Auto ESA zřejmě klame zákazníky s certifikáty”, ve kterém popisuje problémy se společností Cebia. Výživná je též diskuze pod článkem na Seznam.cz. Čtenáři v ní popisují to, co zdokumentovala ČOI.

Doplňkové služby

V listopadu 2021 si zástupce ČOI v areálu pražské pobočky AutoESA vybral Opel Astra s cenovkou 256 000 Kč. Jenže když šel podepsat smlouvu o koupi, cena auta se zvedla – objevily se totiž “doplňkové služby” za téměř 7000 korun. Prodejce jednak nedokázal specifikovat co přesně pojem znamená, a co hůř, bez těchto služeb se vůz nedal pořídit. Jde o klamavé obchodní praktiky, konstatuje ČOI.

Nehavarovaný vůz s dvouzonovou klimatizací? Tak určitě!

Zdražení vybrané astry při podpisu smlouvy bohužel nebylo jediným přestupkem. Prodávající v inzerci i při prohlídce vozu zapomněl sdělit, že vozidlo bylo opravené po havárii. Objevilo se to až při podpisu kupní smlouvy. V příloze smlouvy, v protokolu o stavu vozidla se navíc ukázalo, že vůz žádnou (inzerovanou) dvouzónovou klimatizaci ani vyhřívaná sedadla nemá. V protokolu se navíc autobazar zřekl odpovědnosti z funkce řady důležitých komponentů: imobilizéru, katalyzátoru, filtru pevných částic, zádržných systémů, airbagů, sedadel, zařízení LPG/CNG, výhřevu skel, zrcátek, klimatizace i rádia.

Neexistující vozy

Od listopadu 2021 až do února 2022 si pak na ČOI dělali printscreeny z webové nabídky AutoESA. To proto, že je se zajímali o modrou, pak taky třeba bílou oktávku jindy o stříbrný jindy zase modrý passat. Vždy šlo o auto byla s atraktivní výbavou a nejspolehlivějšími, zároveň úspornými motory, zároveň s nízkými nájezdy kilometrů a samozřejmě za super peníze. Jak už tušíte, tato auta nebyla k dispozici – ovšem bazaristé umně nabídli stroj cca „velmi podobný”.

Kverulant protestuje proti směšně nízkým pokutám

AutoESA vykázala za rok 2021 tržby v celkové výši téměř 4,5 miliardy korun. Zisk před zdaněním činil skoro 58 milionů korun a zaplacená daň činila pouhých 1,8 milionů korun. Představme si, že by společnost AutoESA dostala od ČOI pokutu 400 tisíc korun každý měsíc. I tak by jí pořád zbylo 53 milionů zisku. Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že podvádět se vyplatí. Proto Kverulant apeluje je na vedení ČOI, aby v podobných případech ukládala pokuty na horní hranici stanovené zákonem o ochraně spotřebitele. Horní hranice se dle zákona pohybují od 5 milionů u méně závažných přestupků až po 50 milionů korun u těch nejnebezpečnějších.

Kverulant připomíná, že dle judikatury platí, že má-li pokuta za jiný správní delikt naplnit svůj účel z hlediska individuální i generální prevence, musí být citelným zásahem do majetkové sféry pachatele.

Buďte v obraze

V závěru příštího týdne se budeme věnovat pokutám ČOI uděleným obchodním řetězcům.   Nechcete-li zmeškat zprávu o tom, který ze supermarketů kradl zdaleka nejvíc, napište si oni a my vám ji pošle mailem.

Prosba o podporu

Závěrem prosíme o podporu naší práce. S těmi, kteří nehrají fér bojuje Kverulant už od roku 2009. A protože nejsme placeni z grantů ani z daní, můžeme fungovat jen díky jednotlivým dárcům. Prosíme, přispějte nám na pokračování naší práce, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Petr Kološ

Twitter
Zpět na výpis novinek