Nahoru
Policejní Ferrari, symbol okázalého plýtvání veřejnými penězi
Ferrari 458 Italia v policejních barvách, zdroj Policie ČR
Policejní Ferrari, symbol okázalého plýtvání veřejnými penězi
Twitter

Před rokem se Policie pochlubila, že do svého vozového parku zařadila Ferrari. Šlo o typ Italia, který byl zabaven coby majetek pocházející z trestné činnosti. Stroj s maximální rychlostí 326 km/h prý využijí ke stíhání silničních pirátů. Šéf vnitra Vít Rakušan tehdy uvedl, že má z Ferrari pro policii radost. Následně čelil kritice, že vozidlo s nákladným provozem měla Policie prodat v dražbě a za utržené peníze pořídit něco užitečného. S tímto názorem Kverulant naprosto souhlasí a jeho zjištění to jen dokazují. Podle zjištění serveru Garáž.cz nebyl dopaden žádný pirát, přesto nás první rok provozu této okázalé policejní hračky vyšel na 620 tisíc korun. Pokud si i vy myslíte, že rozežraný erár je třeba neustále kontrolovat, můžete naši práci podpořit alespoň symbolickým darem.

Ferrari 458 Italia v policejních barvách, zdroj Policie ČR

Ferrari 458 Italia se vyrábělo v letech 2009 až 2015. Jedná se o supersport s motorem uprostřed a poslední model tohoto typu s atmosférickým plněním osmiválcového motoru. Pořizovací cena se u nového vozu pohybovala kolem šesti milionů korun. Původně civilní vůz, který měl před rokem najeto kolem 2000 kilometrů, byl deset let odstaven a jen jeho opětovné zprovoznění vyšlo na 130 tisíc korun. Dovybavení policejním paketem, jako je kamerový systém, radiostanice či výstražná světla a změna barvy z původní klasické červené, vyšlo na dalších 340 tisíc korun. Servis vyšel na 25 tisíc korun. Celkem tak policie na automobil před rokem vynaložila téměř půl milionu korun. To bylo stále ještě o několik desítek tisíc víc, než za kolik tehdy prodali člověku z ulice zbrusu novou Škodu Scala 1,0 TSI s motorem 81 kW, automatickou převodovkou a se zárukou.

Ne dosti na tom. Provoz a údržba supersportu je nesrovnatelně dražší než u běžného automobilu. Relativně omezená je i dostupnost náhradních dílů. Osmiválcový čtyřapůllitr si také nevystačí s běžným Naturalem 95, tankovat je potřeba minimálně 98oktanový benzin. Cena výměny brzdových kotoučů se pohybuje mezi 400 a 500 tisíc korunami bez DPH. Ceny pneumatik na Ferrari 458 Italia se pohybují řádově od 12 do 15 tisíc korun bez DPH za kus, tedy od 48 do 60 tisíc korun na celé auto. Ministra Rakušana však nic z toho zřejmě netrápilo a jak se na politika sluší, do svého tehdejšího vyjádření přimíchal i nějakou tu lež. „Mám naopak radost, že dopravní policie získala auto, které dokáže stíhat ty nejnebezpečnější piráty silnic. A podle mě je skvělé, že se to podařilo za cenu nižší, než je pořizovací cena nové Škody Scala“ uvedl Rakušan před rokem.

Italský supersport byl přidělen celorepublikovému útvaru Speciální oddělení dohledu (SOD). Tento útvar vznikl teprve 1. ledna 2022. Podle webu Garáž.cz má mít toto oddělení na starosti doprovod nadrozměrných nákladů, dále běžný dohled na dálniční síti, vypomáhat kolegům z dálničních oddělení v rekonstruovaných nebo jinak omezených úsecích dálnic a případně asistovat během převozů orgánů v rámci transplantačních programů. V neposlední řadě má oddělení oslňovat veřejnost. Vedle placatého supersportu k tomu používá ještě BMW řady 5 v provedení sedan a motocykly BMW 1250 RT.

Chycen jeden šofér bez řidičáku

PoPojďme se podívat na využívání policejního Ferrari v prvním roce od zařazení do služby. Jak zjistili kolegové ze serveru Garáž.cz, doprovod nadměrných nákladů a ani doprovod kolon prominentních politiků to nebyl. Dvoumístná placka s 4,5litrovým osmiválcem uloženým za předními sedadly opravdu není vhodný dopravní prostředek pro transport delegací nebo jejich doprovod především v zastavěných oblastech. Dvouspojková převodovka Getrag totiž dlouhé kolony a pomalou jízdu tuze špatně snáší.   

Deklarovaným posláním vozu bylo stíhání silničních pirátů, zejména v rámci ilegálních závodů. Vloni se v Evropě jelo přibližně osm velkých závodů, nicméně ani jeden nevedl přes Českou republiku. Podle webu Garáž.cz hlídky ve Ferrari prováděly jen běžné rutinní kontroly a lapili při tom pouze jednoho šoféra bez řidičáku.

Taxíkem by to vyšlo levněji

V zimě bylo italské superauto zaparkováno do garáže, kde dostalo krycí přehoz a jeho akumulátor udržovací nabíjení. Proto celkem za rok najelo pouhých 10 104 km. Přesto nás pořízení a provoz této hračky stál více než 620 tisíc korun. To je 61 korun na kilometr. Pokud by policisté jezdili taxíkem vyšlo by to levněji.

Nákup 289 sportovních Kodiaqů RS za téměř půl miliardy

Pokud je policejní Ferrari symbolem okázalého plýtvání veřejnými penězi, pak je nový nákup 289 sportovních SUV Škoda Kodiaq RS za téměř půl miliardy s rámem pro násilné zastavení vozidel jeho skutečnou podstatou. Jeden kus luxusního SUV tak vychází na 1,6 milionů korun. Kverulant je přesvědčen, že soutěž byla předen připravena pro jediného zájemce a žádá Úřad na ochranu hospodářské soutěže, aby zakázku přešetřil. Navíc policisté s rámy v minulosti úmyslně bourali do jiných vozidel. Dělo se tak často z banálních důvodů a už při tom zranili nejméně 12 lidí. Rámy používali i na motorkáře nebo cyklisty.

Prosba o podporu

Pokud si i vy myslíte, že věrolomné politiky a rozežrané úředníky je třeba neustále kontrolovat, začněte Kverulanta podporovat, jakkoliv malým, za to však pravidelným darem.

Vojtěch Razima

Twitter
Zpět na výpis novinek