Nahoru
Prezident Pavel ohlásil otevření Pražského hradu, ale teprve praxe ukáže, zda to tak bude
Pražský hrad / 3.1.2023 / MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Prezident Pavel ohlásil otevření Pražského hradu, ale teprve praxe ukáže, zda to tak bude
Twitter

Prezident Petr Pavel dnes sdělil veřejnosti, že od dnešního poledne budou zrušeny všechny plošné kontroly na vstupu do areálu Pražského hradu. Měly by být nahrazeny pouze namátkovými kontrolami. Ale teprve praxe ukáže, zda se Hrad skutečně otevře a zda namátkové kontroly budou skutečně jen namátkové. Dokud se tak nestane, bude Kverulant.org ve svém boji za otevření Hradu pokračovat. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má patřit široké veřejnosti, podpořte Kverulantův boj za otevření alespoň malým darem.

Pražský hrad / 3.1.2023 / MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Prezident Pavel za přítomnosti ministra vnitra Víta Rakušana a policejního prezidenta Martina Vondráška na tiskové konferenci ohlásil, že dnes v poledne budou ukončeny plošné kontroly a vystřídají je jen prohlídky namátkové. Prezident Pavel dokonce uvedl, že bude odstraněna většina detekčních rámů. Jeho slova pak později zpochybnil policejní prezident, když uvedl, že policie si toto „zázemní“ ponechá a na každém vstupu zůstane jeden detekční rám, aby jej policie mohla využít při „zhoršení bezpečnostní situace“. Na otázku, zda návštěvník bude nově moci nerušeně projít do Hradu, uvedl policejní prezident Vondrášek, že ano, ale jen pokud nebude u vchodu vyzván k osobní prohlídce.

Z přístupu do Hradu nezmizí ocelový ježci na vjezdech. To se prý změní, až bude vysoutěžen dodavatel jiného tipu ochrany Hradu před vjezdem vozidel. Jak tento systém bude vypadat na tiskové konferenci řečeno nebylo.

O tom, zda z Hradu zmizí i vojáci s útočnými puškami, nebyla na prezidentově tiskové konferenci řeč.

Vstupovat do Hradu bude možné jen tak jako doposud. Vstup hlavním vchodem, tedy Bránou gigantů i nadále zůstane obyčejným lidem zapovězen. To se Kverulantovi samozřejmě nelíbí. I proto bude velmi pečlivě sledovat praxi jaká na Hradě zavládne.

Návrat k plošným kontrolám jsme již viděli

Kverulant už jednou viděl návrat od namátkových kontrol k plošným. To, když vyhrál soud, který stanovil, že Pražský hrad je veřejným prostranstvím. V důsledku Kverulantova soudního vítězství se nařízení, kterým Zeman znepřístupnil veřejnosti prakticky celou městskou čtvrť, a to jenom proto, aby ukázal svou moc, stalo neudržitelným. A tak byl v pondělí 3. května 2021 Hrad konečně otevřen široké veřejnosti. Stalo se tak po více než půl roce úplné uzávěry. Tento den také byly po dlouhých pěti letech zrušeny plošné kontroly u vstupu do Hradu. Ty se však po několika dnech vrátily.

Kverulant usiluje o otevření areálu Hradu už od roku 2016. Nynější ohlášení otevření Hradu považuje i za svůj úspěch.  Kverulant odeslal množství dopisů a výzev, na Hradě uspořádal dvě protestní akce, a dokonce vyhrál soud o to, je-li areál Hradu veřejným prostranstvím či nikoli. To, když na jaře roku 2021 bývalý prezident Zeman zavřel Hrad úplně.  

Kverulant všem kandidátům na prezidenta položil v listopadu 2022 tyto otázky: Jste pro otevření areálu Pražského hradu? Pokud ano, jaké by byly vaše kroky v této věci v případě, že byste úřad prezidenta získal? Vítězný kandidát Petr Pavel odpověděl: ,,Ano. Zpočátku byla opatření omezující vstup veřejnosti oprávněná, protože existovala bezprostřední hrozba teroristických útoků. Ale že Hrad zůstal téměř nedobytnou pevností, do které se občan musí celkem ponižujícím způsobem dostávat, považuji za nepřijatelné. Tomu již bezpečnostní situace neodpovídá. Hrad jako kulturní a historické dědictví by měl být místem, které žije a slouží lidem. Mělo by se tam například konat víc společenských a kulturních akcí. To bych rozhodně podporoval.”

Navzdory generálově slibu trvali ještě měsíc po inauguraci Pavla plošné kontroly dál. Kverulant o tom o Velikonocích 2023 natočil reportáž:

Z rozhovorů s policisty a vojáky v Kverulantově reportáži dost jednoznačně vyplynulo, že tím pravým důvodem pro pokračování „filcungu“ bylo zajištění pohodové, dobře placené práce na hezkém místě v Praze. Všichni policisté a vojáci, se kterými Kverulant na hradě při natáčení mluvil, mu potvrdili, že jsou na Hradě dobrovolně a většina je mimopražská. Navíc ani jeden z vojáků a policistů nebyl schopen uvést, před jakou hrozbou Pražský hrad vlastně chrání.

Prosba o podporu

Petr Pavel ohlásil otevření Pražského hradu, ale teprve praxe ukáže, zda to tak bude. Pokud si myslíte, že Pražský hrad má skutečně patřit široké veřejnosti podpořte Kverulantův boj za jeho otevření jakkoliv malým, za to však pravidelným finančním příspěvkem.

Vojtěch Razima

P.S. Častým argumentem odpůrců otevření Hradu je, že sídla prezidentů a panovníků v Evropě jsou také uzavřena snadnému vstupu. Na to je ale snadná odpověď, Kverulantovi přeci nejde o volný vstup do budovy, kde sídlí prezident. Jde o vstup do areálu Pražského hradu, tedy do celkem rozsáhlé městské čtvrti. Je to, jako by nebyla hlídána jen budova na Downing Street číslo 10, ale byla zavřena celá londýnská čtvrt Westminster.

Twitter
Zpět na výpis novinek