Ve čtvrtek 17. října proběhlo u Městského soudu v Praze první jednání ve sporu mezi organizací Kverulant a Ministerstvem vnitra ČR. Předmětem sporu bylo poskytnutí homologace a výsledků crash testů útočných trubkových rámů na policejních vozech Škoda Kodiaq a Octavia. Kverulant tento spor prohrál, ale nevzdává se a proti zamítavému rozsudku nyní podal kasační stížnost.
Kverulant se dlouhodobě zajímá o problematiku používání těchto rámů na policejních vozidlech. Organizace opakovaně žádala o poskytnutí dokumentů týkajících se homologace a bezpečnostních testů těchto rámů, konkrétně:
- Rozhodnutí o schválení technické způsobilosti hromadné přestavby pro vozy Kodiaq
- Rozhodnutí o schválení technické způsobilosti hromadné přestavby pro vozy Octavia
- Dokumentaci o certifikované zkoušce při vysokorychlostním nárazu dle EHK 96 pro vůz Škoda Kodiaq s rámem
- Dokumentaci o certifikované zkoušce při vysokorychlostním nárazu dle EHK 96 pro vůz Škoda Octavia s rámem
Ministerstvo vnitra však tyto dokumenty odmítlo poskytnout s odůvodněním, že obsahují obchodní tajemství a důvěrné informace výrobce. Kverulant s tímto odmítnutím nesouhlasil a podal několik stížností a odvolání. Když ani ty nevedly k poskytnutí požadovaných informací, rozhodl se obrátit na soud.
Kverulant dlouhodobě kritizuje používání těchto rámů, které považuje za nebezpečné pro ostatní účastníky silničního provozu, zejména chodce a cyklisty. Organizace také poukazuje na to, že tyto rámy pravděpodobně nemají řádnou homologaci pro provoz na pozemních komunikacích a jejich používání může být v rozporu s evropskými předpisy. Trubkové rámy jsou již od roku 2009 zakázané nejen v České republice, ale v celé Evropské unii, a to nařízením číslo 78/2009. A zřejmě ne náhodou je žádný policejní sbor evropské země u hlídkových vozů, které najedou na silnicích z principu opravdu hodně kilometrů, nepoužívá.
Soudní jednání, které se uskutečilo odpoledne 17. října u Městského soudu v Praze na Slezské ulici, bylo dalším krokem v právním sporu o transparentnost a bezpečnost používání těchto kontroverzních policejních vozidel. Kverulant doufal, že soud přiměje Ministerstvo vnitra k poskytnutí požadovaných dokumentů, což by mohlo vést k důkladnějšímu přezkoumání bezpečnosti a legálnosti používání útočných rámů na policejních vozech. Kverulant však neuspěl a jeho žaloba na vydání informací byla zamítnuta.
Kasační stížnost
Kverulant se ale nevzdává snadno a proti zamítavému rozsudku nyní podal kasační stížnost. Zde jsou Kverulantovy argumenty:
- Nedostatečné zkoumání méně omezujících alternativ pro zpřístupnění požadovaných informací.
- Podcenění významu mimořádně důležitého veřejného zájmu na kontrole využití veřejných prostředků při zajištění bezpečnostních standardů u zakoupených policejních vozidel.
- Neprovedení testu proporcionality žalovaným ani městským soudem při posuzování odmítnutí poskytnutí informací.
- Nezákonný postup žalovaného, který nerozdělil informace na chráněné (obchodní tajemství) a nechráněné a nezpřístupnil alespoň části, které obchodní tajemství nepředstavují.
- Nepřezkoumatelnost rozhodnutí žalovaného a rozsudku městského soudu z důvodu nedostatečného zdůvodnění, proč jsou všechny požadované informace považovány za obchodní tajemství.
- Nesprávné pochopení smyslu žádosti o informace, která se netýkala získání podrobných technologických dat, ale pouze rámcových informací o splnění bezpečnostních standardů.
Prosba o podporu
Kverulant – na rozdíl od PČR – není placený z vašich daní a nečerpá žádné státní granty. Naše práce je možná jen díky velkorysosti vás, našich čtenářů a dárců. Přispívejte nám jakkoliv malým, zato však pravidelným darem. Děkujeme! S mocnými a bohatými se soudíme i za vás.
Za Kverulantův tým Petr Kološ a Vojtěch Razima